REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedObama wysłał żołnierzy do Ugandy

Obama wysłał żołnierzy do Ugandy

-

Prezydent Barack Obama poinformował, że 100 amerykańskich żołnierzy wesprze wojsko w Ugandzie w walce z grupą partyzancką LRA (Lord’s Resistance Army). „Armia Bożego Oporu” widnieje na amerykańskiej liście organizacji terrorystycznych i oskarżana jest m. in. o zabójstwa oraz porwania dzieci – dziewczyny są gwałcone, a chłopcy zmuszani do walki u boku partyzantów.

fot.army-mil/ Amerykańskie jednostki prowadzą ćwiczenia z żołnierzami z Ugandy (kwiecień, 2011)

Prezydent w liście do Kongresu napisał, że żołnierze, pomimo iż jadą do Ugandy wyposażeni w broń, będą pomagać lokalnym oddziałom głównie w zakresie „dostarczania informacji i doradztwa”. Głównym celem Ugandy jest, jak pisze prezydent, „usunięcie przywódcy LRA Josepha Kony’ego z pola walki”. Do jego pochwycenia mają przyczynić się m.in. nowoczesny amerykański sprzęt wojskowy i szkolenia afrykańskich żołnierzy przez jednostki specjalne USA.

REKLAMA

Nie wiadomo jednak, jak długo amerykańskie siły pozostaną w Ugandzie. Rzecznik Sił Zbrojnych USA informuje, że „jednostki będę stacjonować tak długo aż lokalne wojsko będzie w stanie samo kontrolować sytuację”.

Wysłanie żołnierzy do Ugandy odbywa się w ramach prezydenckiego rozporządzenia, zakładającego rozbrojenie LRA i doprowadzenie Josepha Kony’ego przed wymiar sprawiedliwości. Amerykanie przewidują, że bez charyzmatycznego przywódcy fanatyczny ruch załamie się.

Można by zastanawiać się czy próba naprawy panującego w Ugandzie kryzysu praw człowieka jest formą zadośćuczynienia za porażkę Ameryki chociażby w 1990 roku (kiedy nie udało się powstrzymać ludobójstwa w Rwandzie) i na ile w ogóle USA powinny czuć się zobowiązane takie interwencje przeprowadzać…

www.americanprogress.org/ Przywódca LRA Jospeh Kony

Wetren i były kontrkandydant Baracka Obamy na urząd prezydenta, senator John McCain przyznaje, że bez LRA Afryka Środkowa byłaby stabilniejsza, ale zarzuca prezydentowi brak konsultacji w sprawie wysłania wojsk do Ugandy z Kongresem. Dodał, że ceni humanitarny cel misji, ale przywołuje też przykłady Libanu i Somalii, w których interwencja wymknęła się spod kontroli.

Pierwsze jednostki wylądowały w Ugandzie w środę. Kolejne zostaną rozlokowane już niebawem na terenie innych państw środkowej Afryki: Demokratycznej Republiki Kongo, Sudanu Południowego i Republiki Środkowoafrykańskiej.

W czerwcu Pentagon wysłał do Ugandy i Burundi sprzęt wojskowy (w tym małe drony, opancerzenie i urządzenia noktowizyjne) o wartości 45 mln dol., przeznaczony do walki z al-Shabab, somalijskim odłamem Al-Kaidy.

W wyniku terroru, jaki sieje w północnej Ugandzie partyzantka LRA, na przestrzeni 20 lat zginęło ponad 30 tys. osób, a miliony zmuszone były do przesiedlenia.

Joseph Kony i jego bliscy współpracownicy poszukiwani się nakazem aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (International Criminal Court , ICC) od 2005 roku.

as

REKLAMA

2091105983 views

REKLAMA

2091106283 views

REKLAMA

2092902743 views

REKLAMA

2091106574 views

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

Powrót na szczyt

REKLAMA

2091106723 views

REKLAMA

2091106867 views