Watykan. Papież spotka się z grupą księży z Chile – ofiar wykorzystywania

Watykan. Papież spotka się z grupą księży z Chile – ofiar wykorzystywania

Papież Franciszek spotka się na początku czerwca z kolejnymi ofiarami wykorzystywania ze strony księdza Fernando Karadimy oraz jego otoczenia z parafii w Chile – ogłosił we wtorek Watykan. Wyjaśniono, że tym razem papież zaprosił pięciu księży.

Kapłani ci – podało watykańskie biuro prasowe – są ofiarami „nadużycia władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego”.

Pięciu księżom mają towarzyszyć dwaj inni kapłani, którzy udzielili im pomocy prawnej oraz duchowej, i dwie osoby świecie.

Wszyscy w dniach od 1 do 3 czerwca będą gośćmi Franciszka w Domu świętej Marty, gdzie mieszka.

Watykan podkreślił, że spotkaniem tym papież chce „okazać bliskość z wykorzystywanymi księżmi, towarzyszyć im w bólu i wysłuchać ich cennych opinii, by poprawić aktualne kroki prewencyjne i walczyć z nadużyciami w Kościele”. Stolica Apostolska nie wykluczyła zarazem następnych spotkań papieża.

Nota biura prasowego kończy się stwierdzeniem, że papież prosi o modlitwę wiernych w Chile, zwłaszcza w parafiach, w których posługę pełnią księża – ofiary wykorzystywania.

Pod koniec kwietnia Franciszek przyjął trzech mężczyzn, ofiary Karadimy, nazwanego „seryjnym pedofilem”. Został on ukarany przez Watykan i żyje w odosobnieniu.

W związku z ujawnieniem skandalu pedofilii w Kościele w Chile papież wezwał na rozmowy cały episkopat. Po tych spotkaniach 18 maja dymisje na jego ręce złożyli wszyscy tamtejsi biskupi – ponad 30 dostojników.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.VINCENZO PINTO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*