REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedKonferencja Wydziału Stanowego KPA o zdrowiu i przywództwie

Konferencja Wydziału Stanowego KPA o zdrowiu i przywództwie

-

Wstrząs anafilaktyczny, finanse i polityka

 

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Szesnastego marca w “Centrum Kopernikowskim” przy 5216 W. Lawrence w Chicago Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois zorganizował Leadership Conference.

 

Podczas kilkugodzinnego spotkania, w którym uczestniczyło ponad sześćdziesięciu przedstawicieli różnych organizacji i szkół, biegły księgowy Robert J. Hughes mówił o zasadach prowadzenia finansów w organizacjach charytatywnych. Wskazywał na bardzo ważny problem, jakim dla utrzymania statusu organizacji charytatywnej ma transparentność prowadzonych rozliczeń finansowych ze swojej działalności. Mówił o procedurze unikania kar i ewentualnych odwołaniach.

 

O tym jak efektywnie prowadzić zebrania różnych organizacji mówiła Joan Bundley wskazując między innymi na zasadę trzymania się ustalonego harmonogramu czasowego, aby zebranie było efektywne i skutkowało dobrą pracą członków zarządu organizacji. Poruszony był problem spotkań z wykorzystaniem drogi elektronicznej oraz stosowania prawa.

 

Podczas wykładu sędzi Aurelii Pucińskiej zebrani usłyszeli o znaczeniu wolontariatu w karierze politycznej i znaczeniu angażowania się w kampanie wyborcze. Między innymi dyskutowano nad tym, co należy zrobić, żeby polonijni wyborcy chętniej uczestniczyli w procesie głosowania, a przedstawiciele naszej grupy etnicznej czynniej brali udział w życiu politycznym naszego społeczeństwa.

 

Wnioski, jakie można było wysnuć w tym temacie, to potwierdzenie ogólnie znanej tezy, że w większości przypadków Polacy potrafią jedynie “politykować” i to na dodatek jedynie na prywatnym “podwórku”, natomiast na forum publicznym nasz udział ogranicza się jedynie do krytykowania i sporadycznego udziału w głosowaniu. W zasadzie więc jesteśmy apolityczni. Antidotum na taką postawę wydaje się być edukacja, dlatego z tą problematyką trzeba trafiać już do uczniów szkół średnich i studentów.

 

Dlatego w naszym spotkaniu uczestniczy spora grupa studentów, którzy chcą w przyszłości pracować jako sędziowie i pełnić inne odpowiedzialne funkcje – podkreśliła pomysłodawczyni konferencji, dr Anna Szpindor, która wraz z prezeską Wydziału KPA, Mary Anselmo zorganizowała to spotkanie.

 

Podczas konferencji jej uczestnicy mieli okazję poznać techniki rejestracji wyborców, sposoby reklamy politycznej i docierania ze swoim programem do ludzi oraz zadania dla mężów zaufania podczas głosowania, o czym mówiła Monika Myśliwiec z biura wyborów. Jolanta Adamczyk przypomniała również warunki i zasady udziału w kandydowaniu oraz wyborach.

 

Mary Gembicki z Polish American Association zaprezentowała problematykę podstaw pisania wniosków o wsparcie finansowe ze strony organizacji pozarządowych. Mówiła o tym, jak skutecznie formułować wnioski o dofinansowanie organizacji i elementach koniecznych do skutecznego ubiegania się o dotacje.

 

Niezwykle ciekawy był wykład dr Anny Szpindor na temat wstrząsu anafilaktycznego. To nagła reakcja organizmu, która może wystąpić u alergika w określonych sytuacjach, najczęściej po spożyciu pokarmów (owoce morza, orzeszki ziemne), zażyciu leków bądź podaniu antybiotyku (zwłaszcza penicyliny), użądleniu przez owady czy przy prowadzeniu leczenia odczulającego.

 

Wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego zagraża życiu chorego, więc należy wiedzieć, jakie są jego objawy oraz co robić w takim przypadku. Do najczęstszych takich objawów należą: złe samopoczucie, pobladnięcie, świąd dłoni i stóp obejmujący całe ciało, utrata przytomności, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunka, niewyczuwalne tętno, znacznie obniżone ciśnienie tętnicze, poty i zimne kończyny.

 

Objawy wstrząsu anafilaktycznego występują nagle i równie gwałtownie ustępują pod wpływem leczenia. Reakcja organizmu może mieć różny stopień nasilenia. Najgroźniejszy jest tak zwany pełnoobjawowy zespół, który zagraża życiu alergika. Alergik nie powinien bagatelizować objawów i czekać aż dolegliwości same miną. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wstrząs anafilaktyczny przebiega bardzo gwałtownie i może doprowadzić do utraty przytomności i zejścia.

 

Ludzie narażeni na wstrząs anafilaktyczny, który jest najczęściej spowodowany ukąszeniem przez owady, powinni zaopatrzyć się w zestaw przeciwwstrząsowy zawierający strzykawkę z adrenaliną oraz mieć zawsze przy sobie minimum 2 tabletki leku antyalergicznego. Powinni też być przeszkoleni w stosowaniu ampułkostrzykawek lub autostrzykawek z adrenaliną.

 

Dzisiaj prezentowałam uczestniczącym w konferencji nauczycielom i rodzicom jak reagować w przypadku wystąpienia wstrząsu – podkreśliła dr Anna Szpindor, specjalista alergolog. – Najważniejeszym jest posiadanie przy sobie zastrzyku z adrenaliny. Demonstrowałam sposób podawania adrenaliny przy wykorzystaniu dwóch zastrzyków. Jeden nazywany EpiPen, który jest stosowany od kilkudziesięciu lat. Od kilku tygodni natomiast adrenalina jest podawana w taki sposób, że urządzenie do zaaplikowania jej pacjentowi jest zaopatrzone w system głosowy, który informuje nas o tym, jak prawidłowo to urządzenie użyć. To wspaniały wynalazek, który ułatwi życie alergikom i ich opiekunom – podkreśliła dr Szpindor.

 

Spotkanie stało się również okazją do podziękowania prezes Wydziału KPA, Mary Anselmo za wsparcie jakiego udzieliła organizatorkom letniej konferencji “Quo Vadis”. Jej przedstawicielki uhonorowały panią prezes dyplomem uznania.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP


(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090945678 views

REKLAMA

2090945980 views

REKLAMA

2092742444 views

REKLAMA

2090946269 views

REKLAMA

2090946415 views

REKLAMA

2090946559 views