REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWirtualne Muzeum Kresy–Syberia

Wirtualne Muzeum Kresy–Syberia

-

Jak informuje Wiesław Adamczyk, autor książki „When God Looked the Other Way” o losach polskich dzieci – ofiar sowieckich deportacji w czasie II wojny światowej, trwają prace nad utworzeniem portalu internetowego, dokumentującego ten tragiczny fragment polskiej historii i upowszechniającego wiedzę o nim.

Projekt „Wirtualnego Muzeum Kresy–Syberia” powstał w ramach prac grupy Polaków mieszkających w różnych częściach świata, którzy założyli Fundację Kresy–Syberia.

REKLAMA

Do organizacji, działającej od 2001 roku, należą – jak można przeczytać na stronie internetowej www.Kresy-Siberia.org – „sybiracy” (obywatele polscy deportowani podczas II w. ś.), dawni więźniowie obozów pracy, którzy przeżyli ewakuację z ZSRR, były personel polskich sił zbrojnych, a także ich wszystkich krewni, dzieci i wnuki.

Wśród ponad 800 członków grupy – w wieku od 20 do ponad 80 lat – są pisarze, filmowcy, historycy, archiwiści i naukowcy. Ich podstawowym celem jest dokumentowanie historii Polaków deportowanych, więzionych i zabitych przez reżim sowiecki w latach 1939–1945.

Po zakończeniu prac nad stroną internetową znajdzie się na niej ponad 5,000 fotografii, wirtualna Ściana Pamięci, na której już znajduje się ponad tysiąc nazwisk, i baza danych dotyczących około 300,000 osób.

Muzeum, które będzie miało dwie wersje językowe – polską i angielską, nie tylko udostępni swoje informacje, fotografie, filmy i teksty, ale będzie zachęcało odwiedzających do przekazywania własnych historii i nawiązywania wzajemnych kontaktów.

Fundacja Kresy–Syberia jest zarejestrowana w Warszawie, ale ma oddziały w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Republice Afryki Południowej.
Inicjatorem utworzenia fundacji i jej prezesem jest zamieszkały w Australii Stefan Wiśniowski.

Partnerami-założycielami muzeum są: Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Przy tworzeniu jego programu współpracują między innymi takie instytucje i organizacje, jak Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytut generała Sikorskiego w Londynie, Instytut Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Wirtualne Muzeum Kresy–Syberia zostanie otwarte 17 września, w 70. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Dla osób zainteresowanych pomocą dla Fundacji Kresy–Syberia lub współpracą z nią – adres internetowy prezesa: [email protected].
Opr.: Krystyna Cygielska

REKLAMA

2091095791 views

REKLAMA

2091096090 views

REKLAMA

2092892549 views

REKLAMA

2091096371 views

REKLAMA

2091096517 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091096661 views