REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Komunistycznej Partii Wietnamu złoży wizytę w Białym Domu

Szef Komunistycznej Partii Wietnamu złoży wizytę w Białym Domu

-

Nguyen Phu Trong  fot.Yuri Kochetkov/EPA
Nguyen Phu Trong (w środku) fot.Yuri Kochetkov/EPA

Sekretarz generalny KC Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong złoży we wtorek pierwszą wizytę w USA i zostanie przyjęty w Białym Domu. Dwadzieścia lat temu oba kraje wznowiły stosunki dyplomatyczne.

Jak poinformował w piątek rzecznik Białego Domu, prezydent Barack Obama liczy na rozmowy na temat „dalszego wzmocnienia stosunków” między USA i Wietnamem, które – jak podkreślił – znacznie poprawiły się w ciągu ostatnich 20 lat. Wśród tematów do dyskusji wymienił m.in. transpacyficzną umowę o wolnym handlu, tzw. TPP, obejmującą USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, w tym Wietnam, a także prawa człowieka oraz dwustronną współpracę w dziedzinie obronności.

REKLAMA

Ta pierwsza wizyta komunistycznego lidera Wietnamu w Białym Domu będzie kolejnym świadectwem normalizacji stosunków miedzy dawnymi wrogami, 40 lat po zakończeniu wojny wietnamskiej.

W 2000 roku historyczną wizytę w Wietnamie złożył prezydent USA Bill Clinton. Od tego czasu Stany Zjednoczone stały się największym zagranicznym inwestorem w tym kraju. Wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczyła w ubiegłym roku 36 mld dolarów. Niedawno oba kraje rozpoczęły też współpracę wojskową.

Wietnam oraz szerzej region Azji Południowo-Wschodniej jest przedmiotem strategicznego i ekonomicznego zainteresowania USA, czego dowodem był ogłoszony przez Obamę tzw. „zwrot ku Azji” w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Była to reakcja na wzrost potęgi Chin, których roszczenia terytorialne oraz prowokacyjne zachowania na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim budzą znacznie zaniepokojenie sąsiadów Chin oraz Waszyngtonu.

Także Trong wyraził przed wizytą w USA nadzieję na poprawę relacji, licząc m.in. na wzmocnienie współpracy wojskowej. „Jak w każdych stosunkach między dwoma krajami, także między USA a Wietnamem są pewne różnice, w tym dotyczące kwestii demokracji, praw człowieka i handlu” – wskazał Trong w przekazanym agencji AP pisemnym oświadczeniu.

Trong jest jednym z czterech najpotężniejszych polityków w Socjalistycznej Republice Wietnamu, obok prezydenta, premiera i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, w którym zasiadają członkowie rządzącej Komunistycznej Partii Wietnamu. Wszystkie najważniejsze decyzje w kraju muszą być zatwierdzane przez liczące 16 członków biuro polityczne partii.

Według organizacji obrońców praw człowieka rządząca partia stosuje w Wietnamie represje wobec opozycji, łamie wolność słowa i zgromadzeń oraz zmusza więźniów do pracy. Ostre słowa pod adresem Wietnamu znalazły się też w tegorocznym raporcie na temat sytuacji praw człowieka, opublikowanym w czerwcu przez Departament Stanu USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114921694 views

REKLAMA

2114921926 views

REKLAMA

REKLAMA

2116718316 views

REKLAMA

2114922066 views

REKLAMA

2114922165 views

REKLAMA

2114922273 views