REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSamolot z Amerykanami odleciał z Iranu

Samolot z Amerykanami odleciał z Iranu

-

Czarterowy samolot z ok. 100 obywatelami USA lecący z Afganistanuu do Dubaju, który wcześniej wylądował w Bandar Abbas, w Iranie, z powodu problemów z jego planem lotu, odleciał w dalszą drogę – poinformował w piątek funkcjonariusz rządu USA.

Dodał on, że samolot przewoźnika Fly Dubai wystartował z bazy lotniczej Bagram, pod Kabulem z nieaktualnym planem lotu.

REKLAMA

W rezultacie władze Iranu, w którego przestrzeni powietrznej znalazł się samolot, poleciły załodze zawrócenie do Bagram, ale kiedy piloci poinformowali, że nie mają wystarczającej ilości paliwa, wydały polecenie lądowania w Bandar Abbas.

Jak oświadczył Departament Stanu USA, samolotu nie zmuszono do lądowania – jak początkowo informował dziennik „Washington Post” – lecz nastąpiło ono w związku z „kwestiami biurokratycznymi”.

Po wyjaśnieniu i dopełnieniu formalności, samolot udał się w dalszą drogę do Dubaju. Odlot samolotu z Iranu potwierdził przewoźnik, do którego należy maszyna.

Nie jest jasne czy wśród pasażerów samolotu byli wojskowi.

Incydent zwrócił uwagę mediów ze względu na długoletnią historię antagonizmów między USA i Iranem, która okresami przeradzała się w otwartą wrogość. Waszyngton zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem w kwietniu 1980 r. po 5 miesiącach okupowania ambasady USA przez irańskich studentów i przetrzymywania przez nich jako zakładników 55 Amerykanów. Byli oni przetrzymywani w budynku ambasady przez 444 dni.

Teraz spornym problemem jest irański program atomowy. Waszyngton podejrzewa, że jego celem jest produkcja broni nuklearnej czemu Teheran zaprzecza utrzymując, że ma on wyłącznie cywilny charakter.

USA i inne kraje negocjują obecnie z Iranem ograniczenie jego programu atomowego w zamian za złagodzenie wprowadzonych wcześniej sankcji. (PAP)

fot.Ali Haider/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115069701 views

REKLAMA

2115069933 views

REKLAMA

REKLAMA

2116866323 views

REKLAMA

2115070073 views

REKLAMA

2115070172 views

REKLAMA

2115070280 views