Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 17:26
Reklama KD Market

Zakaz „broni widma” w Illinois ułatwiłby walkę z przestępczością

Zakaz „broni widma” w Illinois ułatwiłby walkę z przestępczością
fot. Pixabay.com

„Broń widmo” – bez numerów seryjnych, składana z komponentów ogólnodostępnych i coraz częściej używana przez przestępców  jest koszmarem społeczeństwa i organów ścigania.

Demokratyczny poseł stanowy Kam Buckner przedstawił projekt ustawy, która ma na celu uniemożliwienie używania „broni widma” (ang. „ghost guns”). Jego zdaniem wprowadzenie zakazu posiadania takiej broni w Illinois pomoże w walce z przestępczością i ograniczy liczbę strzelanin.

Broń widmo, bez numerów seryjnych, bardzo często jest składana z części dostępnych np. w internecie i przerabiana na karabiny (broń szturmową), których posiadanie powinno podlegać ostrzejszym przepisom. Zestawy z częściami do produkcji takiej broni nie podlegają wymogowi sprawdzania przeszłości kryminalnej, co pozwala każdemu na jej zakup.

Broń widmo stała się problemem w całych Stanach Zjednoczonych, ponieważ po popełnieniu przestępstwa policji znacznie trudniej jest namierzyć posiadacza takiej broni. „Mówiąc wprost, jest to broń, której używa się po to, aby nie dać się złapać”– powiedział stanowy poseł Kam Buckner.

Demokrata z Chicago zaproponował wprowadzenie zakazu posiadania, transportowania lub pozyskiwania części i zestawów do produkcji broni, której nie można zidentyfikować. Przedłożony przez niego projekt ustawy HB 5731 zabrania także używania drukarek 3D do produkcji „ghost guns”.

Broń bez numeru seryjnego musiałaby również być zarejestrowana przez federalnego sprzedawcę broni palnej lub innego sprzedawcę wystawiającego licencje. Sprzedawcy mogliby pobierać opłatę w wysokości do 35 dolarów za umieszczenie na broni unikalnego numeru seryjnego.

Pierwsze naruszenie proponowanych przepisów byłoby traktowane jako wykroczenie (misdemeanor), ale ponowne ich złamanie podlegałoby wymiarowi kary stosowanemu w przypadku przestępstwa kryminalnego (Class 3 felony).

W poniedziałek 25 marca w stanowej Izbie Reprezentantów odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy HB 5731. Następnie projekt trafił do Komisji Regulaminowej. Buckner ma nadzieję na szybkie uchwalenie ustawy podczas wiosennej sesji obrad stanowego parlamentu kończącej się 8 kwietnia.

Ustawa ma wsparcie kilku organizacji podejmujących działania w kierunku ukrócenia przemocy z bronią palną, w tym Gun Violence Prevention PAC, Moms Demand Action Illinois i Brady Center to Prevent Gun Violence.

„Przemoc z użyciem broni jest kryzysem zdrowia publicznego, a rekordowe wskaźniki mogą jeszcze wzrosnąć, jeśli nie zdelegalizujemy ‘ghost guns’” – powiedziała prezes Gun Violence Prevention PAC Kathleen Sances.

Liczba broni typu „ghost guns” skonfiskowana w 2021 roku z chicagowskich ulic wzrosła w porównaniu z ubiegłymi latami. Z danych chicagowskiej policji wynika, że w ub. roku przejęto 455 sztuk takiej broni, czyli ponad dwa razy więcej niż w Nowym Jorku. Ponad 40 proc. broni skonfiskowanej przez federalnych agentów ATF w Kalifornii w 2020 r. stanowiły „ghost guns”.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama