Polski Instytut Kultury i Badań (znany dotychczas jako Polska Misja Szkół Orchard Lake), jedna z najbardziej znaczących organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych, ogłosił mianowanie nowego dyrektora, którym został dr John Radzilowski.
„Z radością powitamy Johna jako naszego nowego dyrektora od 1 czerwca” – powiedział Richard Walawender, przewodniczący Rady Powierniczej Polskiego Instytutu Kultury i Badań. „Biorąc pod uwagę jego wykształcenie, reputację i zaangażowanie w sprawy Polonii i szkół w Orchard Lake, jest on idealną osobą na to stanowisko, aby wzmocnić misję Instytutu Polskiego, jaką jest promowanie polskiej kultury, tradycji, języka i historii”.
Radzilowski urodził się w Ann Arbor, Michigan, a w młodym wieku przeniósł się z rodziną do Minneapolis, Minnesota. Jego ojciec, dr Thaddeus Radzilowski, był rektorem St.St. Mary’s College na kampusie Orchard Lake Schools i założył Piast Institute, krajowe centrum badań i polityki dla spraw polskich i polsko-amerykańskich z siedzibą w Hamtramck, Michigan. „Mój tata był wspaniałym gawędziarzem i zawsze fascynowała mnie historia Polski i Ameryki, którą opowiadał” – dodaje Radzilowski. „To podsycało moją ciekawość i pasję do historii i pisania, szczególnie na początku mojej kariery, kiedy byłem reporterem i redaktorem w gazecie. Ostatecznie doprowadziło mnie to do zostania historykiem”.
Był także stypendystą Instytutu Piastowskiego i byłym prezesem Polsko-Amerykańskiego Instytutu Kultury w Minnesocie. Wśród wielu innych osiągnięć zawodowych Radziłowskiego jest doktorat z historii, który uzyskał w 1999 r. na Uniwersytecie Stanowym Arizony. Jest historykiem, profesorem, autorem licznych książek i artykułów na temat historii Polski i Polonii amerykańskiej. Radzilowski jest profesorem historii na Uniwersytecie Alaski Południowo-Wschodniej, gdzie pracuje od 2007 roku. „Uczyłem historii Europy, Stanów Zjednoczonych i świata, geografii oraz historii sztuki” – dodaje. „Wcześniej wykładałem również w kilku innych szkołach wyższych i na uniwersytetach, a także pełniłem funkcję asystenta dyrektora projektu w Center for Nations in Transition w Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs na Uniwersytecie Minnesoty, gdzie pomagałem w projektowaniu i zarządzaniu sponsorowanymi przez USAID i Departament Stanu programami szkoleniowymi dla wykładowców biznesu, ekonomii i nauk politycznych oraz liderów organizacji pozarządowych na Ukrainie i w Europie Środkowo-Wschodniej”.
To nie przypadek, że Radzilowski dołącza do Instytutu Polskiego w momencie wielkiego ponownego otwarcia budynku Galerii, po wielomiesięcznym remoncie. „John dołącza do nas w momencie, gdy w Instytucie Polskim zaczyna się nowy kierunek rozwoju” – powiedział Walawender. „Budynek Galerii zostanie ponownie otwarty 1 maja, abyśmy mogli zorganizować doroczne obchody ‘Konstytucji Trzeciego Maja’, które upamiętniają Konstytucję 3 Maja z 1791 r. John wygłosi na tę okazję przemówienie inauguracyjne. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00, 1 maja 2022 r., w odnowionej Galerii.
W Galerii będą odbywały się wystawy polskiej i polsko-amerykańskiej sztuki i artefaktów, a także recitale, koncerty, wykłady, sympozja i inne programy. Ponadto Instytut Polski zaprosił inne polonijne organizacje kulturalne, językowe i genealogiczne do korzystania z Galerii i innych pomieszczeń na terenie kampusu, które będą wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia do prezentacji i prowadzenia konferencji.
Radzilowski jest podekscytowany rozwojem akademickich programów badawczych Instytutu. „Duże zbiory archiwalne Instytutu Polskiego, w tym oryginalne listy podpisane przez polskich królów kilka wieków temu, stanowią niewykorzystane zasoby dla badań naukowych. Czuję się szczęśliwy, że posiadam unikalny zestaw umiejętności, czysto przypadkowo, będąc prezesem organizacji polsko-amerykańskiej i mając rozległe doświadczenie w zakresie historii publicznej, w tym ochrony zabytków, pracy z archiwami, muzeami i lokalnymi towarzystwami historycznymi. Cieszę się, że będę mógł współpracować z ekspertami ze środowiska akademickiego, jak również ze społeczeństwem polonijnym i nie tylko. Polscy Amerykanie pomogli zbudować Stany Zjednoczone i musimy to uczcić i uczyć o tym. Cieszę się, że będę mógł pomóc w odbudowie Instytutu, aby stał się prawdziwym centrum dla Polonii”.
(Komunikat prasowy Polskiego Instytutu Kultury i Badań)