REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Przeciw dyskryminacji

-

Chicago (Inf. wł.) – Procedura wniesienia skargi w związku z dyskryminacją stała się ułatwiona dzięki wydaniu broszury informacyjnej w języku polskim przez Departament Praw Człowieka Stanu Illinois (Illinois Department of Human Rights).

Publikacja była tematem konferencji prasowej 16 bm. w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej, Wydział na Stan Illinois (5711 N. Milwaukee Ave.).
W spotkaniu z polonijnymi mediami udział wziął Rocco J. Claps, dyrektor Stanowego Departamentu ds. Obrony Praw Człowieka, jego rzecznik Anjali NayyarJulka, Eva Sieradzki, dyrektor protokołu w Biurze Gubernatora, Marek Stawiarski, prezes KPA-Wydz. IL i pierwsza wiceprezes KPA-Wydz. IL Teresa Buckner.

Treść broszury omówił dyr. Claps, który też odpowiedział na pytania mediów. Na niektóre pytania odpowiedziała p. Sieradzki, która brała udział w tłumaczeniu na język polski angielskiego oryginału.

Broszura, choć objętościowo cienka, udziela szczegółowych informacji odnośnie tego kiedy, dlaczego i w jaki sposób należy składać skargi w związku z dyskryminacją i prześladowaniem.

Osoba poszkodowana znajdzie w publikacji wszystkie potrzebne jej adresy, adresy internetowe i telefony.

Prawo Illinois dotyczy dyskryminacji m.in. w kwestiach zatrudnienia i zamieszkania. Zabrania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, narodowość, wyznanie religijne, pochodzenie, status imigracyjny itp. Lista jest długa, ale warto podkreślić, że przepisy stanowe chronią również nielegalnych imigrantów przed dyskryminacją w miejscu zamieszkania i pracy.

Jak poinformowała p. Sieradzki już po konferencji prasowej, wiele spraw o dyskryminację, które miała okazję pilotować do odpowiednich osób w Departamencie Praw Człowieka Stanu Illinois, dotyczyło właścicieli kondominiów prześladowanych przez tzw. „associations”, czyli administracje budynków. Zarządy te nierzadko w bezwzględny i metodyczny sposób nękają swoją ofiarę, by odebrać jej nieruchomość.

Skrajnym przykładem takiej sytuacji był przypadek polskiego imigranta we Franklin Park, któremu „association” odebrało jego własnościowe mieskzanie pod pretekstem łamania przepisów i niezapłaconych grzywien. Doprowadzony do ostateczności zabił przewodniczącą „association” i odsiaduje praktycznie dożywotni wyrok więzienia. Niestety nie wiedział, że jest chroniony przez prawo stanowe o niedyskryminacji. Nie został poinformowany o obowiązujących przepisach przez adwokata, który prowadził jego sprawę. Gdyby wiedział, może nie doszłoby do tragedii.

Pani Sieradzki powiedziała, że wiele osób uskarżających się na dyskryminowanie, kierowanych jest do Departamentu Praw Człowieka Stanu Illinois przez p. Agnieszkę Ptasznik, pełnomocnika ds. polskich w Prokuraturze Generalnej Illinois.

Broszura informacyjna w języku polskim będzie wkrótce ogólnie dostępna. Zostanie rozprowadzona za pośrednictwem polonijnych organizacji środowiskowych, społecznych i biznesów.

Informacje dotyczące praw zabraniających dyskryminacji można też uzyskać z witryny internetowej:
www.state.il.us/dhr
Alicja Otap

Foto: Polish TV CHICAGO

REKLAMA

2091031922 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091032223 views

REKLAMA

2092828684 views

REKLAMA

2091032506 views

REKLAMA

2091032654 views

REKLAMA

2091032798 views