REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized‘‘W każdym kątku po dzieciątku…” - Opłatek Koła nr 41 „Wróblówka” Związku...

‘‘W każdym kątku po dzieciątku…” – Opłatek Koła nr 41 „Wróblówka” Związku Podhalan

-

Chicago (Inf. wł.) – Dziewiątego stycznia w sali bankietowej „Mayfield” w „Wietrznym Mieście” ponad 300 osób zgromadziło się na dorocznym spotkaniu noworocznym, zorganizowanym przez Koło 41 Wróblówka przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Przybywających na spotkanie gości w progu sali witał Robert Ogrodny z żoną Haliną oraz członkami zarządu Koła zapraszając do skosztowania wędzonego oscypka i kieliszeczka miodowej nalewki. Wchodzącym przygrywała kapela góralska „Podhalanie” w składzie: Józef Bobek, Józef Słodyczka, Władysław Takuśki i Jan Skiba.
Oficjalnie w imieniu całego Koła przybyłych na imprezę gości powitał prezes Franciszek Bielański, który dziękując wszystkim za liczne przybycie, przypomniał, że to właśnie Koło Wróblówka zainicjowało przed laty opłatkowe spotkania wśród góralskiej społeczności. Życząc wszystkim pomyślności i udanej zabawy wyraził przekonanie, że bardzo liczne uczestnictwo w wieczerzy jest wyrazem uznania dla działalności kierowanej przez niego organizacji oraz symptomem poprawy sytuacji ekonomicznej.
W grupie gości honorowych Opłatka obecni byli między innymi duszpasterze od lat związani ze środowiskiem podhalańskim: przeor zakonu Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana Jacek Palica, ks. Józef Zuziak z Sanktuarium M.B. Częstochowskiej Ojców Salwatorianów w Merrillville oraz kapelan Koła i wicekapelan Związku Podhalan ks. Franciszek Florczyk z parafii św. Jerzego.
Gratulacje i życzenia noworoczne inicjatorom spotkań opłatkowych w środowisku chicagowskiej Polonii złożył prezes Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula, który zaapelował także do zgromadzonych o wzięcie udziału w najbliższych wyborach, podkreślając, że tylko poprzez skorzystanie z obywatelskiego prawa do głosowania możemy mieć wpływ na obsadę stanowisk administracyjnych w mieście, powiecie, stanie i kraju. Prezes przedstawił także kandydata na przewodniczącego Rady Powiatu Cook Terego O’Briena.
Na sali obecni byli również: prezeska Koła Wietrzychowice Maria Jurczyk, wiceprezes Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego Andrzej Brach, wiceprezes Związku Podhalan Antoni Plewa, Królowa ZPwAP Joanna Staszel, Zbójnik Roku Daniel Szewczyk oraz prezesi innych Kół i organizacji na czele z Józefem Bafią, Andrzejem Gędłkiem i Janiną Dudą z Komitetu 600-lecia Matki Boskiej Ludźmierskiej.
Zgromadzonych pobłogosławił kapelan organizacji ks. Franciszek Florczyk w asyście przeora Zakonu Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana Jacka Palicy i ks. Józefa Zuziaka z Sanktuarium M.B. Częstochowskiej Ojców Salwatorianów w Merrillville. Życząc zgromadzonym Bożej opieki i pomyślności w Nowym Roku kapelan zaapelował o modlitwę w intencji ofiar prześladowań chrześcijan na świecie, które w ostatnich czasach bardzo się nasiliły, szczególnie na terenie krajów muzułmańskich. Przytoczył również dane świadczące o drastycznym spadku narodzin w rodzinach chrześcijan, co w konsekwencji wysokiego wskaźnika przyrostu naturalnego wśród wyznawców islamu może za kilkadziesiąt lat doprowadzić do naturalnego zdominowania naszej grupy kulturowej przez tę religię.
Zapraszając do składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem kapelan poświęcił znajdujące się na stołach opłatki, przypominając przy okazji ich historię, jako chleba eucharystycznego, pod którego postacią przebywa Jezus Chrystus wśród nas na ziemi, by być pokarmem dla wierzących w ich ziemskiej wędrówce do nieba i zbawienia.
Tradycja łamania się opłatkiem jest dalekim echem form kultury i życia wspólnotowego pierwszych chrześcijan, o których św. Łukasz pisał w Dziejach Apostolskich. Łamanie się chlebem symbolizowało zjednanie się z Bogiem. W średniowieczu w czasie Mszy świętej łamano się chlebem wcześniej poświęconym. Gdy liczba uczestników przyjmujących chleb wzrastała, chleb ulegał stopniowym przeobrażeniom do formy, pod jaką znamy go obecnie.
Wierszowane życzenia w imieniu gospodarzy przekazała żona prezesa Władysława Bielańska, która przypomniała stare obyczaje i obrzędy związane z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Podhalańskie życzenia, sypiąc po sali obficie owsem, złożył Zbójnik Roku Daniel Szewczyk oraz inni goście.
W części artystycznej wieczoru wystąpiły dzieci z działającego przy parafii św. Błażeja dziecięcego chóru „Tęcza”. Młodzi wykonawcy występujący pod kierownictwem artystycznym siostry Doroty zaprezentowały kolędy polskie i amerykańskie oraz pastorałki.
Po kolacji rozpoczęła się zabawa taneczna. Do tańca przygrywała kapela „Spektrum”. Tradycyjnie już Opłatek organizowany przez Wróblówkę należy do najliczniejszych tego rodzaju imprez organizowanych w polonijnym środowisku. Koło było jedną z pierwszych organizacji w rodzinie chicagowskich górali, która z inicjatywy jej śp. prezesa Józefa Króżla zorganizowała Opłatek. Były okresy, kiedy spotkania te gromadziły około tysiąca uczestników. Józef Króżel był prekursorem charytatywnych imprez, które nie tylko przynosiły zysk przeznaczany na pomoc dla rodzinnych stron, ale także przyczyniały się do kultywowania tradycji, zwyczajów i obrzędów. Obecne kierownictwo Koła również dokłada wszelkich starań, żeby tradycje pomocowe kontynuować. W ciągu 28 lat działalności wysłano do Polski ponad 150 tysięcy dolarów. Adresatami pomocy w głównej mierze są: kościół w rodzinnej Wróblówce, na który przekazano ponad $80,000.00, miejscowa szkoła – około $25,000.00, straż pożarna w rodzinnej miejscowości otrzymała ponad 15 tys. dolarów, kościół w Czarnym Dunajcu, kościół w Ludźmierzu, liceum w Czarnym Dunajcu, szpital w Nowym Targu i wiele innych.
Historia Koła liczy już 28 lat. Zebranie organizacyjne odbyło się 25 października 1981 roku w Klubie ”Czar Polesia’’. Głównym przesłaniem zebrania było skupienie rodaków pochodzących z Wróblówki, którzy za podstawowy cel działania obrali sobie krzewienie kultury, sztuki i tradycji podhalańskiej oraz kultywowanie zwyczajów swojej wioski w Stanach Zjednoczonych, utrzymanie z nią więzi i niesienie pomocy rodakom w kraju. Pierwszym celem finansowym było zebranie funduszy na rozpoczynającą się budowę kościoła w rodzinnej wsi. Pierwszym prezesem był wybrany Józef Króżel, który pełnił tę funkcję przez 18 lat. 26 września 1988 roku w kościele św. Jana Bożego honorowy kapelan ZPPA i kapelan Koła ks. prałat Tadeusz Wincenciak poświęcili sztandar. W październiku 1989 r. z okazji jubileuszu 60-lecia powstania ZPPA pełniący obowiązki prezesa ZG ZPPA Józef F. Króżel (jednocześnie prezes Wróblówki) zorganizował pielgrzymkę do Rzymu. Papież udzielił błogosławieństwa związkowi i poświęcił sztandar ZPPA. Jan Paweł II został również Honorowym Członkiem ZPPA. Siódmego marca 1999 roku nowym prezesem Koła został Franciszek Bielański.
Obecnie w pracy organizacyjnej prezesowi Bielańskiemu pomagają: kapelan ks. Franciszek Florczyk, Józef Gąsior – wiceprezes, Bronisława Szczypta – wiceprezeska, Zofia Zaborska – sekr. prot., Halina Kwak – skarbnik, Zofia Bielska – sekr. finansowa. Delegatem do ZG jest Jan Śmietana.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
www.NEWSRP.com

REKLAMA

2091112037 views

REKLAMA

2091112336 views

REKLAMA

2092908797 views

REKLAMA

2091112620 views

REKLAMA

2091112766 views

REKLAMA

2091112910 views