REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized"Wierni Ojczyźnie i mowie polskiej" – jubileusz 35-lecia

"Wierni Ojczyźnie i mowie polskiej" – jubileusz 35-lecia

-

Polskiej Szkoły im. Ignacego J. Paderewskiego

REKLAMA


„Doznaję tu dziwnie miłego wrażenia. Tysiące mil dzielą mnie od Ojczyzny, a widzę tu tyle polskich twarzy. Polska mowa rozbrzmiewa dookoła, zewsząd wieje polskości tchnienie. Ojcowie Wasi pragną w Was widzieć dobrych tego kraju obywateli, ale nie chcą byście o Polsce zapomnieli”. Słowa te, które niespełna 100 lat temu do absolwentów szkoły związkowej w Cambridge Springs w Pensylwanii skierował Ignacy Jan Padrewski, jakże trafnie wpisują się  w działalność polonijnej szkoły sobotniej utworzonej 35 lat temu, a noszącej imię tego wielkiego Polaka, wspaniałego artysty, wybitnego męża stanu.

 

Szkoła im. Ignacego J. Paderewskiego od momentu powstania aktywnie uczestniczyła w życiu polonijnego środowiska. W ciągu 35 lat istnienia tej polonijnej placówki oświatowej wypracowano wiele form działalności angażującej uczniów, nauczycieli i rodziców w życie Polonii. Warto tutaj wymienić chociażby organizowanie finałów konkursu recytatorskiego, XVII Studniówki, międzyszkolnego konkursu wiedzy o Ignacym Paderewskim z okazju 150. rocznicy urodzin wielkiego artysty i patrona szkoły, a także udział w paradach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, różnorodnych konkursach, obchodach Miesiąca Dziedzictwa i innych uroczystościach rocznicowych.

 

Na przestrzeni lat nauczyciele wprowadzali no-we formy i metody pracy z uczniami nie tylko, aby zachęcać ich do nauki, ale również by w różnorodny sposób ukazywać piękno i bogactwo tego wszystkiego, co zawarte jest w słowie Polska. To właśnie w Polskiej Szkole im. Ignacego Paderewskiego po raz pierwszy wprowadzono ślubowania klas pierwszych, nauczycielki klas licealnych opracowały nową wersję egzaminu pisemnego z języka polskiego, uwzględniającą możliwości uczniów urodzonych w USA. Obecnie wiele szkół polonijnych w aglomeracji chicagowskiej korzysta z opracowanego modelu i wprowadza tę formę matury pisemnej, dostosowując poziom trudności do umiejętności swoich uczniów.

 

Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszą się zajęcia z cyklu Spotkania z ciekawymi ludźmi. Zapraszani są wówczas świadkowie historii, ci, którzy przeżyli II wojnę światową, wywózki na Syberię czy do Kazachstanu, prześladowania polityczne w okresie „utrwalania władzy ludowej”. Szkoła często gości na spotkaniach z młodzieżą działaczy organizacji polonijnych i ludzi kultury. W styczniu w ramach tego typu lekcji odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych i licealnych z pracownikiem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Elżbietą Pieprzyk, która zapoznała młodzież z historią powstania tej instytucji państwowej i jej działalnością. Żywe reakcje uczniów budziła sprawa lustracji i problem agentów w Polsce.

 

3 marca 2012 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy powstania szkoły, którą przygotowali uczniowie klasy VIII z wychowawczynią Heleną Zielińską. Po odśpiewaniu przez uczennice hymnów Polski i Stanów Zjednoczonych dyrektor szkoły Anna Witowska razem z prezesem Komitetu Rodzicielskiego Bożeną Redlińską powitały przybyłych na szkolną uroczystość gości. Na jubileuszowej uroczystości obecni byli m.in. założyciele szkoły państwo, Elżbieta i Stanisław Wajdemanowie z córką – absolwentką szkoły, wieloletni działacze Komitetu Rodzicielskiego: Stanisław Demel, Ryszard Owsiany, Marzena Pędziński, Danuta Elsworth, długoletni nauczyciele: Małgorzata Siembrzuch, Małgorzata Boruch, Lucyna Hamerska, zaprzyjaźniony ze szkołą polonijny poeta Robert Redliński, reprezentująca Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce Renata Rudnicki i ks. Andrew Luczak, proboszcz parafii św. Izaaka w Niles, gdzie szkoła ma swoją siedzibę.

 

W czasie zaprezentowanej części artystycznej informacje o powstaniu szkoły i kolejnych latach jej działalności przeplatały strofy polskiej poezji oraz muzyka Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Recytowane przez uczniów wiersze i grane utwory muzyczne wprowadziły zebranych w klimat tęsknoty za Polską – krajem, który chociaż odległy o tysiące kilometrów, tak bliski był sercom emigrantów, którzy w latach 70. XX wieku osiedlili się na przedmieściach Chicago, w Niles, Park Ridge, Glenview i Des Plaines, ale pragnęli, by ich dzieci uczyły się języka polskiego, poznawały historię i geografię Polski oraz piękne polskie tradycje.

 

W ciągu trzydziestu pięciu lat istnienia szkoły wielu ludzi było związanych ze szkołą, poświęcając jej swój czas, swoje serce i zdolności. Niektórzy z nich odeszli na zawsze, ale pozostają nadal żywi w naszej pamięci, ich sylwetki i dokonania wspominane są przy wielu okazjach. Podczas jubileuszowego apelu minutą ciszy uczczono pamięć o dwóch niezwykłych i dla szkoły zasłużonych kobietach: Irenie Żarczyńskiej – oddanym przyjacielu dzieci, młodzieży, nauczycieli i nieocenionej kronikarce dziejów szkoły, oraz Halinie Kubsik – pierwszej kierowniczce szkoły, niezwykle ciepłej osobie, która zawsze myślała i troszczyła się o innych.

 

Życie szkoły nie koncentruje się tylko wokół jej historii, to przede wszystkim współczesność – życie społeczności uczniowskiej w XXI wieku. Doskonale oddały ją sceny pełne humoru przedstawiające odmienne realia, inaczej ubranych i myślących uczniów, którzy z rozbrajającą szczerością mówią o swoich „uczniowskich grzeszkach”. Oprócz typowych rozmów na lekcjach, nieodrabianiu zadań domowych, wymieniają żucie gumy, tekstowanie czy używanie komórek.

 

Ponieważ uroczysty apel zorganizowany był z okazji 35. rocznicy powstania szkoły, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, który ku zaskoczeniu i jednocześnie wielkiej radości widzów pojawił się na szkolnej scenie. Dopełnieniem rocznicowych uroczystości były szkolne konkursy. Dla uczniów młodszych zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem: ”Ja i moja szkoła”. Natomiast uczniowie klas starszych mieli możliwość popisania się swoją wiedzą z historii szkoły oraz przeprowadzali wywiady z absolwentami tej polonijnej placówki oświatowej.

 

Anna Siek,

nauczycielka klas licealnych Polskiej Szkoły im. Ignacego J. Paderewskiego w Niles

REKLAMA

2090887990 views

REKLAMA

2090888290 views

REKLAMA

2092684750 views

REKLAMA

2090888573 views

REKLAMA

2090888719 views

REKLAMA

2090888863 views