REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTillerson rozmawiał z głównodowodzącym birmańskiej armii

Tillerson rozmawiał z głównodowodzącym birmańskiej armii

-

Rex Tillerson fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

Szef dyplomacji USA Rex Tillerson rozmawiał w czwartek wieczorem przez telefon z głównodowodzącym birmańskiej armii gen. Min Aung Hlaingiem o prześladowaniach Rohingjów. W komunikacie opublikowanym po rozmowie Tillerson zaapelował o zaprzestanie przemocy.

W oświadczeniu Departamentu Stanu znalazł się też apel do sił bezpieczeństwa Birmy (Mjanma), aby wsparły wysiłki rządu na rzecz zaprzestania prześladowań tej muzułmańskiej mniejszości i powrotu Rohingjów do ich domostw w Birmie, w stanie Rakhine.

REKLAMA

Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ponad 582 tys. przedstawicieli Rohingjów uciekło od 25 sierpnia przed przemocą z Birmy i schroniło się w sąsiednim Bangladeszu, tysiące zaś utknęły na granicy.

Władze Bangladeszu twierdzą, że w ich kraju schroniło się do miliona przedstawicieli tej birmańskiej mniejszości muzułmańskiej.

W poniedziałek, kierowany przez Tillersona Departament Stanu USA ogłosił, że rozważa objęcie sankcjami osoby i struktury w Birmie, które odpowiadają za łamanie praw człowieka, w tym wypadku – prześladowanie Rohingjów,

Amnesty International utrzymuje, że birmańskie siły bezpieczeństwa zabiły już setki mężczyzn, kobiet i dzieci podczas systematycznej kampanii wypędzania z kraju mniejszości muzułmańskiej Rohingja. W ataki na wsie często zaangażowani byli żołnierze, w tym – 33. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej oraz policja graniczna i aparat przymusu stanu Rakhine.

W odpowiedzi na te dramatyczne doniesienia o sytuacji Rohingjów, Departament Stanu wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym wyraził głębokie zaniepokojenie Białego Domu „ostatnimi wydarzeniami w birmańskim stanie Rakhine i przypadkami przemocy oraz bolesnych prześladowań wobec Rohingjów oraz innych wspólnot etnicznych w Birmie”.

W komunikacie wydanym przez resort spraw zagraniczny USA wskazano, że amerykańskie władze „rozważają zastosowanie wobec osób i instytucji w Birmie, które stoją za prześladowaniami Rohingjów przepisów ustawy z grudnia 2016 r., znanej jako The Global Magnitsky Human Right Accountability Act, która przewiduje sankcje za łamanie praw człowieka i korupcję”. Ustawa została nazwana imieniem zmarłego w rosyjskim więzieniu prawnika Siergieja Magnitskiego.

„Jest bezwzględnie ważne, by osoby fizyczne i organizacje odpowiedzialne za potworne akty przemocy, włączywszy w to aktorów pozarządowych i samorzutnie powstające milicje, zostały pociągnięte od odpowiedzialności” – czytamy w komunikacie.(PAP)

REKLAMA

2109434340 views

REKLAMA

2109434572 views

REKLAMA

REKLAMA

2111230963 views

REKLAMA

2109434713 views

REKLAMA

2109434812 views

REKLAMA

2109434920 views