REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedMinął tydzień 5/14

Minął tydzień 5/14

-

Delegaci na stanową konwencję republikańską w Utah bezceremonialnie odrzucili kandydaturę długoletniego senatora Boba Bennetta na następną kadencję. Równocześnie dali do zrozumienia sen. Orrinowi Hatch, że może go spotkać taki sam los, gdy w 2012 roku będzie ubiegać się o siódmą kadencję. Znani z konserwatywnych poglądów senatorzy okazali się dla tutejszych wyborców nie dość konserwatywni. Najbardziej narazili się głosując na program ratowania banków TARP. 

 

REKLAMA

***

 

Największym zarzutem w stosunku do republikańskiego kandydata na gubernatora Alabamy, Bradleya Byrne´a, jest to, że wierzy w ewolucję.

 

Absolwent Duke Univer-sity i University of Alabama, a ostatnio szef systemu stanowych uczelni publicznych, wystraszony chłostą, jaka spotkała go ze strony religijnych konserwatystów, wyparł się wiary w teorię ewolucji. W zamian zapewnił, że jako chrześcijanin nigdy nie wątpił, iż świat i wszystko, co się na nim znajduje, zostało stworzone przez Boga. 

 

Wśród rywali Byrne´a znajduje się m.in. ewangelicki ekstremista Roy Moore. 

 

***

 

Była rywalka Sary Palin do tytułu miss piękności Alaski i zdobywczyni tego tytułu w 1984 roku, Maryline Blackburn, będzie ubiegać się o miejsce w Kongresie z 34. okręgu wyborczego na przedmieściu Atlanty.

 

W 1984 roku Palin została pierwszą wicemiss stanu, którym później rządziła. Blackburn jest piosenkarką dwukrotnie nominowaną do nagrody Grammy.

 

***

 

Sarah Palin liczy na powtórzenie sukcesu autorskiego. Zabrała się do pisania nowej książki pod tytułem „America by Heart: Reflection on Family, Faith i Flag”, która znajdzie się w sprzedaży już pod koniec listopada. W drugiej książce byłej gubernator i kandydatki na wiceprezydenta USA znajdą się refleksje na temat jej ulubionej lektury, opinie o dokumentach założycieli Stanów Zjednoczonych, słynnych przemówieniach, listach historycznych postaci, poezji, ulubionych piosenkach i filmach.

 

Inspiracją do napisania książki jest „znaczenie, jakie przypisuje rodzinie, wierze religijnej i patriotyzmowi” oraz przypadkowym osobom, które spotkała promując swą pierwszą książkę „Going Rogue”. W przygotowaniu tych wspomnień pomogła Sarze Palin konserwatywna autorka, Lyn Vincent. Nie ujawniono, kto napisze, a raczej „pomoże” jej w napisaniu drugiej książki.

 

***

 

Nieobecność republikańskiego kandydata na senatora, kongr. Marka Kirka, na dochodowym spotkaniu w Rosemont z Sarą Palin, została negatywnie przyjęta przez wielbicieli byłej gubernator i może przyczynić się do jego wyborczej porażki. Kirk tłumaczył się sprawami niecierpiącymi zwłoki w Waszyngtonie. Ustalono jednak, że tego dnia nie brał udziału w żadnym głosowaniu ani debacie. 

 

Kongresowi kandydaci z przedmieść, republikanie Randy Hultgren i Bob Dold, którzy usiłują wysadzić z miejsc w Kongresie dwóch demokratów, również trzymali się z daleka od nieformalnej liderki Tea Party. 

 

Odwagę stawienia się na spotkaniu miał superkonserwatywny senator stanowy i nominat GOP-u na gubernatora, Bill Brady. 

 

***

 

Większość mieszkańców Alaski (48%) nie poprze kandydatury Sary Palin na prezydenta. 41% poprze, a 11% nie ma co do tego wyrobionego zdania. Z sondażu Rasmussena wynika, że Alaskańczycy obawiają się, że kandydatura Palin odbije się negatywnie na ich stanie. Zwracają uwagę, że swego czasu bardzo popularna gubernator od momentu, gdy została partnerką wyborczą sen. McCaina, stała się osobą zdecydowanie stronniczą.

 

***

 

Sen. John McCain, do niedawna zwolennik reformy imigracyjnej, wyznaczającej nielegalnym imigrantom drogę do obywatelstwa, pod wpływem zaostrzenia nastrojów antyimigracyjnych zmienił zdanie. Dziś odrzuca plan z 2007 roku i wbrew wcześniejszej opinii opowiada się za skierowaniem Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem. McCain poparł nowe antyimigracyjne prawo zatwierdzone przez Arizonę.

 

*** 

 

Wnuk prez. Richarda Nixona, 30-letni Christopher Cox, ubiega się o nominację Partii Republikańskiej. Do walki o miejsce w Kongresie stanie przeciw demokracie czterech kadencji, kongr. Timowi Bishop, ze wschodniego regionu Long Island. 

 

Cox jest świadomy kontrowersji wokół swego dziadka, lecz nie miał z tego powodu żadnych kłopotów. Przeciwnie, gdziekolwiek pójdzie, ludzie zapewniają go o swej sympatii do Nixona. 

 

Cox jest jedynym synem najstarszej córki Nixona, Trici, która w 1971 roku poślubiła Edwarda Fincha Coxa podczas ceremonii w Białym Domu. Starszy Cox jest obecnie przewodniczącym Partii Republikańskiej w stanie Nowy Jork.

 

Chris Cox urodził się w 1979 roku, 5 lat po rezygnacji dziadka z urzędu.

 

***

 

Najstarszy wnuk b. prezydenta Jimmy´ego Cartera bez trudu wygrał miejsce w stanowym Senacie w Geor-gii. 30-letni Jason Carter jest z wykształcenia prawnikiem. 

 

***

 

Ted Haggard, pastor megakościoła New Life Church i bohater skandalu, wspólnie z żoną założył nowy kościół. W 2006 roku Haggard został przyłapany na wizytach w domu męskiej prostytutki. Przyznał się wówczas do kupowania metamfetaminy i oralnego seksu. 

 

Stosunkowo niedawno Haggardowie zaczęli urządzać spotkania modlitewne w swym domu w Colorado Springs. W tym tygodniu formalnie założyli kościół St. James – jak pisze miejscowa gazeta – głównie po to, by uporządkować rachunki. Za przemówienia w ewangelikańskich kościołach w całych Stanach Zjednoczonych Haggardowie dostają honoraria. St. James zapewni im możliwość odciągania od podatków pieniędzy wydanych na podróże z własnej kieszeni.

 

Ted Haggard ma nadzieję, że z czasem jego kościół rozwinie się na taką samą skalę jak New Life Church. Z pewnością zdał sobie sprawę, że nie ma lepszego biznesu od kościelnego. Wierni npewno wybaczą, tak jak wybaczyli niejednemu pastorowi małżeńskie zdrady i finansowe malwersacje. 

 

***

 

Na wybaczenie elektoratu liczy były republikański kongresman ze Staten Island, Vito Fossella, który w 2008 roku zrezygnował z kariery politycznej po aresztowaniu za jazdę w stanie nietrzeźwym. Przy tej okazji wyszło na jaw, że Fossella prócz „oficjalnej” ma drugą rodzinę. 

 

Życie poza Waszyngtonem D.C. nie daje mu satysfakcji. Zastanawia się nad przystąpieniem do wyborów o miejsce demokraty, kongr. Mike´a McMahona. Jeśli faktycznie stanie do wyborów, to musi się liczyć z żartami tego samego typu, jakie spotykają b. kandydata na prezydenta, Johna Edwardsa, który okazał się ojcem dziecka kobiety zatrudnionej przez jego kampanię wyborczą, Rielle Hunter. Po dwóch latach milczenia Hunter wystąpiła w programie Oprah Winfrey i była obiektem artykułu w Vanity Fair, w którym pokazano ją w bardzo wymownych pozach.        

 

***

 

Po raz pierwszy w sprawie romansu Rielle z Edwardsem wypowiedziała się jej siostra, Roxanne Marshall.

 

Marshall uważa, że Rielle powinna skorzystać z obecności w programie Winfrey do przeproszenia żony Edwarda, Elizabeth, „osoby chorej, matki jego dzieci, zasługującej na najwyższy szacunek”.

 

Marshall stanowczo potępia postępowanie swej siostry. Od ujawnienia afery cała rodzina odwróciła się od Rielle Hunter. 

 

***

 

Znany i wielokrotnie nagradzany dziennikarz, Seymour Hersh, oświadczył, że siły amerykańskie w Afganistanie dokonują czegoś, co nazwał „egzekucjami więźniów na polu bitwy”.

 

W czasie konferencji dziennikarzy dochodzeniowych z całego świata Hersh za największą tragedię USA uznał to, że „prez. Obama odwraca oczy od tego, co dzieje się w Afganistanie”.

 

Dziennikarz uważa, że Obama nie panuje nad geopolityką, a w sprawach tak ważnych, jak polityka wobec Iraku, Iranu, Afganistanu i Pakistanu ulega dowódcom wojskowym. 

 

***

 

Nominatka prezydenta Obamy na sędziego Sądu Najwyższego USA, Elen Kagan, stała się obiektem ostrych, lecz mało uzasadnionych krytyk. Jako dziekan wydziału prawa na Harvardzie niewątpliwie ma więcej w głowie niż Harriet Meier, do której jest porównywana. Meier, prywatny radca prawny prez. George´a W. Busha, absolwentka słabo notowanego wśród amerykańskich uczelni religijnego uniwersytetu, również była nominowana do Sądu Najwyższego. Jej kandydaturę odrzucili sami republikanie, zażenowani tym, że nie potrafiła udzielić odpowiedzi z prawa konstytucyjnego. 

 

Kagan spotyka się z głupimi zarzutami. Padły podejrzenia, że jako kobieta samotna musi być lesbijką. Jej przyjaciele śmieją się z tego i zapewniają, że pozostała panną wyłącznie z braku odpowiedniego partnera.

 

Wszyscy zajęli się bzdurami, podczas gdy liberałowie mają prawdziwy powód do zaczepek, a konserwatyści prawdziwą podstawę do zatwierdzenia jej kandydatury.

 

Kagan opowiedziała się po stronie prez. Busha w sprawie osadzania w Guantanamo Bay osób podejrzanych o terroryzm, oddawania ich pod sąd wojskowy lub trzymania w więzieniach w nieskończoność. Opinia ta powinna zdobyć Elenie Kagan uznanie republikanów i potępienie nastawionych antywojennie demokratów. Tymczasem nikt tej kwestii nie porusza. Ciekawe.

 

Elzbieta Glinka 

REKLAMA

2091066005 views

REKLAMA

2091066307 views

REKLAMA

2092862766 views

REKLAMA

2091066588 views

REKLAMA

2091066734 views

REKLAMA

2091066878 views