REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry: umowa handlowa z UE pomoże wspierać suwerenność Ukrainy

Kerry: umowa handlowa z UE pomoże wspierać suwerenność Ukrainy

-

Sekretarz Stanu John Kerry fot.Shawn Thew/EPA
Sekretarz Stanu John Kerry
fot.Shawn Thew/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry przekonywał w czwartek, że negocjacje umów handlowych z krajami Azji i Pacyfiku oraz z UE są korzystne także w wymiarze geopolitycznym, a umowa z UE pomoże m.in. wspierać suwerenność Ukrainy i niezależność energetyczną Europy.

„Nie możemy oddzielać handlu od szerszej kwestii przywództwa USA na świecie. Jeśli wycofamy się z handlu, to zniszczymy naszą globalną rolę” – mówił Kerry w przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council.

REKLAMA

Przyznał, że rozumie obawy dotyczące umów handlowych, wyrażane m.in. przez związki zawodowe i sporą grupę Demokratycznych deputowanych, ale przekonywał, że w dobie globalizacji USA nie mogą sobie pozwolić na izolację.

„Zaakceptowanie globalizacji może być trudne, ale udawanie, że nie istnieje, byłoby katastrofą” – powiedział. Wskazał, że aż 95 proc. klientów handlowych USA żyje poza granicami kraju. To Stany Zjednoczone – argumentował – powinny określać zasady globalnej gospodarki, a nie kraje, które mają znacznie niższe standardy dotyczące ochrony środowiska czy praw pracowniczych. „Porażka byłoby przestępstwem wobec naszej gospodarki” – powiedział.

Odnosząc się do negocjowanej nowej umowy handlowo-inwestycyjnej z Unią Europejską (TTIP), Kerry wyraził opinię, że będzie ona „filarem transatlantyckiej wspólnoty”, gdyż umożliwi USA i UE „połączenie sił gospodarczych” z obopólną korzyścią. Argumentował, że przełoży się to nie tylko na nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy, potrzebne w tak wielu krajach Europy, ale wzmocni też wspólne transatlantyckie przywództwo na świecie w kwestiach bezpieczeństwa czy walki ze zmianami klimatu.

„TTIP wzmocni nasze wspólne wysiłki, by walczyć z ekstremizmem, wspierać suwerenność Ukrainy, budować bezpieczeństwo i niezależność energetyczną wielu państw w Europie, które obecnie polegają na tylko jednym źródle (dostaw energii): Rosji” – oświadczył Kerry.

Jego przemówienie było zaadresowane przede wszystkim do kongresmenów. Sekretarz stanu USA apelował o przyjęcie zgłoszonego w ubiegłym tygodniu projektu ustawy, która umożliwi tzw. szybką ścieżkę aprobaty umów handlowych przez Kongres.

Administracja Baracka Obamy prowadzi obecnie negocjacje ws. dwóch dużych umów handlowych. Jedna to transatlantycka umowa o wolnym handlu i inwestycjach z Unią Europejską (TTIP), a druga, znacznie bardziej zaawansowana, obejmuje poza USA 11 krajów Azji i Pacyfiku: Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam (TPP).

Jak przekonywał Kerry, są to „najważniejsze w naszej historii negocjacje handlowe”, a przyjęcie ustawy o „szybkiej ścieżce” pozwoli administracji na niezbędną „elastyczność” i wiarygodność w negocjacjach. Przyjęcie ustawy oznacza bowiem, że po zakończeniu przez administrację USA negocjacji z partnerami (np. Komisją Europejską w przypadku umowy TTIP) Kongres będzie mógł w głosowaniu zaaprobować lub odrzucić umowę, ale nie będzie mógł już wnosić do niej poprawek, co mogłoby podważyć wynegocjowane wcześniej przez rząd ustalenia.

Tak samo będzie w przypadku Parlamentu Europejskiego, który też nie będzie mógł zmieniać treści umowy, lecz jedynie zagłosować za lub przeciw.

Obama już od dawna apeluje o tę ustawę do Kongresu, argumentując, że TTP i TTIP „pomogą zdobyć nowe rynki dla +produktów Made in USA+”. W odpowiedzi dotychczas słyszał jednak sprzeciw zwłaszcza Demokratów, spośród których wielu podziela obawy związków zawodowych, że umowy handlowe, a szczególnie liberalizacja handlu z Azją, są zagrożeniem dla części krajowej produkcji. Paradoksalnie Obama może w tej sprawie liczyć bardziej na republikańską opozycję, która od stycznia przejęła kontrolę nad Kongresem. Republikanie są tradycyjnie partią bardziej prorynkową i przychylną umowom o wolnym handlu.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091154243 views

REKLAMA

2091154547 views

REKLAMA

2092951009 views

REKLAMA

2091154833 views

REKLAMA

2091154981 views

Bigos Ziutki

Rolada ze schabu

Wiosna

Psychologia snów

REKLAMA

2091155128 views