Polskie władze ogłosiły rok 2022 jako poświęcony Marii Konopnickiej. Nasza wielka pisarka, poetka i działaczka społeczna znana jest z wielu utworów, które napisała specjalnie dla dzieci.
Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa Stefka Burczymuchy, Krasnoludków i Sierotki Marysi czy Pana Zielonki. Chcąc, aby twórczość urodzonej 180 lat temu Konopnickiej wciąż była żywa i cieszyła kolejne pokolenia, Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights zorganizowała konkurs recytatorski poświęcony jej twórczości.
Przygotowaniem i przeprowadzeniem całości zajęły się nauczycielki – Ewa Lazowska, Krystyna Wilk i Małgorzata Guńka. Z dorobku autorki Roty zostało wybranych kilkanaście utworów, które przyporządkowano do każdej z trzech grup wiekowych na jakie podzielono uczestników przedsięwzięcia. Grupa pierwsza obejmowała uczniów od klasy 1 do 3, druga od 4 do 6, a trzecia klasy 7, 8 i licealne. Mimo iż język wierszy Marii Konopnickiej jest już często archaiczny i stanowi nie lada wyzwanie dla polonijnych uczniów, chętnych nie zabrakło i do zmagań zgłosiło się prawie 40 osób.
Uczniowie zaprezentowali się przed komisja konkursową w sobotę 12 marca, trzeba przyznać, że znakomicie się przygotowali i wypadli rewelacyjnie. Wielu uczestników postarało się o odpowiedni strój i rekwizyty nawiązujące do recytowanego wiersza. Ujawnione talenty aktorskie stanowiły ogromne wyzwanie dla komisji konkursowej, która miała twardy orzech do zgryzienia. Laureatami konkursu zostali w grupie pierwszej: 1. Veronica Bukowska 2. Tomasz Skowroński 3. Dustin Mamczur oraz Natalia Szwab. Wyróżniono także trio - Annę Waluś, Aleksandrę Toczek i Zuzannę Skibińską. W grupie drugiej najlepiej recytowali: 1. Patryk Leśniak i Agata Zolnik 3. Izabella Knych, wyróżnienie przyznano Zoe Fasano z kl. 5. W trzeciej grupie zwyciężył Adrian Zając, który interpretował utwór „A jak poszedł król na wojnę…”, tuż za nim była Sara Adamczyk. Wytypowani zwycięzcy z klas 4-8 będą reprezentować Polską Szkołę im. Jana Karskiego w międzyszkolnym konkursie recytatorskim, który odbędzie się w maju w Chicago.
Dopełnieniem obchodów Roku Marii Konopnickiej w Karskim będzie wirtualne zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz specjalne lekcje poświęcone pisarce, wszystko przygotowane dzięki inicjatywie i uprzejmości Związku Klubów Polskich.
Tekst i zdjęcia Marek Adamczyk