Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 08:06

Uroczysta msza święta w intencji zakończenia pandemii, jej ofiar i służby zdrowia z relikwiami patronki środowisk medycznych bł. Hanny Chrzanowskiej

11 lutego w Sanktuarium św. Jana Pawła w Willow Springs odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar pandemii koronawirusa i o jej szybkie zakończenie oraz w intencji wszystkich pracowników służby zdrowia. Podczas mszy św. wprowadzone zostały relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej.

Mszy świętej przewodniczył ks. Marek Smółka, koordynator do spraw Polonijnych w Archidiecezji Chicago, wraz kapłanami i Ojcami Cystersami, którzy posługują w Sanktuarium. Podczas mszy świętej polonijne pielęgniarki wprowadziły w uroczystej procesji relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, która jest patronką środowisk medycznych. Błogosławiona Hanna była wzorem służby chorym, urodziła się w Warszawie, była pielęgniarką, współpracowała z bp. Karolem Wojtyłą. Wiele razy kard. Karol Wojtyła mówił, że „była mu wielką pomocą”, a natomiast kard. Franciszek Macharski wspomniał, iż „żyła światem ludzi chorych”.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia, 2018 r. w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W mszy świętej przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, legat papieski na uroczystości.

Podczas homilii ojciec Michał Blicharski przypomniał wiernym o postaci bł. Hanny. „Ta Krakowska pielęgniarka wytrwale wpatrywała się w ewangeliczną scenę nawiedzenia Świętej Elżbiety, upatrując w postawie Maryi doskonały przykład pomocy wszystkim potrzebującym. Traktowała każdego cierpiącego jak najwyższe dobro, widząc w nim samego Chrystusa. Idąc za głosem wewnętrznego natchnienia, postanowiła zorganizować dla chorych i samotnych, opartą o struktury kościelne i niezależną od niewydolnej państwowej służby zdrowia, fachową pomoc pielęgniarską. Z tą myślą zwróciła się do ks. Karola Wojtyły, późniejszego biskupa krakowskiego, znajdując u niego pełne zrozumienie dla swoich planów”.

Również kaznodzieja zaznaczył, że „Błogosławiona Hanna Chrzanowska jest dla nas wielkim darem od Boga na obecny trudny czas i jest ona tak bardzo bliska jako wzór i przykład poświęcenia dla tych, którzy są w potrzebie, którzy są chorzy tak fizycznie, jak i duchowo. Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar jej osoby, tak nieodległej nam w czasie, tak bliskiej, gdy chodzi o mnóstwo wyzwań i problemów współczesnego świata.

W mszy świętej brały również udział pielęgniarki, które ukończyły szkołę medyczną imienia Hanny Chrzanowskiej w Krakowie. Wyraziły swoją wdzięczność w udziale we mszy świętej oraz że jako absolwentki szkoły mogły wprowadzić relikwie bł. Hanny i prosić ją o opiekę podczas wykonywania swojej pracy pielęgniarskiej w naszym polonijnym środowisku.

7 stycznia, 2022 r. Ksiądz Kardynał wydał swoje oświadczenie, w którym mówił: „Już od ponad dwóch lat w sposób bezprecedensowy borykamy się z poczuciem strat oraz doświadczamy choroby. Jest to czas, jakiego nie pamiętają współcześni. Choć wszyscy są zmęczeni tą sytuacją, jednak musimy wykorzystać rezerwy swoich sił. Ponadto musimy szanować i wspierać naszych bohaterów, czyli służbę zdrowia i inne osoby pracujące na pierwszej linii zagrożenia”.Na zakończenie mszy świętej ksiądz Marek również wyraził wdzięczność w imieniu księdza kardynała oraz całego Duszpasterstwa Polonijnego w naszej Archidiecezji całej służbie zdrowia, a zwłaszcza tej ze środowiska polonijnego. Niech nowa błogosławiona Hanna Chrzanowska opiekuje się Wami, wspiera Was, ale przed wszystkim w chwilach bólu i cierpienia wpatrujmy się w błogosławioną, która potrafiła wznieść promień światła i radości.Również 11 lutego w kościele wspominamy Światowy Dzień Chorego, dlatego z tej okazji wierni mogli otrzymać Sakrament Namaszczenia Chorych.

Tekst: Ks. Marek M. SmółkaCoordinator of Polish Council – Archdiocese of ChicagoZdjęcia: dzięki uprzejmości Stanisława Chrupczaka


chrznowska 4

chrznowska 4

chrzanowska 2

chrzanowska 2

Chrznowska 1

Chrznowska 1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama