REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedChiny winne wyższym cenom prezentów świątecznych

Chiny winne wyższym cenom prezentów świątecznych

-

Mimo walki o przestrzeganie praw pracowników w Chinach, które od wielu lat nie chcą poddać się dyrektywom mającym na celu zapewnienie godziwego wynagrodzenia zatrudnionym, Amerykanie na pewno nie są zadowoleni z ostatnich zmian wprowadzonych przez azjatyckiego giganta. Siła robocza w Chinach drożeje. Konsekwencje dla krajów zachodnich są oczywiste i odczuwalne natychmiast.

fot. To jedno z najsłynniejszych haseł na Zachodzie: "made in China" w wersji oryginalnej

Wszelkie produkty, w tym w dużej mierze w tym okresie roku prezenty, importowane na Zachód z Chin drożeją. Nowy trend zauważył i opisał Justin Lahart z The Wall Street Journal.

REKLAMA

Oprócz prostego stwierdzenia faktu i zaprezentowania problemu, Lahart pokusił się także o analizę przyczyn nowego zjawiska. Jego zdaniem wzrost kosztów utrzymania siły roboczej w Chinach to wynik coraz mniejszej ilości młodych, mobilnych i dobrze wykształconych Chińczyków, którzy zdecydowali się pozostać w kraju.

Mniejsza ilość siły roboczej plus ogromny wzrost gospodarczy to wybuchowa mieszanka, której natychmiastową konsekwencją jest wzrost kosztu utrzymania pracowników. Dla Amerykanów oznacza to wyższe ceny produktów z metką „made in China”.

Zobacz także: Chiny zmiażdżą Amerykę szybciej niż nam się wydaje?

O jak dużych różnicach w cenie mowa?  Raport opublikowany przez amerykański Departament Pracy wskazuje na niemal 4 procentowy wzrost cenowy w listopadzie 2011 roku. Oto kilka przykładów:

Paul Toms, szef zarządu spółki importującej z Chin buty twierdzi, że ceny sprowadzanych przez niego produktów wzrosły o 5-15 dol (chodzi przede wszystkim o znaną markę Mizuno). Śpiwory Big Agnes Inc. zdrożały z 199 do 239 dol. za sztukę. Takie przykłady można wyliczać bez końca.

Zobacz także: Chińscy wykonawcy budują USA

Aby zdać sobie sprawę z powagi sytuacji oraz tego, jak daleko idące konsekwencje dla Amerykanów niesie z sobą wzrost kosztów utrzymania siły roboczej w Chinach wystarczy spojrzeć na dane statystyczne. Aż 80 proc. importowanych butów do USA to produkty chińskie. Podobnie jest z produkcją walizek (80 proc.) i meblami (60 proc.).

Co dalej? Badania rynkowe specjalistów dowodzą, że obecna sytuacja nie jest jeszcze krytyczna. Najgorsze czeka amerykańskich konsumentów w 2015 roku.

AS

REKLAMA

2091101978 views

REKLAMA

2091102277 views

REKLAMA

2092898736 views

REKLAMA

2091102558 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091102704 views

REKLAMA

2091102848 views