REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWicepremier W. Pawlak z wizytą w Chicago - Spotkanie z zarządami KPA...

Wicepremier W. Pawlak z wizytą w Chicago – Spotkanie z zarządami KPA i ZNP – “Gloria Artis” dla “Dziennika Związkowego”

-

Chicago (Inf. wł.) – Jest mi niezmiernie miło, że mam okazję uhonorować „Dziennik Związkowy”, najstarszą polską gazetę na świecie w roku jubileuszu 100-lecia jej istnienia Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym na wniosek konsula generalnego Zygmunta Matyni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas uroczystości wręczenia Medalu, która miała miejsce drugiego maja podczas spotkania w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero. Wyróżnienie w imieniu zespołu redakcyjnego w asyście wydawcy, prezesa ZNP i KPA Franciszka Spuli i dyrektor generalnej wydawnictwa Emily Leszczyński, odebrał redaktor naczelny gazety dr Wojciech Białasiewicz.

W ramach swojej jednodniowej wizyty w „Wietrznym Mieście”, drugiego maja o godzinie czwartej po południu do siedziby Związku na spotkanie z władzami krajowymi Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego przybył wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak wraz z towarzyszącymi członkami delegacji, w skład której wchodzili: wiceminister resortu gospodarczego Dariusz Bogdan, radca handlowy, minister Zbigniew Kubacki z Ambasady RP w Waszyngtonie, konsul generalny Zygmunt Matynia, zastępca konsula generalnego Paweł Pietrasieński, konsul Lucyna Jaremczuk odpowiedzialna za sprawy ekonomiczne w Konsulacie Generalnym RP w „Wietrznym Mieście”, Krzysztof Kowalczuk i Zofia Schnitzer z otoczenia wicepremiera.

Ze strony gospodarzy obok prezesa ZNP i KPA Franciszka Spuli i wspomnianych już dyrektor generalnej wydawnictwa Alliance Printers and Publishers Emily Leszczyński i redaktora naczelnego „Dziennika Związkowego” dr. Wojciecha Białasiewicza w spotkaniu udział wzięli: wiceprezeska KPA Virginia Sikora, prezeska Wydziału Stanowego KPA w Illinois Camille Kopielski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko- Katolickiego Wallace Ozog, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Zagata, wiceprezes ZNP Paul Odrobina, sekretarz Związku Charles Komosa oraz skarbnik Marian Grabowski.

Podczas spotkania wicepremier Waldemar Pawlak odpowiadał na pytania gospodarzy dotyczące różnych sfer wzajemnych kontaktów pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz Polonią amerykańską i podzielił się z uczestnikami spotkania refleksją dotycząca założeń i owoców amerykańskiej wizyty.

Wicepremier Pawlak przybył do Stanów Zjednoczonych 28 kwietnia z czterodniową wizytą roboczą. Pierwsze dwa dni spędził w Waszyngtonie, a następnie udał się do Kalifornii. Drugiego maja spędził w Chicago, skąd wieczorem powrócił do kraju. W Waszyngtonie rozmawiał między innymi z sekretarzem handlu Carlosem Gutierrezem i sekretarzem energetyki Samuelem Bodmanem oraz przedstawicielami organizacji biznesowych i wielkich korporacji zainteresowanych współpraca gospodarczą z Polską. Mówiąc o tych kontaktach stwierdził, że szansą dla Polski jest zwiększenie kooperacji z amerykańskim koncernem lotniczym Boeing, którego siedziba jest w Chicago.

Pawlak zaznaczył, że przekonywał amerykańskich partnerów Boeinga do tego, aby w większym stopniu zaangażowali się w produkcję różnego rodzaju komponentów i podzespołów do swoich wyrobów, gdyż Polska posiada potencjał wytwórczy gwarantujący, że wyprodukowane tam części i podzespoły będą pasowały do całości. – Myślę, że w przyszłości będzie większe zainteresowanie Boeinga produkcją podzespołów i części do samolotów w Polsce. Na tym polu warto promować Polskę, jako kraj, który ma dobrą jakość techniczną swojej produkcji i gwarantuje dostawy części, które potem mogą być w globalnym procesie kompletowania skutecznie połączone w dobry produkt – podkreślił Waldemar Pawlak.

Wskazał, że do tej pory skutecznie przekonały się o tym między innymi firmy z grupy United Technologies. Wicepremier wyznał, że istnieje wiele innych dziedzin gospodarki, które dalekie są od nasycenia na płaszczyźnie wzajemnej współpracy. Potwierdził, że rząd polski zainteresowany jest możliwością współpracy i skorzystania z amerykańskich doświadczeń przy ewentualanej budowie w Polsce energetyki jądrowej oraz łączenia energetyki atomowej z wykorzystaniem zasobów naturalnych, jakim jest węgiel. Okazuje się, że gazyfikacja węgla może stanowić jeden z podstawowych filarów rozwoju tego rodzaju wytwarzania energii. Chodzi o zakup sprawdzonych w Stanach technologii gazyfikacji tego surowca zarówno już wydobytego jak i znajdującego się pod ziemią, co pozwala na zminimalizowanie kosztów.

Wicepremier rozmawiał także w Departamencie Stanu z dyrektorem Danielem Friedem na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślił, że za bardzo nie możemy liczyć na wsparcie odgórne amerykańskiej administracji w przekonywanie koncernów naftowych do inwestowania w rurociągi doprowadzające ropę do Europy z Azji Środkowej i Zakaukazia z pominięciem terenów rosyjskich. Podkreślił, że w tej materii ważne jest zainteresowanie konkretnych podmiotów gospodarczych ze strony polskiej i angażowanie się w podejmowanie współpracy, jeżeli chodzi o pozyskiwanie surowca z rejonów Morza Kaspijskiego. Strona amerykańska sugeruje na tym polu bezpośrednią współpracę z teksańskimi korporacjami operującymi na tym rynku.
W Kalifornii Waldemar Pawlak rozmawiał między innymi z przedstawicielami korporacji Hewlett Packard oraz na uniwerystecie Stanforda zachęcając firmy elektroniczne do dalszego inwestowania w Polsce i regionie Europy Środkowej, który stanowi rynek konsumentów liczący ponad 150 milionów osób. Nasi młodzi inżynierowie informatycy i ich sukcesy osiągane na arenie międzynarodowej dają podstawy do tego, że w przyszłości Polska może stać się „Doliną Krzemową Europy Środkowej”. Na uniwersytecie Stanforda wygłosił wykład o roli Polski w integrującej się Europie. Podczas swoich spotkań i rozmów ze stroną amerykańską przekonywał partnerów do wykorzystania Polski jako przyszłego centrum rozwojowego, z którego łatwiej będzie docierać do innych krajów naszego regionu. Polska jest państwem o stabilnej demokracji, co gwarantuje bezpieczny rozwój i działanie na rynku europejskim.

– Nasi amerykańscy partnerzy muszą zrozumieć, że Europa, to nie tylko Moskwa i Berlin, ale także Warszawa i kraje ościenne, które dysponują dużym potencjałem gospodarczym – podkreślił wicepremier. Na poparcie tego twierdzenia mówca przedstawił mapę Europy z okresu Sejmu Czteroletniego i współczesną mapę kontynentu. Z porównania wynika, że Polska w okresie przedrozbiorowym obejmowała tereny, które teraz stanowią obszar kilku państw stanowiących razem olbrzymi potencjał ludzki i gospodarczy, gwarantujący odpowiedni poziom współpracy dla partnera, jakim są Stany Zjednoczone.

Na tym terenie wspólny produkt krajowy brutto wynosi ponad trzy tryliony dolarów, co jest najbardziej wymownym i zachęcającym czynnikiem do podejmowania współpracy. Zdaniem Waldemara Pawlaka, Polska ma szansę stać się liderem tego regionu. Podsumowując aspekty gospodarcze amerykańskiej wizyty, wicepremier wyraził opinię, że Polacy są tradycyjnie nowocześni i skutecznie podejmą współpracę na wielu płaszczyznach. Teraz już nie jest tak, że Polska czeka jedynie na inwestycje. Jest wiele przykładów na to, że polskie inwestycje lokowane są w innych krajach, głównie ościennych, ale nie brakuje też przykładów na uruchamianie polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc o perspektywach współpracy pomiędzy krajem i Polonią wskazał na potrzebę bardziej otwartej i bliższej współpracy na płaszczyźnie organizacji pozarządowych. Wicepremier podkreślił, że Polsce bardzo zależy na kontaktach z ludźmi polskiego pochodzenia, którzy stoją na wysokich szczeblach hierarchi zawodowej w wielu firmach i przedsiębiorstwach. Zdaniem gościa, Polonia powinna wspierać działania integracyjne tych środowisk, co może przełożyć się na lepsze zrozumienie przez nich spraw Polski, zarówno na poziomie ekonomicznym jak i politycznym.

Na zakończenie spotkania prezes ZNP i KPA Franciszek Spula wręczył gościowi pamiątkowy album oraz książkę o amerykańskiej Polonii autorstwa dr. Wojciecha Białasiewicza. Album o polskim Chicago przekazał Waldemarowi Pawlakowi prezes ZPRK Wallace Ozog. Po spotkaniu z działaczami KPA i ZNP delegacja udała się pod Pomnik Katyński, gdzie odbyła się ceremonia złożenia wieńca.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/ NEWSRP

REKLAMA

2091035495 views

REKLAMA

2091035797 views

REKLAMA

2092832256 views

REKLAMA

2091036079 views

REKLAMA

2091036225 views

REKLAMA

2091036370 views