Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 22:32
Reklama KD Market

Problemy z układem nerwowym i pokarmowym po COVID-19

Problemy z układem nerwowym i pokarmowym po COVID-19
fot. 123RF/arch. PDRehab

Zakażenie koronawirusem zwykło kojarzyć się nam z ciężkim przebiegiem zapalenia płuc, zapaleniem mięśnia sercowego czy zakrzepami krwi. Jednak ten niezwykle podstępny wirus atakuje nie tylko nasz układ oddechowy i krwionośny. Lekarze od miesięcy biją na alarm w sprawie powikłań ze strony układu nerwowego oraz pokarmowego. 

O problemach z układem pokarmowym i nerwowym u osób chorych na koronawirusa opowie dzisiaj Piotr Domagała, magister fizjoterapii z kliniki P D Rehab w Mount  Prospect.

Panie Piotrze, na początku pandemii wydawało się, że koronawirus infekuje tylko oskrzela i płuca. Tymczasem coraz częściej słyszy się o powikłaniach ze strony innych układów, w tym nerwowego. 

Piotr Domagała: Już dwa lat temu, u pierwszych hospitalizowanych pacjentów obserwowano zmiany poziomu świadomości, zaburzenia funkcji poznawczych, problemy z pamięcią czy bóle głowy. Początkowo wydawało się, że są to typowe zaburzenia związane z ostrym przebiegiem choroby z zaburzeniami oddechowymi. Jednak następnie doniesienia o udarach mózgu i ostrym zapaleniu ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego zwróciły uwagę na nietypowe zajęcie tkanki mózgowo-naczyniowej i nerwowej. W miarę wzrostu liczby zachorowań na całym świecie uznano, że SARS-CoV-2 wywołuje nie tylko objawy ze strony układu oddechowego, ale co niepokojące, może również wpływać na wiele układów narządowych, w tym nerki, przewód pokarmowy, serce i mózg. W przebiegu ostrego COVID-19 pojawiają się niezliczone powikłania neurologiczne – w tym dezorientacja, udar i zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Co więcej, dolegliwości takie jak zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zaburzenia czucia, depresja, a nawet psychoza mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po zakażeniu, dając objawy zwane przez lekarzy long COVID (przewlekłym koronawirusem). 

Z jakimi najczęściej powikłaniami ze strony układu nerwowego spotykają się terapeuci w P D Rehab?

PD: Najczęstsze to: utrata węchu, smaku, wspomniane wcześniej bóle głowy a także pogorszenie wzroku, zawroty głowy czy tzw. brain fog czyli zaćmienie mózgu. Co charakterystyczne, większość tych dolegliwości związana jest z zaburzeniem funkcjonowania nerwów czaszkowych. Na szczęście te objawy potrafimy leczyć stosując delikatne i bezpieczne techniki terapii uciskowej Counterstrain na czaszkę i górny odcinek szyjny. 

Wielu pacjentów trafia do nas, bo badania lekarskie nie wykazały większych odchyleń od normy a oni borykają się z uciążliwymi objawami. Potrafimy je załagodzić a nawet wyeliminować poprzez dokładną, dotykową analizę poszczególnych nerwów czaszkowych i naczyń krwionośnych, doprowadzających i odprowadzających krew z czaszki. 

Mówi się również, że koronawirus atakuje układ pokarmowy. Jakie daje objawy w tym przypadku? 

PD: Najczęściej występującym objawem jest utrata apetytu (za co również odpowiedzialny jest nerw czaszkowy), ból w górnej części jamy brzusznej lub nadbrzusza (obszar tuż pod żebrami) i biegunka. Te objawy występują u około 20 procent pacjentów z chorobą COVID-19.

Jaki wpływ może mieć COVID-19 na układ pokarmowy?

PD: Głównym zadaniem przewodu pokarmowego jest transport składników odżywczych. COVID-19 zaburza tę funkcję i utrudnia wchłanianie płynów i elektrolitów przez organizm, co prowadzi do ogólnego osłabienia. Zajęcie układu pokarmowego może również prowadzić do poważnych problemów z wątrobą. Badania pokazują, że u 31% pacjentów występują również nieprawidłowości w obrazie jelit. Obejmują one zgrubienia i niedokrwienie – ograniczony przepływ krwi spowodowany jest zakrzepem, wywołanym koronawirusem lub szczepionką. 

Analizując te przypadki można stwierdzić, że główną przyczyną zaburzeń układu pokarmowego jest nieprawidłowo funkcjonujący autonomiczny układ nerwowy. Jednym z najważniejszych jej składowych jest nerw błędny – 10 nerw czaszkowy, kontrolujący funkcjonowanie narządów wewnętrznych klatki piersiowej i jamy brzusznej. Poprzez wyregulowanie tego właśnie nerwu nasi terapeuci są w stanie wpłynąć na poprawę funkcjonowania całego układu pokarmowego, poczynając od przełyku a kończąc na jelicie grubym – poprzecznicy. Dolna część jelita grubego jest sterowana przez nerwy wychodzące z kości krzyżowej i jeżeli jest taka potrzeba, to też poprawiamy ich pracę poprzez delikatne uciski i zimny laser terapeutyczny. 

Jak wygląda leczenie takich pacjentów w waszej klinice?

PD: To wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale bazujemy głównie na technice Counterstrain, która jest bardzo delikatna a zarazem bardzo efektywna. Jakiś czas temu zgłosiła się do nas siedemdziesięcioletnia pani, cierpiąca na uporczywe bóle głowy i zawroty, które znacznie nasiliły się po przebytym COVID-19. Zawroty były tak silne, że dwa razy upadła i porządnie się potłukła. Podczas wstępnego badania stwierdziłem, że przyczyna zawrotów nie leży w błędniku, ale w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Ponadto badanie wykazało, że większość jej nerwów czaszkowych nieprawidłowo funkcjonuje. Wyszukując odpowiednie punkty bolesne na czaszce a następnie poprzez delikatne uciski w obrębie głowy i szyi, byłem w stanie przyspieszyć regenerację tych nerwów oraz zwiększyć przepustowość naczyń krwionośnych tej okolicy ciała. Po dwóch wizytach byliśmy w stanie wyeliminować zaćmienie mózgu a po kolejnych czterech zmniejszyć bóle głowy i zaburzenia równowagi o 80%.

Jak widać, powikłania związane z infekcją koronawirusem można i należy leczyć. Niektóre z nich mogą przejść samoistnie, jednak istnieje duże ryzyko, że nieleczone będą sprawiały nam problemy tygodniami, jeśli nie miesiącami. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dokuczające nam objawy mogą zostać wyleczone fizjoterapią, zapraszamy na darmowe konsultacje do naszej kliniki. Warto zadbać o swoje zdrowie, aby przykre konsekwencje choroby nie miały negatywnego wpływu na naszą codzienną aktywność. 

Rozmawiała: Małgorzata Sawicka

Kim jesteśmyKlinika PD Rehab specjalizuje się w pozaszpitalnej rehabilitacji ortopedycznej. Leczymy powikłania po infekcji COVID-19, kompleksowy zespół bólu regionalnego (CRPS), schorzenia pleców i szyi, zapalenie stawów, problemy ortopedyczne i wady postawy zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zajmujemy się również rehabilitacją po wypadkach w pracy oraz osób chorych na Parkinsona. Większość naszych terapeutów ma ponad 20 lat doświadczenia w pracy w najróżniejszych placówkach ortopedycznych i neurologicznych. Dzięki niezliczonym godzinom praktyki oraz nieustannym szkoleniom, PD Rehab jest jednym z liderów niefarmakologicznego leczenia bólu w rejonie miasta Chicago.

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama