REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama odłożył sprawę reformy imigracji do czasu wyborów

Obama odłożył sprawę reformy imigracji do czasu wyborów

-

Prezydent USA Barack Obama poczeka z podjęciem działań w sprawie reformy prawa imigracyjnego do czasu wyborów do Kongresu na początku listopada – poinformowali w sobotę przedstawiciele Białego Domu.

Ogłoszono to następnego dnia po tym, gdy Obama oświadczył dziennikarzom, że dokonuje przeglądu zaleceń członków swego gabinetu w sprawie dotyczących imigracji posunięć, jakie mógłby wprowadzić bez zgody Kongresu, i że „już wkrótce” podejmie odpowiednie działania.

REKLAMA

Jak zaznacza agencja AP, decyzja prezydenta rozzłości zwolenników zliberalizowania przepisów imigracyjnych, ale zwiększy szanse niektórych Demokratów na reelekcję do Senatu.

Według dwóch zastrzegających sobie anonimowość przedstawicieli Białego Domu Obama doszedł do wniosku, że podejmowanie w okresie przedwyborczym działań, które nie wymagałyby zgody Kongresu, upolityczniłoby sprawę i zaszkodziłoby przyszłym wysiłkom na rzecz jej kompleksowego uregulowania.

Przedstawiciele ci poinformowali, że prezydent podjął decyzję w trakcie powrotu ze szczytu NATO w Newport w Walii. Jeszcze z pokładu samolotu zawiadomił o niej telefonicznie kilku swych politycznych sprzymierzeńców, a w sobotę dzwonił już z Białego Domu do kolejnych osób.

Obama stoi w obliczu przeciwstawnych nacisków, wywieranych z jednej strony przez ugrupowania zwolenników zliberalizowania zasad imigracji, z drugiej zaś przez Demokratów, według których podjęcie konkretnych działań już w tej chwili zaktywizuje opozycję Republikanów wobec demokratycznych senatorów o wątpliwych szansach na reelekcję.

Z poparciem niektórych Republikanów demokratyczna większość w Senacie uchwaliła w ubiegłym roku rozległą reformę prawa imigracyjnego, wprowadzającą między innymi procedurę uzyskiwania obywatelstwa przez osoby przebywające nielegalnie dłuższy czas na terytorium USA. Jednak kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów jest niechętna kompleksowej reformie i jej przewodniczący John Boehner poinformował Obamę wcześniej w tym roku, że sprawę zdjęto z porządku dziennego do końca 2014 roku. Dlatego prezydent zadeklarował, że będzie forsował reformę imigracyjną samodzielnie, wydając w tym celu własne rozporządzenia wykonawcze. (PAP)

Na zdjęciu: Barack Obama fot.Oliver Hoslet/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109304045 views

REKLAMA

2109304277 views

REKLAMA

REKLAMA

2111100668 views

REKLAMA

2109304418 views

REKLAMA

2109304517 views

REKLAMA

2109304625 views