REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZ myślą o kolegach na Wschodzie

Z myślą o kolegach na Wschodzie

-

AK-owskie powitanie wiosny


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Jak państwu wiadomo, dochód z dzisiejszej imprezy jest przeznaczony na pomoc dla inwalidów i chorych weteranów Armii Krajowej w Polsce, na Białorusi, Litwie i Ukrainie – powiedział prezes Fundacji Charytatywnej AK, nominowany na prezesa Koła AK w USA Wiesław Chodorowski, witając uczestników charytatywnej uroczystości pod tytułem: „Powitanie wiosny”, która 21 marca po południu odbyła się w salach bankietowych „Orła Białego” w Niles. 

 

Prezes Chodorowski poinformował, że w minionym roku Fundacja AK, Koło AK w USA i Oddział AK w Chicago przekazały ramach tej pomocy kwotę około 20 tysięcy dolarów.

 

Ponad 6 tysięcy z tej kwoty otrzymali bezpośrednio do rąk własnych uczestnicy dorocznego zjazdu „Łagierników”, który odbył się w czerwcu 2009 roku w Warszawie. Fundusze grupie 60 weteranów przekazała Hanna Stadnik, prezes Środowiska „Baszta” w Warszawie. Około 11 tysięcy dolarów zostało dostarczonych za pośrednictwem  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, weteranów AK na Litwie i pani Marii Loryś, cieszącej się dużym zaufaniem u kresowiaków.

 

Obok pomocy dla weteranów AK ważnym celem działalności Fundacji AK jest utrwalanie prawdziwej historii Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W tym celu Fundacja ufundowała stypendium dla studentów historii Polski na UIC, gdzie profesorem historii Polski jest dr Małgorzata Fidelis. Obecnie Fundacja jest w trakcie założenia podobnego funduszu stypendialnego dla studentów działu Polish Studies na uniwersytecie Loyola w Chicago. Dyrektorem katedry jest prof. Bożena Nowicka McLease, a historię wykłada były stypendysta dr Marek Suszko. 

 

Podczas ubiegłorocznego radiotonu na stacji 1030 AM, ogłoszonego w związku z obchodami 70. rocznicy powstania PPP, na ten cel została zebrana kwota 22 tysięcy dolarów. Aby założyć wieczyste stypendium należy zgromadzić kwotę przynajmniej 25 tysięcy dolarów. Brakujące 3 tysiące dolarów AK-owcy zamierzają zgromadzić dzięki przychylności właściciela stacji Waltera Kotaby podczas kolejnego radiotonu, który został zaplanowany na niedzielę 16 maja.

 

Wśród grona ponad 100 uczestników wiosennego spotkania obecny był konsul generalny Zygmunt Matynia z małżonką, sekretarz ZNP Charles Komosa, wierny sponsor kombatanckich imprez Stanisław Stawski z żoną Barbarą, Barbara Ciepiela i Mirosława Link z Legionu Młodych Polek, dyrektorka Działu Studiów Polskich na uniwersytecie Loyola Bożena Nowicka McLees, prof. John Kulczycki z UIC oraz stypendysta Fundacji dr Marek Suszko i grupa studentów z uniwersytetu Loyola, dyrektor artystyczny PaSO Barbara Bilszta i dyrygent tej orkiestry Wojciech Niewrzoł oraz przedstawiciele ZHP na czele z Robertem Musiałowiczem i weterani z innych jednostek, na czele z prezesem SPK 31 Jerzym Pasińskim.

 

Gratulując weteranom działalności na rzecz swoich koleżanek i kolegów oraz uczelni, konsul generalny RP Zygmunt Matynia podkreślił, że Polsce bardzo zależy, żeby młode pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia nie zapominało o kraju przodków, a poprzez wykształcenie osiągało jak najwyższe stanowiska w kraju urodzenia i lobbowało na rzecz kraju ojców i dziadów. Konsul przypomniał, że w tym roku obchodzimy kilka znamiennych rocznic. Parlament RP bieżący rok ogłosił Rokiem Chopinowskim z okazji 200. rocznicy urodzin znakomitego polskiego pianisty i kompozytora. W kwietniu obchodzić będziemy smutną i tragiczną w dziejach narodu polskiego 70. rocznicę męczeńskiej śmierci tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach zsyłki i kaźni. W bieżącym roku celebrujemy także 100-lecie założenia polskiego skautingu.

 

W części artystycznej weterańskiej imprezy wystąpił harcerski zespół pieśni i tańca „Lechici”, kierowany przez Konrada Więcka. Po występie tancerze zaprosili do tańca uczestników Powitania Wiosny. Podczas posiłku grali: skrzypek Bogdan Pawlikowski i pianista Janusz Pliwko. Tradycyjnie wino do posiłku oraz nagrody na loterię, która odbyła się na koniec imprezy, ufundowała firma Stanisława Stawskiego „Stawski Imports”.  

 

Tekst i zdjęcia: 

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090729178 views

REKLAMA

2090729487 views

REKLAMA

2092525952 views

REKLAMA

2090729778 views

REKLAMA

2090729927 views

REKLAMA

2090730074 views