REKLAMA

2132654861 views

REKLAMA

2132654860 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAP: Straż Kapitolu wykryła "możliwy spisek" skrajnie prawicowej grupy ws. ataku na...

AP: Straż Kapitolu wykryła “możliwy spisek” skrajnie prawicowej grupy ws. ataku na Kongres

-

Straż Kapitolu ma informacje o “możliwym spisku” skrajnie prawicowego ruchu Three Percenters, którego celem miał być atak na Kongres USA w czwartek – pisze AP. Spisek jest prawdopodobnie związany z teorią spiskową, że tego dnia były prezydent Donald Trump zostanie ponownie zaprzysiężony na urząd.

Według danych przekazanych anonimowo Associated Press przez dwóch funkcjonariuszy organów ścigania, służby wykryły, że Three Percenters, skrajnie prawicowa, antyrządowa bojówka, prowadziła w internecie dyskusje o możliwym czwartkowym ataku na Kapitol.

REKLAMA

Członkowie tej grupy byli wśród uczestników szturmu zwolenników Trumpa na Kapitol 6 stycznia, na skutek którego zginęło pięć osób.

“Straż Kapitolu jest (…) przygotowana na potencjalne zagrożenia wobec członków Kongresu lub kompleksu budynków Kongresu. Otrzymaliśmy informacje świadczące o możliwym spisku w sprawie dokonania ataku na Kapitol przez zidentyfikowaną bojówkę w czwartek 4 marca” – przekazała Straż w komunikacie, nie wymieniając bojówki z nazwy.

Podłożem ataku ma być teoria spiskowa, rozpowszechniana przez wyznawców ruchu QAnon, że w czwartek 4 marca Trump ponownie zostanie zaprzysiężony na urząd prezydencki. To dzień, który do 1933 roku był w Stanach Zjednoczonych datą prezydenckich inauguracji.

Według oficjalnych wyników, potwierdzonych także po licznych skargach wyborczych ze strony obozu Trumpa, listopadowe wybory prezydenckie w USA wygrał Demokrata Joe Biden. Został on zaprzysiężony na urząd 20 stycznia.

Straż Kapitolu i inne organy ścigania są krytykowane za niewystarczającą reakcję podczas zamieszek na Kapitolu 6 stycznia. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w amerykańskim parlamencie były źle przygotowane i minęło kilka godzin, nim w atakowanym Kongresie interweniowała Gwardia Narodowa. Do tego czasu tłum zdążył wtargnąć na Kapitol i tymczasowo sparaliżował pracę Kongresu, który miał wówczas zatwierdzić zwycięstwo Bidena w wyborach.

W raporcie przesłanym na początku tego tygodnia członkom Kongresu przez pełniącego obowiązki sierżanta Izby Reprezentantów Timothy’ego Blodgetta oceniono, że “nie ma żadnych sygnałów” świadczących o tym, że w czwartek do Waszyngtonu miałyby przyjechać skrajnie prawicowe grupy wspierające Trumpa, by “protestować lub popełniać akty przemocy”. W środę Blodgett zaktualizował dokument, informując, że “nowe, niepokojące” dane m.in. służb wywiadowczych świadczą o “wzmożonym zainteresowaniu” Kapitolem ze strony niewymienionej z nazwy bojówki między czwartkiem a sobotą (4-6 marca). (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. Co się stało? Dlaczego nikt nie atakował Kapitolu? Świadkowie widzieli w tych okolicach tylko biegaczy i spacerowiczów z psami. Albo amerykańskie agencje wywiadu są do d…..py, albo była to prowokacja mająca na celu zapewnienie dobrego samopoczucia N.Pelosi i C.Shumer i ułatwić zastraszanie i zniewolenie Amerykanów.

REKLAMA

2129607380 views

REKLAMA

REKLAMA

2129607395 views

REKLAMA

REKLAMA

2131403715 views

REKLAMA

2129607405 views

REKLAMA

2129607408 views

REKLAMA

2129607412 views