Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:34
Reklama KD Market

Kto pyta, nie błądzi

fot. Unsplash.com

Seria „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania odnośnie ubezpieczeń na zdrowie, życie lub przyszłość, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.

Cykl ten pojawia się co dwa tygodnie na łamach „Dziennika Związkowego”.

Pani Janina:

Mam 67 lat. W chwili wejścia w Medicare posiadałam ubezpieczenie z pracy, w związku z tym mam tylko i wyłącznie część A Medicare.  Za kilka miesięcy chcę odejść z pracy i przejść na emeryturę. Chciałabym wiedzieć, jaka jest procedura związana z aktywowaniem części B Medicare. 

Robert Sobczak: 

W momencie, w którym mamy już ustaloną datę odejścia z pracy lub datę rezygnacji z ubezpieczenia grupowego musimy zgłosić się do Social Security Administration z dwoma wypełnionymi formami. Jedna z nich określa datę reaktywacji części B Medicare i jest wypełniana oraz podpisana przez aplikanta, druga forma jest potwierdzeniem ciągłości i posiadania ubezpieczenia z pracy i powinna być wypełniona i podpisana przez pracodawcę lub osobę odpowiedzialną za świadczenia dla pracowników.

Formy te można otrzymać w Social Security office, jak również w naszym biurze, gdzie jednocześnie możecie Państwo otrzymać bezpłatną pomoc w ich wypełnieniu. Pomagamy również w dostarczeniu podpisanych form do odpowiedniego dla Was, lokalnego biura Social Security do realizacji.

Po otrzymaniu nowej karty z datą aktywności częścią A i B będzie Pani gotowa do spotkania z agentem w celu wybrania uzupełnień do Medicare. Zapraszamy w tym celu do biura Medicare po polsku.

Pan Krzysztof:

Za kilka tygodni wchodzę w Medicare i mam przepisanych dużo leków. Czy to wpłynie na koszt moich suplementów do Medicare?

Robert Sobczak: 

Panie Krzysztofie, w początkowym okresie pierwszych 6 miesięcy od momentu wejścia w Medicare, ilość leków używanych przez Pana nie będzie wpływała na możliwość wyboru ani na cenę suplementów. W późniejszym czasie sytuacja ta może ulec zmianie.

Pan Józef:

Mam 51 lat, interesuje mnie plan szpitalny, chciałbym wiedzieć, co wpływa na cenę takiego planu?

Robert Sobczak: 

Panie Józefie, na cenę planu typu indemnity zwanego potocznie planem szpitalnym wpływają przede wszystkim następujące elementy:

  • choroby przebyte w ciągu ostatnich 5-10 lat
  • wiek
  • miejsce zamieszkania
  • ilość osób zapisujących się z Panem na plan
  • forma płatności

Pani Ania:

Z uwagi na ograniczenie kosztów wstępnych zapisałam się na Medicare Advantage, ale przerażają mnie koszty związane z ewentualnym pobytem w szpitalu. Czy jest na to jakaś rada?

Robert Sobczak: 

Tak, oczywiście. Istnieją na przykład plany typu Indemnity dla osób posiadających Medicare, które pokrywać mogą na przykład następujące co-pays w planach typu Medicare Advantage:

  • koszty pobytu w szpitalu
  • koszt ambulansu
  • koszty pobytu w skilled nursing facility
  • koszty wizyty u terapeuty
  • koszty pogotowia (ER)
  • itp.

Pan Janusz:

Mam 68 lat i dopiero za kilka miesięcy będę kwalifikował się na Medicare. Czy w moim przypadku procedura zapisowa jest inna niż w przypadku osób, które wchodzą w Medicare w wieku 65 lat?

Robert Sobczak: 

Procedura zapisu na Medicare w Pana przypadku jest bardzo podobna, nadal wszystkie formalności dokonywane przez kontakt z biurem Social Security Administration. Obecnie można zrobić to przez internet lub telefon. Jeśli potrzebuje Pan pomocy proszę o kontakt z naszym biurem, gdzie bezpłatnie pomożemy w wypełnieniu i wysłaniu aplikacji elektronicznej oraz wytłumaczymy cały proces otrzymania Medicare.

Pani Grażyna:

Jestem na disability od 3 lat. Czy to prawda, że powinnam mieć już Medicare? Gdzie się zgłosić?

Robert Sobczak: 

Pani Grażyno, w większości przypadków po 24 miesiącach otrzymywania wypłat z disability beneficjent powinien przejść na Medicare. Proszę skontaktować się z biurem Social Security, by wyjaśnić, dlaczego tak się nie stało w Pani przypadku.

Pan Antoni: 

Mam 62 lata i przechodzę na wcześniejszą emeryturę, czy kwalifikuję się również na Medicare?

Robert Sobczak: 

Niestety daty przejścia na wcześniejszą emeryturę nie jest powiązana z datą otrzymania Medicare. Na Medicare przechodzimy kończąc 65 lat lub po 24 miesiącach od otrzymania renty inwalidzkiej.

Pan Tadeusz:

Mam Obamacare od 3 lat i w tym roku przechodzę na Medicare. Jak załatwia się procedurę przejścia z jednego programu na drugi?

Robert Sobczak: 

W tym przypadku najlepiej byłoby, gdyby udał się Pan do licencjonowanego agenta, posiadającego licencję AHIP, który pomoże panu płynnie przejść z systemu Obamacare na system Medicare. Zapraszamy do naszego biura, gdzie nasi agenci specjalizują się w obu typach ubezpieczeń na zdrowie.

Pani Krystyna: 

Jaka jest różnica pomiędzy ACA, a Obamacare?

Robert Sobczak: 

Obamacare jest potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act, w skrócie ACA.

Pani Magdalena:

Jakie ubezpieczenia na zdrowie (nie Medicare) można wykupić poza otwartym okresem zapisowym? 

Robert Sobczak: 

Istnieje cała gama ubezpieczeń osiągalnych poza otwartym okresem zapisowym, aczkolwiek większość z nich związana jest z weryfikacją zdrowotną i przeznaczona dla osób poniżej 65. roku życia. Najważniejsze z nich to:

  • plany szpitalne
  • plany krótkoterminowe
  • suplementy na wypadek i krytyczną chorobę
  • plany dentystyczne
  • ubezpieczenia zdrowotne na wyjazdy zagraniczne

Pani Izabela:

Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda nowa karta Medicare?

fot. Unsplash.com

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama