REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaStrajk blisko 13 tysięcy pracowników koncernów motoryzacyjnych

Strajk blisko 13 tysięcy pracowników koncernów motoryzacyjnych

-

Blisko 13 tysięcy pracowników trzech fabryk należących do koncernów motoryzacyjnych General Motors, Ford i Stellantis (spółka matka Chryslera) rozpoczęło w piątek strajki, które uważa się za najbardziej ambitne od dekad w historii amerykańskich akcji związkowców.
Organizatorem strajków jest związek zawodowy United Automobile Workers (UAW).

Dziennik “New York Times” podkreśla, że to pierwszy raz, kiedy wspólnie do akcji przeciw uznanym za niesprawiedliwe warunkom zatrudnienia przystąpili pracownicy trzech dużych zakładów jednocześnie. Protesty w fabrykach “Trójki z Detroit”, czy też “Wielkiej Trójki”, jak zbiorowo określane są trzy koncerny, wstrzymują produkcję takich pojazdów jak m.in. Ford Bronco, Jeep Wrangler i Chevrolet Colorado.
Związki żądają większego udziału w zyskach generowanych ze sprzedaży i zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy. UAW chce stopniowych 40-procentowych podwyżek w ciągu następnych czterech lat; trzy firmy zaoferowały podwyższenie płac o 20 proc. Żadna firma z Trójki z Detroit nie zaproponowała wyeliminowania dwupoziomowych systemów wynagrodzeń. Zgodnie z obowiązującymi zasadami nowy pracownik, aby zarabiać tyle samo, co starsi koledzy, musi przepracować w fabryce osiem lat.
Shawn Fain, który w tym roku objął stanowisko przewodniczącego UAW, wezwał także do zagwarantowania krótszego tygodnia pracy i poprawy w zakresie emerytur i opieki zdrowotnej. Rozmowy między UAW a szefami przedsiębiorstw trwały tygodniami, teraz zdecydowano się na strajki.
Protesty, w których bierze udział łącznie 12 700 pracowników, rozpoczęły się w piątek w zakładach montażowych Forda w Wayne w stanie Michigan, General Motors w Wentzville w stanie Missouri i marki Jeep należącej do firmy Stellantis w Toledo w stanie Ohio. Przedsiębiorstwa te odgrywają kluczową rolę w produkcji niektórych z najbardziej dochodowych pojazdów Trójki z Detroit.
“To bardziej symboliczny strajk niż faktycznie szkodliwy” – ocenił jednak Sam Fiorani, prognostyk produkcji z Auto Forecast Solutions, który dodał, że spodziewał się więcej po pierwszej fali strajku. Jednak, w jego opinii, “jeśli negocjacje nie pójdą w kierunku, który Fain uzna za pozytywny, możemy zdecydowanie spodziewać się większego strajku za tydzień lub dwa”. Oszacował, że strajki wstrzymają produkcję około 24 tys. pojazdów tygodniowo.(PAP)

REKLAMA

2090704755 views

REKLAMA

2090705055 views

REKLAMA

2092501515 views

REKLAMA

2090705338 views

REKLAMA

2090705484 views

REKLAMA

2090705628 views