REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWatykan: odwilż na linii Kuba-USA kładzie kres polaryzacji kontynentu

Watykan: odwilż na linii Kuba-USA kładzie kres polaryzacji kontynentu

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

Wznowienie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, do której zachęcał Watykan, kończy z “barierą ideologiczną” na kontynencie amerykańskim – powiedział szef watykańskiej dyplomacji, wypowiadając się przed podróżą papieża do Ameryki Łacińskiej.

REKLAMA

“Odwilż oznacza koniec zimnej wojny na kontynencie amerykańskim i czyni rzeczą bezużyteczną utrzymywanie bariery ideologicznej, która została przezwyciężona przez historię” – oświadczył arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, w wywiadzie, ktory ukazał sie w piątek w “Avvenire”, dzienniku Konferencji Episkopatu Włoch.

Papież Franciszek udaje się w niedzielę w ośmiodniową podróż do Ameryki Łacińskiej, a we wrześniu leci z kolei na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.

“Bariera ta służyła jako przestarzały argument, który miał usprawiedliwiać polaryzację między dwoma przeciwstawnymi blokami” – podkreślił w wywiadzie szef watykańskiej dyplomacji.

Wyraził przekonanie, że spełnią się nadzieje zrodzone z “odważnej decyzji obu rządów”, kubańskiego i amerykańskiego.

Pokreślił, że również inne kraje regionu, jak Kolumbia i Wenezuela, potrzebują pomocy w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów.

Abp Gallagher nawiązał do papieskiej podróży na kontynent latynoamerykański, w czasie której Franciszek odwiedzi m.in. Boliwię oraz Ekwador. Spotka się tam z prezydentami tych państw, Evo Moralesem i Rafaelem Correą, którzy są sojusznikami wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro.

“Wiemy, że Wenezuela jest szczególnie bliska sercu papieża” – powiedział szef watykańskiej dyplomacji.

Nawiązując do toczącej się w Kolumbii od końca lat 40. ubiegłego stulecia wojny między lewicową partyzantką a wojskami rządowymi, najdłuższego konfliktu wewnętrznego w Ameryce Łacińskiej, abp Gallagher oświadczył: “Proces pokojowy w Kolumbii z uwagi na czas trwania i wielką liczbę ofiar ma szczególne znaczenie”, a pokojowe “negocjacje są szczególnie złożone”.

Toczą się one w Hawanie między delegacjami rządu i partyzantów.

“Okoliczności”, które pozwoliły Stolicy Apostolskiej zaoferować swe dobre usługi w przypadku Kuby i USA, “z trudem mogłyby się powtórzyć w tak zupełnie odmiennych sytuacjach” – dodał arcybiskup.

“Jeśli jednak okoliczności ku temu powstaną, (Stolica Apostolska) nie omieszka podjąć wszelkich wysiłków, aby pomóc w dialogu”- zapewnił szef dyplomacji Watykanu.

Źródłem zatroskania i zaniepokojenia papieża Franciszka, który udaje się w przyszłym tygodniu w podróż do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju – dodał abp Gallagher – jest również handel narkotykami i bronią.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116555621 views

REKLAMA

REKLAMA

2116555822 views

REKLAMA

REKLAMA

2118352194 views

REKLAMA

2116555933 views

REKLAMA

2116556020 views

REKLAMA

2116556111 views