REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyPolski rynek pracy — bezrobocie, perspektywy oraz miasta, w których nie ma...

Polski rynek pracy — bezrobocie, perspektywy oraz miasta, w których nie ma problemów ze znalezieniem pracy

-

Artykuł sponsorowany-


Pomimo wysokiej inflacji, kryzysu ekonomicznego i wojny za wschodnią granicą bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna i w wielu miastach nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

REKLAMA

Niska stopa bezrobocia w Polsce, ale i deficyty pracowników 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w maju 2023 roku 5,1 proc. Od początku roku poziom bezrobocia nieznacznie, ale sukcesywnie spada. W styczniu wynosił bowiem 5,5 proc. Stosunkowo niskie bezrobocie rejestrowane nie oznacza jednak, że w kraju większość możliwych miejsc zatrudnienia jest już rozdysponowana, a ofert pracy jest mało. 

Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje, że w maju pracodawcy w Polsce oferowali około 94,8 tys. ogłoszeń o pracę. Eksperci zaznaczają również, że na mapie kraju prawie nie da się wskazać powiatów, w których lokalne firmy nie miałyby problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników w niektórych branżach. Badanie określa długą listę stanowisk, do których obejmowania jest znacznie mniej chętnych i wykwalifikowanych pracowników, niż życzyliby sobie tego pracodawcy. 

Gdzie brakuje pracowników, ale nie ofert zatrudnienia?

Wiele firm musi radzić sobie z brakami w kadrach. To, jakich kandydatów do pracy brakuje w poszczególnych powiatach kraju, determinuje m.in. lokalna struktura gospodarcza, ale w 2023 roku wyraźnie widać niektóre trendy w zapotrzebowaniu na siłę roboczą, które mają charakter ogólnopolski. Jednym z nich jest nieprzerwany i głęboki deficyt rąk do pracy w zawodach technicznych, który utrzymuje się w Polsce już od wielu lat. 

Doświadczonych fachowców z formalnymi uprawnieniami i szeroką wiedzą brakuje przede wszystkim w budownictwie i produkcji. To właśnie te dwie branże skupiają najliczniejszą grupę ze wszystkich zawodów deficytowych w Polsce. Niedobory fachowców wynikają m.in. z braku zastępowalności pokoleniowej w tych profesjach, co z kolei ukazuje m.in. kryzys szkolnictwa zawodowego i branżowego.

Młodzi ludzie nie wybierają zawodów takich jak elektryk czy cieśla, bo nie widzą satysfakcjonującej przyszłości związanej z właśnie takim kierunkiem kariery. Na porządku dziennym jest także emigracja zarobkowa do innych krajów. Deficyt pracowników w skali ogólnopolskiej to również poważny problem branży medyczno-opiekuńczej, a przyczyny takiego stanu rzeczy są podobne, co w przypadku zawodów technicznych. 

Nieadekwatne wynagrodzenia, długi i wymagający proces kształcenia, a do tego znaczne obciążenie psychiczne i fizyczne pracowników takich jak pielęgniarki czy opiekunowie osób starszych, powodują, że karierę w tych kierunkach wybiera znacznie mniej osób, niż powinno. 

Praca od zaraz w Polsce dostępna w kolejnych branżach

Kolejną z branż z deficytem pracowników w Polsce jest dziś sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Brakuje m.in. kierowców zawodowych i magazynierów. To dziś jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w kraju, w której najszybciej rosną także zarobki. Pomimo tego brakuje kandydatów gotowych zdobywać wymagane uprawnienia i pracować w delegacjach. Sukcesywnie rośnie także liczba nieobsadzonych miejsc pracy w oświacie

Kryzysy kadrowe w szkołach branżowych i zawodowych rozszerzają się także na inne placówki. Winą ponownie są m.in. nieadekwatne wynagrodzenia, ale także powszechne pogorszenie się wizerunku i renomy pracy jako nauczyciel. W branży finansowej deficyt pracowników dotyczy głównie samodzielnych księgowych i innych specjalistów ds. kadr i płac. 

Uzupełnianiu luk w zatrudnieniu nie pomagają często zmieniające się, skomplikowane przepisy i wymagający proces kształcenia w tych zawodach. Natomiast deficyty w branży gastronomicznej to głównie pokłosie kryzysu pandemicznego. Osoby, które w okresie lockdown’ów znalazły pracę w innych sektorach, nie wróciły do gastronomii. 

Praca dla specjalistów czeka nie tylko w dużych miastach 

Pomimo wyraźnych niedoborów pracowników we wspomnianych branżach rynek zmienił się i w większości zawodów należy, już nie tyle do samego pracownika, ile do specjalisty. Największe szanse na zatrudnienie mają doświadczeni kandydaci. Firmy coraz bardziej cenią przede wszystkim samodzielność i praktyczne umiejętności i nie są już skłonne w tak dużym stopniu oferować pracę niedoświadczonym osobom i inwestować w ich przeszkolenie. 

Najwięcej ogłoszeń o pracę wciąż oferują największe, wojewódzkie miasta kraju, które są najatrakcyjniejszymi rynkami zatrudnienia na mapie Polski. Pracowników, szukających perspektyw na dobre zarobki i rozwój, niezmiennie przyciąga Warszawa, ale także m.in. Trójmiasto, Szczecin, Wrocław, Kraków, Katowice czy Łódź. Miasta te znajdują się w województwach dysponujących dziś największą liczbą ofert pracy. 

Niemniej, szukając zatrudnienia w swojej okolicy, warto wciąż sprawdzać także aktualne ogłoszenia o pracę w Kaliszu czy w innych, mniejszych miastach kraju. Oferty, które znajdziemy w takich ośrodkach, mogą nas pozytywnie zaskoczyć, a należy też dodać, że mniejsze ośrodki miejskie charakteryzują się niższymi kosztami życia i większym, ogólnym poczuciem zadowolenia swoich mieszkańców. 

Dziennik Związkowy – Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

2090925363 views

REKLAMA

2090925663 views

REKLAMA

2092722123 views

REKLAMA

2090925946 views

REKLAMA

2090926092 views

REKLAMA

2090926236 views