Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 19:57
Reklama KD Market

Uzbrojone bojówki zastraszające wyborców – pozew

Mike Lindell fot. ERIK S LESSER/EPA-EFE/Shutterstock

W stanie Kolorado do sądu trafił pozew, w którym organizacje broniące praw wyborców twierdzą, iż uzbrojeni zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa chodzą od drzwi do drzwi, zastraszając tamtejszych wyborców. Jak twierdzą, celem zorganizowanych bojówkarzy jest zdobycie informacji na temat rzekomych fałszerstw wyborczych w tym stanie w 2020 roku. Fałszerstw, które – jak zwraca uwagę pozew – zostały dawno przez sądy odrzucone.

Grupa, która została ujęta w pozwie, ma opierać się na wytycznych Mike’a Lindella, założyciela firmy MyPillow, który urósł do rangi jednego z najważniejszych wyznawców spiskowych teorii wokół wyborów z 2020 roku. Lindell był jednym z najzagorzalszych zwolenników Trumpa, autorem tezy, że za rzekomymi fałszerstwami stała firma Dominion, której maszyny do głosowania są stosowane w większości amerykańskich stanów. Teorie Lindella bardzo często powielane są przez zwolenników QAnon. 

Bezpośrednim inicjatorem akcji odwiedzania wyborców w Kolorado jest z kolei Shawn Smith, założyciel organizacji U.S. Election Integrity Plan (Plan na rzecz Uczciwości Wyborów w USA). Mężczyzna był uczestnikiem zamieszek na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, a nie tak dawno widziany był podczas gwałtownych protestów przed biurem sekretarz stanu Kolorado, Jeny Griswold. To właśnie jej biuro zatwierdza ważność wyborów. Griswold zgłosiła po proteście, że stała się obiektem werbalnych ataków, a do jej biura zaczęły przychodzić listy z pogróżkami.

To nie wszystko – w ciągu ostatnich tygodni do domów w gęsto zamieszkanych rejonach miejskich, głównie przez ubogich przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, zaczęli pukać członkowie grupy założonej przez Smitha. Byli uzbrojeni i chcieli wyjaśnień na temat oszustw podczas głosowania, które jak twierdzili, były powszechne w tych rejonach. Dlatego organizacje broniące praw wyborczych zwróciły uwagę, że mogło dojść do naruszenia aktów prawnych ustanowionych jeszcze po wojnie secesyjnej, które gwarantowały bezpieczeństwo prawa do głosu obywatelom USA. Zauważono ponadto, że tego typu próby zastraszania emocjonalnego wyborców łamią wprowadzone jeszcze w XIX wieku przepisy, które określono mianem prawa anty-Ku-Klux-Klan. Wprowadzone w roku 1871 roku miały przede wszystkim chronić czarnoskórych wyborców przed zastraszaniem ich przez białe bojówki. Trzy lata wcześniej do Konstytucji USA wpisano 14. poprawkę, która dawała im prawa wyborcze.

Organizacja Free Speech For People (Wolność Słowa dla Ludzi) argumentuje, że bojownicy Smitha zaczepiali kolorowych mieszkańców Kolorado, pytając ich o nazwiska, adresy oraz o to, w jaki sposób głosowali w ostatnich wyborach. Pokazywali wyprodukowane przez siebie legitymacje oraz mieli broń. Pozew skierowany jest przeciw Smithowi oraz kierowanej przez niego organizacji U.S. Election Integrity Plan.

Daniel Bociąga[email protected][email protected]


Judge Ketanji Brown Jackson Supreme Court confirmation hearing, Washington, Usa - 23 Mar 2022

Judge Ketanji Brown Jackson Supreme Court confirmation hearing, Washington, Usa - 23 Mar 2022

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama