REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: decyzja o darowaniu kary Bergdahlowi to hańba dla kraju i wojska

Trump: decyzja o darowaniu kary Bergdahlowi to hańba dla kraju i wojska

-

Sierżant Bergdahl  fot. US Army

Prezydent USA Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że darowanie kary za dezercję sierżantowi Bowe Bergdahlowi, który po pięciu latach przetrzymywania w Afganistanie przez talibów został wymieniony na pięciu jeńców z Guantanamo, to “hańba” dla kraju i wojska.

REKLAMA

“Decyzja w sprawie sierżanta Bergdahla jest pełną i totalną hańbą dla naszego kraju i wojska” – napisał prezydent na swoim profilu.

W piątek sąd wojenny w bazie Fort Bragg w Karolinie Północnej wydał wyrok w sprawie Bergdahla, który w 2009 roku opuścił swój posterunek w prowincji Paktika w Afganistanie. Schwytany przez talibów przebywał w niewoli pięć lat. Prokurator żądał dla niego 14 lat więzienia za narażenie na niebezpieczeństwo oddziałów USA. Bergdahlowi, który miesiąc temu przyznał się do dezercji, groziło nawet dożywocie.

Zgodnie z wyrokiem sądu wojskowego 31-letni sierżant zostanie zwolniony, zdegradowany i będzie musiał spłacić 10-miesięczny żołd.

Bergdahl, który był więziony w Afganistanie od 30 czerwca 2009 roku, został uwolniony w czerwcu 2014 roku w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych, których Pentagon zaklasyfikował do grupy “wysokiego ryzyka”.

Był jedynym amerykańskim jeńcem przetrzymywanym w Afganistanie. Jego uwolnienie zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w rozmowach między Waszyngtonem a talibami.

Wymianę jeńców krytykowali w USA politycy republikańscy, którzy zarzucali administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami; ostrzegali, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki.

Przeciwko wymianie protestował również rząd Afganistanu i uznał przewiezienie wysokich rangą talibów do Kataru za naruszenie prawa międzynarodowego. Natomiast duchowy przywódca talibów mułła Omar nazwał uwolnienie więźniów Guantanamo “wielkim zwycięstwem”.

Bergdahl, który był więziony w różnych kryjówkach na granicy między Afganistanem a Pakistanem, po wymianie trafił najpierw do amerykańskiego szpitala wojskowego w Landstuhl na południu Niemiec. (PAP)

10 KOMENTARZE

 1. Nie bronie tego dezertera, ale takie slowa z ust faceta ktory przez pieniadze i uklady wymigal sie od sluzby wojskowej zakrawa o szczyt bezczelnosci. Majac resztki wstydu powinien tego przynajmniej nie komentowac. Chyba, ze sjego specialisci od PR-u stwierdzili inaczej okreslajac poziom jego elektoratu.

  • tak zebys zrozumiala. Co dla ciebie jest sufitem dla mnie jest podloga. I jak ktos pluje nie mowie, ze deszcz pada. Z takimi jak ty szkoda polemizowac, a takie zaczepki to w piaskownicy. Tudziez w kufecie kiciu

  • Otóż to. Cham, rasista, biznesowy bankrut, mizogin, który molestował kobiety i jeszcze się tym chwalił. I co? Prawie połowa amerykańskiego elektroratu go pokochała. To najlepiej swiadczy kim jest prawie 60 mln Amerykanów.
   *
   Jedyna nadzieja w tym, że 172 mln Amerykanów nie głosowało na Trumpa.

  • Mam nadzieję, że to był żart… 😉
   *
   Jezeli nie, to wygugluj sobie swój komentarz w takiej wersji, w jakiej go napisałaś (GRATE zamiast GREAT) a zobaczysz, jak się ludzie nabijają z Trumpka.

 2. Sprawa jest jasna. Pro Obama i pro Clinton sędziowe robią wszystko, aby maksymalnie zdenerwować Trumpa i zaszkodzić Ameryce. Obama zrobił “święto” z uwolnienia Bergdala, członkowie jego administracji (S.Rice) mówili o jego honorowej służbie. Wyrok nie mógł być inny, bo Obama byłby ośmieszony.

REKLAMA

2119338339 views

REKLAMA

2119338429 views

REKLAMA

REKLAMA

2121134780 views

REKLAMA

2119338492 views

REKLAMA

2119338547 views

REKLAMA

2119338586 views