REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZjazd Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej w Ameryce

Zjazd Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej w Ameryce

-

REKLAMA

O integrację i wzajemne wsparcie


W ostatni weekend sierpnia w Montrealu odbył się VI Zjazd utworzonego w 1989 roku Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, organizacji społecznej o charakterze naukowo-technicznym i koleżeńskim, skupiającej w swoim gronie absolwentów tej znanej uczelni mieszkających i pracujących na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, działających w Kole Absolwentów „Polibudek”.

 

Zjazd zaszczycił swoją obecnością prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia, prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk wraz z małżonką, również absolwentką częstochowskiej uczelni. Wśród gości z Polski byli również: Józef Gawron, właściciel firmy “Enigma-Art”, Ireneusz Kijas wraz z małżonką, właściciele firm “Impol” i “Plasimet”, oraz Roman i Elżbieta Monka, właściciele firmy “Eliko”.

 

Do Montrealu zjechali wychowankowie częstochowskiej uczelni prowadzący swoje firmy lub pracujący w różnych zakładach na terenie Kalifornii, Arizony, Illinois, Connecticut, Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii, czy też w kanadyjskich stanach Alberta, Ontario i Quebec. W sumie na spotkanie przybyło dwadzieścia trzy osoby. W tym gronie dziesięciu uczestników reprezentowało środowisko absolwenckie ze Stanów Zjednoczonych. Wymiana opinii i doświadczeń to niewątpliwie ważny element w życiu zawodowym. Szczególnie, że w Zjeździe udział brali inżynierowie różnych specjalności z zakresu budowy maszyn, metalurgii, budownictwa lądowego czy też Wydziału Elektrycznego. Najstarszy uczestnik spotkania mury uczelni opuścił w roku 1956, a najmłodszy w 1988. Wielu z uczestników miało okazję po raz pierwszy spotkać się po wielu latach, często od opuszczenia kraju czy też murów uczelni. Spora grupa uczestników posiadając własne firmy prowadzi prace badawcze i naukowe. W dorobku mają liczne patenty w rożnych dziedzinach przemysłu.

 

Gospodarzem i organizatorem tegorocznego spotkania był Michał Korwin-Szymanowski, właściciel firmy: “NITREX Metal Inc”, posiadającej swoich licencjobiorców na wszystkich kontynentach, oraz prezes “United Process Controls”, uhonorowany za swoje osiągnięcia zawodowe tytułem “Absolwent Ambasador Politechniki Częstochowskiej” przyznanym przez kapitułę w 2002 roku.

 

Podczas obrad w siedzibie firmy “NITREX” prezes Stowarzyszenia Absolwentów prof. Jan Pilarczyk zapoznał zebranych z bieżącymi sprawami organizacji oraz przybliżył działania władz Politechniki Częstochowskiej. Uczestnicy otrzymali z rąk prezesa materiały dotyczące działalności Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej oraz piękne pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w Zjeździe. Podczas obrad podjęto decyzję, iż ze względu na zwiększające się z roku na rok grono absolwentów identyfikujących się z uczelnią należy wyodrębnić ze Stowarzyszenia dwa Koła Terenowe “Polibudek”. Oddział w Montrealu skupiał będzie absolwentów zamieszkałych na terenie Kanady, a Koło Terenowe “Polibudek” z siedzibą w Chicago, tych zamieszkałych na terenie USA. Wybrano również osoby odpowiedzialne za współpracę pomiędzy obydwoma jednostkami organizacyjnymi Stowarzyszenia.

 

Kulminacyjnym punktem koleżeńskich obrad był uroczysty bankiet na statku “Cavalier Maxim”. Delektując się wykwintnymi i smacznymi potrawami kuchni kanadyjskiej absolwenci wraz z pracownikami firmy “Nitrex” mieli okazję podziwiać wieczorną panoramę miasta w promieniach zachodzącego słońca. Prawie czterogodzinny rejs po rzece Św. Wawrzyńca był okazją do kolejnych nieoficjalnych już rozmów.

 

Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej jest organizacją społeczną o charakterze naukowo-technicznym integrującą środowisko absolwenckie częstochowskiej uczelni. Zostało powołane we wrześniu 1989 roku, aby kontynuować dobre tradycje działającego w uczelni od pięćdziesięciu jeden lat Koła Absolwentów.

 

Celem statutowym działalności Stowarzyszenia jest skupienie absolwentów dla utrzymania i stałego pogłębiania więzi koleżeńskich, pielęgnowania tradycji zawodu oraz zasad etyki zawodowej. Podczas organizowanych imprez prezentowane są sukcesy absolwentów, promowane ich osiągnięcia zawodowe, najlepsze pomysły i projekty.

 

W 1999 roku na Zjeździe Absolwentów odbywającym się podczas obchodów jubileuszu półwiecza istnienia uczelni podjęto inicjatywę utworzenia Klubu Integracyjno-Promocyjnego, zrzeszającego wychowanków, liderów w działalności gospodarczej, społecznej i politycznej. Wtedy podjęta została decyzja o organizowaniu konkursu na „Absolwenta Roku, Ambasadora Politechniki Częstochowskiej”. Wybory najlepszych kandydatur oraz prezentacja ich sukcesów dobitnie świadczą, jak doskonale radzą sobie po opuszczeniu murów uczelni. Laureatami tego wyróżnienia są między innymi wspomniany już gospodarz Zjazdu Michał Korwin-Szymanowski oraz właściciel firmy “Sloan Industries” z Wood Dale, inż. Henryk Słowiński.

 

Zjazd stał się również znakomitą okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i dalszego jej zacieśnienia na polu zawodowym pomiędzy poszczególnymi firmami. Udzielania sobie wzajemnej pomocy i wsparcia, czego najlepszym przykładem są wspomniani już właściciele “Sloan Industries”, inż. Henryk Słowiński i Michał Korwin-Szymanowski z firmy “NITREX Metal Inc”. Od wielu lat ściśle ze sobą współpracują w zakresie powierzchniowego azotowania metali w asortymencie elementów do ciśnieniowego, gorąco komorowego odlewania stopów magnezu. Zakład inż. Słowińskiego, specjalizujący się w wykonywaniu oprzyrządowania i kapitalnych remontów polskich obrabiarek pracujących w USA, wykonuje również takie naprawy dla firmy inż. Andrzeja Rubina z Delaran w stanie New Jersey. Kolejnym przykładem takiej współpracy jest również całkowite wykonanie prototypowego projektu inż. Andrzeja Bacala dla amerykańskiej firmy “THE REINFORCED EARTH COM”.

 

Uczestnicy Zjazdu mieli również możliwość poznania barwnej historii oraz zwiedzenia najciekawszych miejsc tego rejonu Kanady. Część uczestników obrad po ich zakończeniu skorzystała z gościnności głównych sponsorów Zjazdu, gospodarza spotkania, firmy “Nitrex” oraz działającej w Wood Dale koło Chicago firmy “Sloan Industries” i wybrała się w kilkudniową podróż w górę rzeki Św. Wawrzyńca. Zwiedzając najciekawsze miejsca stanu Quebec dotarła do Parku Narodowego Saquenay, gdzie uczestnicy eskapady mieli między innymi możliwość podziwiać inżynieryjne zdolności budowniczych linii wysokiego napięcia. W 1970 roku potężne 120-metrowe słupy podtrzymujące linie wysokiego napięcia (2000 megawat) połączyły położone w odległości 1.6 km dwa malownicze brzegi Fiordu du Saquenay. W drodze powrotnej zwiedzili również historyczną miejscowość Tadoussac, pierwszą osadę francuską z XVI wieku.

 

Częstochowskim inżynierom żyjącym z dala od Ojczyzny należy jedynie życzyć dalszych sukcesów zawodowych oraz owocnej współpracy na niwie koleżeńskiej i społecznej, której pożądanym przejawem jest szeroka i hojna działalność charytatywna jej członków, ale o tym przy innej okazji.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

REKLAMA

2091055313 views

REKLAMA

2091055612 views

REKLAMA

2092852071 views

REKLAMA

2091055893 views

REKLAMA

2091056040 views

REKLAMA

2091056184 views