Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 08:38

Lekkoatletyczne Mś

Mieszkający w Finlandii od 1964 roku 66-letni Michał Zieliński, pierwszy pianista popularnego w latach 60. zespołu Niebiesko-Czarnych, z którego "wyszedł" Czesław Niemien, opiekuje się podczas mistrzostw świata w Helsinkach polskimi lekkoatletami.


"Miałem dylemat, czy jechać do Warszawy i startować w Igrzyskach Polonijnych, w których to zdobyłem dotychczas sześć medali, czy też pomagać polskim lekkoatletom. Wybrałem tą drugą opcję i nie żałuję" - powiedział PAP urodzony w Wągrowcu Michał Zieliński, mieszkający w miejscowości Vantaa (180 tys. mieszkańców), w której to znajduje się międzynarodowy port lotniczy Helsinki-Vantaa.


"Oczywiście tak jak wszyscy wolontariusze, których jest ponad trzy tysiące, pracuję bez wynagrodzenia, a zapłatą jest strój sportowy, czapeczka i plecak. Polscy lekkoatleci zadowoleni są z warunków zakwaterowania, choć są one surowe. Przypomnę, że te bloki wybudowano w Espoo na igrzyska olimpijskie w 1952 roku. Na co dzień mieszka w nich blisko 5000 studentów politechniki.


Espoo (220 000 mieszkańców), choć jest urzędowo całkowicie odrębną jednostką administracyjną, a także drugim co do wielkości miastem Finlandii, stanowi wielkie przedmieście stolicy.


Nie jest to pierwsza praca Michała Zielińskiego w roli wolontariusza opiekującego się polskimi sportowcami. Służył pomocą lekkoatletom w 1983 roku podczas pierwszych mistrzostw świata w Helsinkach i jeszcze w tym samym roku łyżwiarzom szybkim startującym w mistrzostwach świata. W następnych latach był z polską ekipą na młodzieżowych mistrzostwach świata w hokeju na lodzie (Helsinki - Turku 1984), mistrzostwach Europy w gimnastyce artystycznej (Helsinki 1988), XVI mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce (Helsinki 1994), mistrzostwach Europy w karate (Helsinki 1995) i kilku innych jeszcze imprezach.


Do Finlandii trafił jako muzyk w 1964 roku. Przyjechał do kraju Muminków i św. Mikołaja wysłany przez Agencję Artystyczną PAGART. Trzymiesięczny kontrakt przedłużył się na kolejne pięć miesięcy i w rezultacie Michał Zieliński, zachwycony Finlandią, zapuścił w tym kraju korzenie. Szybko nauczył się języka i po trzech latach pobytu otrzymał fińskie obywatelstwo. Podjął pracę pedagogiczną w Instytucie Muzyki w Helsinkach, a później w Konserwatorium Muzycznym.


Jako członek założonego w 1917 roku Zjednoczenia Polskiego (przez 15 lat pełnił funkcję prezesa) zrzeszającego rodaków mieszkających w Finlandii, przyczynił się szczególnie do rozpowszechnienia polskiej muzyki. Z jego inicjatywy w krainie jezior, reniferów i sauny gościli czołowi polscy muzycy. Od 1982 roku organizuje koncerty muzyki polskiej. Jako fiński korespondent współpracował z wieloma czasopismami. Jest autorem licznych artykułów o tematyce sportowej w polskiej prasie jak również o Polsce w prasie fińskiej.


Zieliński odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej, Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa "Polonia", medalem "Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego" przyznanym przez PKOl oraz Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama