REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedJubileusz X-lecia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago

Jubileusz X-lecia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago

-

REKLAMA

Zrodzony z serca


Chicago (Inf. wł.) – Bądź uwielbiony za to dzieło ludzkich rąk i obdarz wieczną nagrodą zmarłych dobroczyńców naszego Ośrodka, prowadź ich do wiekuistej światłości, a wszystkim żyjącym darczyńcom hojnie wynagradzaj ich ofiarność i wspaniałomyślność, jaką ustawicznie nam okazują – powiedział Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych podczas uroczystości poświęcenia tablic darczyńców Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, która zapoczątkowała niedzielne obchody jubileuszu dziesięciolecia istnienia JOM.

 

Błogosław też wszystkim nam, którzy z wdzięcznością wspominamy tych życzliwych ludzi i ich ofiary, abyśmy wszyscy gromadzący się w tym Ośrodku i Sanktuarium byli żywymi kamieniami tej budowli – modlił się ksiądz biskup.

 

Podczas tej Mszy świętej będziemy dziękować za powstanie Jezuickiego Ośrodka Milenijnego i modlić się za wszystkich naszych dobroczyńców, żyjących i zmarłych – powiedział na rozpoczęcie uroczystości superior jezuitów w Chicago o. Stanisław Czarnecki, podkreślając, że wielu donatorów swoją ofiarną pracą, życzliwą pomocą, modlitwą oraz darami materialnymi włożyło i wciąż wkłada swoją niezastąpioną cząstkę w ten Ośrodek Milenijny.

 

Dokładnie dziesięć lat temu, 16 września 2001 roku, został uroczyście wmurowany kamień węgielny pod nowo powstający Ośrodek Milenijny. Dziesięć lat upłynęło bardzo szybko. W tym czasie trzeba było wyremontować, wystroić, ale też dać serce i duszę temu miejscu. Dzisiaj gromadzimy się tutaj, żeby Panu Bogu wyrazić wdzięczność.

Chcemy zachować we wdzięcznej pamięci zwłaszcza tych, którzy ten Ośrodek i Sanktuarium projektowali, wznosili od podstaw, remontowali i umożliwili jego tak dynamiczny rozwój, a odsłaniając kolejne tablice naszych dobroczyńców chcemy wielbić Boga samego, sprawcę naszych szlachetnych myśli i czynów. Ty pozwoliłeś nam stworzyć to miejsce i zespoliłeś serca i dłonie wielu ludzi, aby ono mogło powstać i się rozwijać. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że na to dziesięciolecie jest razem z nami Jan Paweł II, którego relikwiarz ks. biskup uroczyście wniósł do naszej świątyni – podkreślił przed rozpoczęciem nabożeństwa dziękczynnego ojciec Stanisław.

 

Po poświęceniu tablic procesja złożona z duszpasterzy udała się do ołtarza niosąc otrzymane od kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II i rozpoczęło się nabożeństwo dziękczynne sprawowane przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha w asyście licznego grona duszpasterzy.

 

W koncelebrze obok gospodarzy Ośrodka z ojcem superiorem Stanisławem Czarneckim uczestniczyli: o. Tim Kesicki SJ, prowincjał jezuitów amerykańskich, ojciec Dan Flaherty SJ, były prowincjał i wieloletni ekonom prowincji Chicago, o. Wojciech Ziółek SJ, prowincjał Prowincji Polski Południowej z Krakowa, o. Paweł Kosiński SJ, superior i założyciel JOM, obecnie ekonom prowincji PME, o. Stefan Filipowicz SJ, superior i wieloletni duszpasterz polonijny, obecnie posługujący w Krakowie, o. Leszek Balczewski SJ, superior i wieloletni duszpasterz polonijny, obecnie w Starej Wsi, o. Władysław Gryzło SJ, duszpasterz polonijny, opiekun środowiska artystycznego, obecnie redaktor naczelny polskiego wydania watykańskiego L’Osservatore Romano, ks. prałat Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, ks. Robert Fedek, proboszcz Our Lady of Victory Parish, oraz ks. Idzi Stacherczak, proboszcz parafii św. Pryscylli.


W ławach dla wiernych zasiedli przedstawiciele różnych organizacji polonijnych, harcerze, członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha” i wielu innych. Konsulat Generalny RP w „Wietrznym Mieście” reprezentowała wicekonsul Aleksandra Krystek.

 

Po nabożeństwie około czterysta osób wzięło udział w jubileuszowym bankiecie, który o godzinie czwartej po południu rozpoczął się w salach bankietowych „Orła Białego” w Niles.

 

Po modlitwie i posiłku swoimi refleksjami dzielili się współtwórcy Ośrodka: o. Stefan Filipowicz, o. Leszek Balczewski, o. Władysław Gryzło, o. Paweł Kosiński, o. Wojciech Ziółek i o. Stanisław Czarnecki.

 

Wspominając historie powstania JOM i przesłania, które sprawiły, że ponad dziesięć lat temu podjęta została decyzja o zakupie i budowie JOM, sprawujący wtedy posługę superiora o. Paweł Kosiński przypomniał najważniejsze fakty i zdarzenia.

 

Na przełomie lat dotychczasowa siedziba i kaplica ojców jezuitów przy ulicy Awers nie była już w stanie pomieścić wciąż rosnącej liczby wiernych, uczestniczących w nabożeństwach. Coraz większa liczba wiernych, którzy uczestniczyli w nabożeństwach nie tylko w kaplicy i pomieszczeniach Domu Jezuickiego, ale także stojąc i uczestnicząc w liturgii na zewnątrz budynku, wywoływała u okolicznych mieszkańców głosy sprzeciwu. Były interwencje radnych, wizyty strażaków, a w konsekwencji sprawa trafiła do sądu. Widząc taki stan rzeczy, ówczesny superior Paweł Kosiński uznał, że nie ma sensu w dalszym ciągu walczyć z przeciwnościami i trzeba rozejrzeć się za nowym większym miejscem, które mogłoby skutecznie spełniać warunki nowych wyzwań.

 

W lutym 2001 roku zakupiony został budynek przy 5835 W. Irving Park. W Niedzielę Palmową została odprawiona pierwsza Msza św., a 16 września został wmurowany kamień węgielny pod nowy Ośrodek i Sanktuarium. Popularny polonijny architekt Wojciech Madeyski przygotował projekt architektoniczny adaptacji budynku na potrzeby Sanktuarium. Dzisiaj obiekt tętni życiem przez siedem dni w tygodniu od rana do wieczora. Obok codziennych nabożeństw JOM jest miejscem działalności wielu grup modlitewnych, wspólnot, zespołów, organizacji i stowarzyszeń.

 

Ojciec superior Stanisław Czarnecki dziękując wszystkim za udział w jubileuszowej uroczystości wyraził przeogromną radość i wdzięczność Panu Bogu i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Ośrodek istnieje i pracuje dla dobra całej Polonii. Szczególnie serdeczne wyrazy wdzięczności ojciec superior skierował do grupy osób, które obok licznego grona darczyńców w sposób szczególny są zaangażowane w pomoc dla Ośrodka. W tej grupie są między innymi: Józef Las, Eliza Franczyk i Włodzimierz Rymsza uhonorowani nagrodami dziesięciolecia oraz pani Jolanta Pawlikowska i Leszek Nowobilski, którzy od początku czuwają nad rachunkowością.

 

W krótkim programie artystycznym Barbara Kożuchowska i o. Wiesław Faron zaprezentowali pełną humoru scenkę ukazującą przeżywane wydarzenie. Wiersz napisany z okazji jubileuszu przeczytał Józef Maciarz Broda. Oprawę muzyczną spotkania zapewniali: grająca na harfie Penny Currier, sopranistka Mirosława Sojka-Topór, Janusz Pawlikowski oraz trio sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. Z okazji jubileuszu wydany został obszerny pamiętnik, zawierający między innymi pełną listę dotychczasowych donatorów, życzenia i gratulacje, jakie nadeszły od wielu dostojników Kościoła i polityków oraz wspomnienia licznego grona ojców, którzy byli związani z Ośrodkiem na przestrzeni tych dziesięciu lat. Bankiet prowadził przewodniczący Rady Ekonomicznej JOM Włodzimierz Rymsza. Ostatnim elementem jubileuszowych obchodów było wieczorne nabożeństwo, odprawione w miniony wtorek przez duszpasterza naszej archidiecezji ks. kardynała Francisa George’a, który po nabożeństwie wziął udział w spotkaniu z wiernymi i odpowiadał na pytania dotyczące wydanej przez niego książki „God In Action”, ale o tym wydarzeniu za tydzień.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091110325 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091110624 views

REKLAMA

2092907083 views

REKLAMA

2091110906 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091111052 views

REKLAMA

2091111196 views