Mężczyzna oskarżony o zastrzelenie w sobotę ośmiu osób w teksańskim centrum handlowym wydaje się być zwolennikiem ideologii białej supremacji i neonazizmu – podały w poniedziałek amerykańskie media. Śledczy znaleźli wskazujące na to dowody.
Na profilach w mediach społecznościowych podejrzanego, 33-letniego Mauricio Garcii, śledczy natrafili na wpisy wymierzone w mniejszości rasowe lub etniczne, podała NBC News. Kiedy policja zabiła go podczas sobotniego ataku, miał m.in. karabin w typie AR-15.
“Na rosyjskiej platformie mediów społecznościowych użytkownik, który prawdopodobnie był Garcią, chwalił Adolfa Hitlera i sympatyzował z przekonaniami neonazistowskimi” – podał „New York Times”, powołując się na organy ścigania. Jego profil zawierał też nienawistne komentarze wobec kobiet.
W trakcie strzelaniny Garcia nosił naszywkę z literami „RWDS”, skrót od: prawicowy szwadron śmierci (Right Wing Death Squad), który zaleca przemoc w celu osiągnięcia celów politycznych.Policja zidentyfikowała Garcię, mieszkańca Dallas, jako podejrzanego oskarżonego o otwarcie ognia w sobotę w centrum handlowym Allen Premium Outlets w Allen, na przedmieściach Dallas.
Masakra należy do najnowszych z co najmniej 202 masowych strzelanin odnotowanych w Ameryce w tym roku. GVA, organizacja non-profit monitorująca przejawy przemocy z użyciem broni palnej w Ameryce, definiuje masową strzelaninę jako każdą, w której cztery lub więcej osób zostaje rannych lub zabitych, nie licząc napastnika.
W niedzielnym oświadczeniu prezydent Joe Biden ponowił apel do Kongresu o wprowadzenie zakazu posiadania broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności, a także o wprowadzenie powszechnego sprawdzania przeszłości kryminalnej nabywców broni i zniesienie immunitetu dla jej producentów.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)