Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 08:07

Międzynarodowy Dzień języka ojczystego w Szkole im. św. Brata Chmielowskiego

19 lutego w Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego szkoła gościła członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki w Chicago oraz Panią Helenę Sołtys, laureatkę nagrody „Świadek historii” przyznaną w roku 2021  przez IPN.

Uczniowie klas siódmych, ósmych i licealnych uczestniczący w spotkaniu doświadczyli lekcji polskiej historii i tradycji w najlepszej formie metodycznej – na żywo! Honorowych gości przywitała dyrektor szkoły Pani Marzena Klimek, po czym uczennica klasy siódmej Lily Śpiewak pięknie wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy „Polska mowa”, a   żywiołowo zaśpiewana również przez uczniów klasy siódmej znana pieśń z 1914 roku „Przybyli ułani” wprowadziła wszystkich w nastrój spotkania.

Jako pierwsi wystąpili członkowie Stowarzyszenia: prezes zarządu Pan Andrzej Stopa oraz wiceprezes Pan Wiesław Wiśniewski. Goście, wspaniale prezentujący się w pięknych mundurach wzorowanych na oryginałach przywiezionych przez emigrantów polskich po powstaniu styczniowymz inicjatywy których powstało w 1903 roku SPUP,  przybliżyli nam zarówno historię, cele, jak i obecną działalność  organziacji. Byliśmy pełni podziwu, że niewielka, bo trzynastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia, które reaktywowało swoją działalność w 1977 roku i wkrótce będzie obchodzić 25-lecie istnienia, tak prężnie działa w środowisku polonijnym. Dowodem na to były zaprezentowane  zdjęcia z różnych uroczystości, które uczestnicy spotkania mogli oglądnąć. Atrakcją tego wystąpienia była również możliwość dotknięcia szabli ułańskiej z wygrawerowanym na pochwie hasłem „Bóg , Honor, Ojczyzna” oraz orłem na trzonie. 

– Mamy nadzieję , że to inspirujące wystąpienie, pełne patriotyzmu, pobudzi do niego  młodych ludzi i zaowocuje nowymi kandydaturami do Stowarzyszenia! – Podziękowała za prezentację i skonkludowała dyrektor szkoły.

 Kontynuując w duchu patriotyzmu wszyscy uczniowie przygotowali się do odtańczenia tradycyjnego poloneza. Wprowadziła do niego uczennica klasy ósmej Anastazja Nowak odczytując fragment o polonezie z „Pana Tadeusza”. Uczniowie  wyglądali godnie i imponująco! Strojami prezentując nasze barwy ojczyste, bowiem młode panny ubrane były w białe bluzeczki i długie czerwone spódnice, a młodzieńcy w białe koszule z czerwonymi muszkami, bezbłędnie wykonali nasz taniec narodowy! Krótki program artystyczny zakończył się recytacją „Inwokacji” przez uczniów klasy ósmej – Olivię Brodowską, Mayę Dzięgielewską i Eryka Józefko, finalistów klasowego konkursu recytatorskiego. Program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli pani Beaty Korzeniak ,pani Marleny Nogas-Herba oraz pani Joanny Szczepanek.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek, przed obecnymi wystąpiła Pani Helena Sołtys. Jako osoba odznaczona medalem „Świadek historii”, podkreślała znaczenie aktywnego uczestniczenia w historii, którą staje się każdy miniony dzień. Zaprezentowane przez nią materiały edukacyjne, były nie tylko ciekawą metodą przekazywania uczniom wiadomości (np. karty z symbolami polskich organizacji, czy gra z wyrazami w języku polskim i angielskim), ale też sposobem aktywnego włączenia uczniów w prelekcję, bowiem miały formę konkursu z nagrodami, a więc nie zabrakło chętnych do udziału! Pani Helenie Sołtys udało się nie tylko zainteresować uczniów tym interaktywnym przekazem, ale też uświadomić im, że warto być dwujęzycznym i dwukulturowym!

Spotkanie zakończyła Pani dyrektor Marzena Klimek, która dziękując gościom za przybycie, wręczyła każdemu bochenek chleba – z godnie z tradycją szkoły, która mając za patrona świętego Brata Alberta Chmielowskiego stara się kontynuować jego przesłanie: „Bądźcie dobrzy jak chleb”.

Ten dzień to inicjatywa, która na pewno na długo zapisze się w pamięci uczniów piękną kartą lekcji  polskiej historii, patriotyzmu i tradycji.

Tekst: Beata Korzeniak

Zdjęcia: Alicja Buch

Szkoła im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama