Administracja prezydenta Bidena przedłużyła o dwa tygodnie krajowy wymóg noszenia masek w środkach transportu publicznego. Decyzja ma dać CDC więcej czasu na ocenę sytuacji związanej ze wzrostem liczby przypadków zakażeń podwariantem Omikronu BA.2. Obowiązek noszenia masek w transporcie publicznym miał wygasnąć w ten poniedziałek, 18 kwietnia.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) poinformowały, że przedłużają do 3 maja obowiązek zakładania masek na lotniskach, w samolotach, autobusach, pociągach i w innych środkach transportu. Dodatkowe dwa tygodnie mają dać służbom medycznym więcej czasu na zbadanie sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się podwariantu Omikronu BA.2, który jest obecnie odpowiedzialny za 85 procent przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych.
Decyzja o utrzymaniu obowiązku do 3 maja została podjęta po tym, jak republikańscy ustawodawcy i dyrektorzy największych linii lotniczych w kraju naciskali na administrację Bidena, aby zniosła wymóg. Poza tym prokuratorzy generalni 21 republikańskich stanów pozwali do sądu CDC za utrzymywanie obowiązku noszenia masek w środkach transportu publicznego. Pozew złożono 29 marca w sądzie federalnym w Tampie na Florydzie.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, maska jest nadal wymagana w środkach transportu publicznego, takich jak autobusy i pociągi CTA (Chicago Transit Authority), pociągi Metry i Amtraka.Osoby korzystające z przejazdów taksówkami, czy autami Ubera i Lyfta również nadal muszą korzystać z masek podczas podróży.
Mieszkańcy stanu Illinois powinni zwracać „baczną uwagę” na sytuację związaną z COVID-19 w ich lokalnych społecznościach, ponieważ liczba zachorowań ponownie wzrasta w całym stanie – ostrzegły pod koniec ubiegłego tygodnia służby zdrowia publicznego.
Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (lllinois Department of Public Health, IDPH) informował w czwartek 14 kwietnia o 3340 nowych przypadkach koronawirusa, co było najwyższą dzienną liczbą od dwóch miesięcy.
Średnia dzienna liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa wzrosła o 67 proc. w porównaniu z ostatnim tygodniem marca – podało IDPH. Najwięcej przypadków ciągle notuje się wśród osób niezaszczepionych. Z danych stanowej służby zdrowia wynika, że ok. 73 procent mieszkańców Illinois przyjęło szczepionki przeciw COVID-19.
Joanna Trzos[email protected]