REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Trump przekłada wiec w Tulsie

Prezydent Trump przekłada wiec w Tulsie

-

Prezydent Donald Trump ogłosił, że przełoży o jeden dzień swój pierwszy po przerwie wiec wyborczy. Z uwagi na ważne dla Afroamerykanów święto wiec nie odbędzie się 19 czerwca, ale 20. Miejsce pozostaje bez zmian – Tulsa w Oklahomie.

19 czerwca 1865 roku Teksas – jako ostatni ze stanów Konfederacji – został zmuszony do zastosowania się do Proklamacji Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna. Ten prezydencki dekret znosił niewolnictwo na terytorium Skonfederowanych Stanów Ameryki.

REKLAMA


Z uwagi na to, że 19 czerwca stanowi ważną datę dla społeczności afroamerykańskiej, decyzja Trumpa o zorganizowaniu wiecu w Tulsie właśnie tego dnia wzbudziła kontrowersje. Ogłoszono ją w trakcie antyrasistowskich i antypolicyjnych protestów, które po zabiciu przez policję w Minneapolis czarnoskórego George’a Floyda objęły większość amerykańskich miast.

„To nie tylko mrugnięcie okiem do białych rasistów, to zorganizowanie dla nich imprezy powitalnej” – oceniła senator Kamala Harris. Ta polityk pochodzenia tamilsko-jamajskiego jest jedną z faworytek do nominacji Demokratów na wiceprezydenta w tegorocznych wyborach.

Trump przychylił się do licznych apeli o zmianę terminu wiecu. „Wielu moich afroamerykańskich przyjaciół i zwolenników sugerowało, że powinniśmy rozważyć zmianę daty z uwagi na szacunek wobec święta” – napisał na Twitterze w piątek. „Dlatego, by uhonorować ich prośbę, zdecydowałem się na przesunięcie wiecu na sobotę, 20 czerwca” – dodał.

Po wejściówki na wiec – jak podał sztab Trumpa – zgłosiło się już ponad 300 tys. osób. Ubiegając się o jedną z nich, należy potwierdzić, iż jest się świadomym ryzyka zakażenia koronawirusem.

W Oklahomie w wyborach w 2016 roku Trump zwyciężył z przewagą ok. 36 pkt proc. nad swoją rywalką Hillary Clinton. Kandydatka Demokratów nie uzyskała większości głosów w żadnym z hrabstw w tym stanie.

Po Oklahomie Trump, by promować swoją kandydaturę, planuje wyjazdy do Karoliny Północnej, Teksasu oraz Arizony. We wszystkich tych stanach zwyciężył przed czterema laty, teraz sondaże w nich nie wyglądają dla niego korzystnie. Republikanów szczególnie niepokoi Teksas; ten ludny stan na południu USA dotychczas był ich bastionem w prezydenckich wyborach.

Ze względu na epidemię koronawirusa prezydent  zawiesił w marcu organizację swoich wieców wyborczych. Na taki krok zdecydował się też jego prawdopodobny kontrkandydat Joe Biden.

Do tej pory na Covid-19 zmarło do soboty w Stanach Zjednoczonych ponad 114 tys. osób – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łączna liczba wykrytych zakażeń w tym kraju przekroczyła 2 miliony.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2103324768 views

REKLAMA

2103325001 views

REKLAMA

2105121393 views

REKLAMA

2103325144 views

REKLAMA

2103325244 views

REKLAMA

2103325353 views