REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieJoga dobra dla mózgu

Joga dobra dla mózgu

-

Żeby zdrowym być

Najnowsze badania dowodzą, że zaledwie 20 minut jogi skuteczniej pobudza mózg do pracy niż intensywne ćwiczenia, typu aerobic. Ich autorem jest trzech absolwentów University of Illinois, którzy dziś są uznanymi naukowcami: Neha Gothe – prof. kinezjologii, zdrowia i sportu na Wayne State University w Detroit, Charles Hillman – prof kinezjologii i zdrowia społecznego na U.of I. i Matthew Pontifex – prof. kinezjologii na Michigan State University. Wzięli w nich udział studenci U.of I. Najpierw odbyli oni 20-minutową sesję hatha jogi, obejmującą przyjmowanie postaw w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej, które wymagały izometrycznego napinania i rozluźniania różnych grup mięśni i regulowania oddechu. Sesję zakończyła krótka medytacja i głębokie oddychanie. Ci sami uczestnicy badania zaliczyli także 20-minutową sesję ćwiczeń aerobowych, w ramach których chodzili szybkim krokiem lub biegali po ruchomej bieżni, utrzymując szybkość uderzeń serca na minutę w zakresie 60-70 proc. swojego indywidualnego maksimum. Po każdej sesji przeprowadzano serię testów sprawdzających czas reakcji, koncentrację i pamięć roboczą uczestników. Okazało się, że po odbyciu ćwiczeń jogi studenci zdecydowanie szybciej i dokładniej wykonywali zadania testowe sprawdzające pamięć roboczą i opanowanie. Te dwa ostatnie są miernikami funkcji mózgu związanej z umiejętnością koncentracji, przyswajania i przetwarzania nowych informacji. Podobnego rezultatu nie zaobserwowano po treningu na bieżni.

REKLAMA

fot. Lyn Tally/Flickr
fot. Lyn Tally/Flickr

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

– Joga jest starożytnym systemem indyjskim i stylem życia, który obejmuje nie tylko ruch fizyczny i postawy (asany), ale i ćwiczenia oddechowe i medytacyjne. Te dwa ostatnie wyciszają umysł i ciało, a także eliminują rozpraszające myśli. Dzięki temu ćwiczący może skoncentrować się na swoim ciele, postawach i oddechu. Być może procesy te przenoszą się poza jogę, gdy osoba, która wcześniej praktykowała asany próbuje realizować zadania umysłowe lub codziennego użytku. (…) Jednym z możliwych mechanizmów jest prawdopodobnie zwiększona samoświadomość, która wynika z ćwiczeń medytacyjnych i oddechowych. Poza tym, jak wiadomo, medytacja i ćwiczenia oddechowe redukują lęk i stres, a to może przekładać się na lepsze wyniki podczas testów badających funkcje kognitywne – powiedziała prof. Gothe.

Przy okazji naukowcy zwrócili uwagę na to, że podobne rezultaty obserwuje się wśród osób starszych uprawiającyh regularnie jogę.

Badanie i jego wyniki zostały opisane w magazynie Journal of Physical Activity and Health.

Dorota Feluś

REKLAMA

2091051843 views

REKLAMA

2091052145 views

REKLAMA

2092848605 views

REKLAMA

2091052427 views

REKLAMA

2091052574 views

REKLAMA

2091052718 views