REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedMiejsce krzewienia wiary, patriotyzmu i kultury polskiej - 35 lat szkoły im....

Miejsce krzewienia wiary, patriotyzmu i kultury polskiej – 35 lat szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe

-

Chicago (Inf. wł.) – Rok 1974 był niezwykle ważny dla polskich rodziców zamieszkałych w okolicy Jefferson Park, bowiem wtedy przy parafii św. Konstancji z inicjatywy ówczesnego proboszcza Marcina Borowczyka i pani mgr Haliny Serafin została założona polska szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe – powiedziała podczas uroczystości jubileuszu trzydziestopięciolecia istnienia placówki dyrektor Jolanta Zabłocka.

W pierwszym roku istnienia szkoły naukę podjęło w niej 47 uczniów na poziomie nauczania podstawowego. Wraz z napływem kolejnych polskich rodzin w ten rejon chicagowskiej metropolii rosła liczba uczniów. W 1980 roku na zajęcia uczęszczało już 200 dzieci. W 1994 roku było ich 810. Pięć lat później było ich 850, co jest rekordem szkoły. Obecnie obok nauczania podstawowego realizowany jest program na poziomie szkoły średniej.

Kierownictwo dydaktyczne placówki sprawowali kolejno: Halina Serafin, Barbara Mrozińska, M. Petryka, Emanuel Ptaszny, Aleksandra Wawrzak, Helena Ziółkowska, Zenobia Rykała, Celina Bartosz i wspomniana już Jolanta Zabłocka, która kieruje szkołą od 25 lat.

REKLAMA

Od momentu utworzenia placówki bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu i jej rozwoju pełnią rodzice, którzy zabiegają o finansową i organizacyjną stabilność. Prezesami byli: Roman Rudziński, Stanisław Kalinowski, Jan Kula, Alojzy Kopeć, a obecnie Marek Wądołowski.

Duży wkład w rozwój szkoły wniósł śp. Jan Kula, który sam będąc zaangażowanym patriotą, pragnął, aby każde dziecko polskiego pochodzenia znało język polski i było dumne z tego, że jest Polakiem. Dla upamiętnienia jego postawy rodzina byłego prezesa wraz z zarządem szkoły utworzyła Fundację jego imienia, która funduje najlepszemu ośmioklasiście roczne stypendium w liceum.

W okresie 35 lat istnienia szkoły bardzo dobra współpraca układa się z duszpasterzami parafii św. Konstancji. Poczynając od założyciela szkoły ks. Marcina Borowczyka, byłego proboszcza, a obecnie biskupa Tomasza Paprockiego, po aktualnego gospodarza parafii, ks. kanonika Tadeusza Dzieszkę i wielu innych.
Dziesiątego listopada, w rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Kolbe, w kościele św. Konstancji w Chicago zgromadzili się uczniowie tej placówki, rodzice, grono pedagogiczne i goście, aby uczestniczyć w uroczystym nabożeństwie dziękczynnym odprawionym z okazji pięknego jubileuszu przez proboszcza, ks. kanonika Tadeusza Dzieszkę i ks. prałata Władysława Podeszwika.

W wygłoszonym kazaniu ks. Tadeusz Dzieszko przypomniał sylwetkę i heroizm życia św. Maksymiliana Marii Kolbe, patrona szkoły, który jako czciciel Niepokalanej całe swoje życie poświęcił szerzeniu kultu Najświętszej Marii Panny na całym świecie, aby w obliczu zagłady drugiego człowieka oddać za niego życie.
– Święty Maksymilian Kolbe jest przykładem wielkiego heroizmu i miłości do bliźniego, gdyż nie ma większej miłości, niż oddanie życia za drugiego człowieka, a tak postąpił ojciec Maksymilian, gdy wystąpił z szeregu podczas apelu na obozowym placu hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu, aby zaoferować swoje życie za wyznaczonego na śmierć ojca rodziny Franciszka Gajowniczka – podkreślił duszpasterz.

– Czcimy go na ołtarzach i cieszymy się, że jest patronem naszej szkoły, która jest miejscem krzewienia wiary, patriotyzmu i kultury polskiej. Ucząc się pilnie bądźcie głosem polskiego patriotyzmu – zaapelował do dzieci i młodzieży ks. Tadeusz.

Na zakończenie kazania podkreślił, że wyrazem patriotyzmu jest także postawa rodziców, którzy posyłają dzieci do szkoły. Zasługuje ona na uznanie, gdyż zdobyta wiedza i umiejętność posługiwania się językami będzie u młodych ludzi procentowała w przyszłości.

– Dzięki waszemu, bardzo często ciężkiemu, wysiłkowi okupionemu wieloma wyrzeczeniami, wasze dzieci mają szansę zdobywać dodatkową wiedzę w polskiej szkole. To piękny przykład miłości, patriotyzmu i poświęcenia – podkreślił proboszcz.

Nawiązując do słów świętego Maksymiliana „Kochajcie Niepokalaną, kochajcie ją gorąco, a Ona uczyni was szczęśliwymi”, złożyła życzenia jubileuszowe dyrektor Zespołu Rycerzy Niepokalanej Maria Kubel, która podkreśliła, że szkoła wpatrzona w swojego Patrona wysoko zawiesiła dydaktyczno-wychowawczą poprzeczkę i ciągle ją podnosi, co owocuje pięknymi osiągnięciami dzieci i młodzieży, które budzą podziw i uznanie.

Życzenia i gratulacje w imieniu Związku Narodowego Polskiego i obecnego w świątyni wiceprezesa tej organizacji Paula Odrobiny oraz własnym przekazał dyrektor sprzedaży ZNP Joseph Magielski, dziękując za dotychczasowy rozwój Grupy 1474 „Wiara i Ojczyzna”. Od ponad 20 lat szkoła należy do ZNP. Przy placówce od 19 lat działa zespół taneczny, którego Związek jest sponsorem.
Dziękując wszystkim za udział w uroczystości, dyrektor placówki Jolanta Zabłocka wyraziła wdzięczność i uznanie wszystkim, którzy przyczyniali się i w dalszym ciągu pomagają w funkcjonowaniu szkoły i jej misji. Szczególnie duszpasterzom, byłym i obecnym członkom Zarządu, rodzicom, pedagogom i uczniom.

Na zakończenie uroczystości prowadzonej przez prezesa szkoły Marka Wądołowskiego dzieci zaprezentowały program artystyczny. Podopieczne pani Anny Jeleń przygotowały spektakl słowny o patronie szkoły oraz z okazji Dnia Nauczyciela. Dzieci ze szkolnego zespołu tanecznego wykonały hymn szkoły. Utwory skrzypcowe grał Konrad Kowal.

Po nabożeństwie jego uczestnicy udali się w procesji pod obelisk upamiętniający patrona szkoły, gdzie złożyli kwiaty i modlili się do św. Maksymiliana Kolbe o wstawiennictwo i Boże błogosławieństwo na dalsze lata działalności placówki.
Finałowym akordem uroczystości był udział młodzieży licealnej w spotkaniu z profesorem Piotrem Jaroszyńskim, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu, który mówi między innymi o potrzebie kultywowania nauki języka polskiego w środowiskach emigranckich.

Rozpoczęte 10 października obchody jubileuszowe zakończy uroczysty bankiet, który 14 listopada odbędzie się w salach bankietowych „Chateau Ritz” w Niles. W sprawie rezerwacji miejsc należy kontaktować się z członkami komitetu organizacyjnego pod numerami telefonów: 773-283-5058 i 773-631-0969 lub wysyłając zgłoszenie pod adres internetowy: [email protected]
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP.com

REKLAMA

2091110079 views

REKLAMA

2091110379 views

REKLAMA

2092906843 views

REKLAMA

2091110665 views

REKLAMA

2091110811 views

REKLAMA

2091110959 views