REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedDla nich papież jest święty

Dla nich papież jest święty

-

O Polonii i Ameryce

REKLAMA

Gdy we wrześniu 1987 roku Jan Paweł Drugi przybył z pielgrzymką do Stanów Zjednoczonych, spotkał się w Miami z prezydentem Ronaldem Reaganem. Teraz wiemy, że dzięki bliskim, osobistym kontaktom polskiego papieża z przywódcą wolnego świata, jak wtedy nazywano prezydenta USA, obalenie komunizmu stało się możliwe. Dla środowiska żydowskiego najważniejszym punktem tamtej wizyty było spotkanie Jana Pawła Drugiego ze 175 przedstawicielami żydów w Centrum Sztuki w śródmieściu Miami. Tamto wydarzenie też miało historyczny wymiar, gdyż po raz pierwszy doszło wtedy do spotkania papieża z żydami na ziemi amerykańskiej. “Żydzi pamiętają Jana Pawła Drugiego jako przyjaciela”- napisał z okazji beatyfikacji papieża komentator dziennika Miami Herald i El Nuevo Herald – Daniel Shoer Roth, wspominając dokonania polskiego papieża dla środowiska żydowskiego

 

Rok przed spotkaniem na Florydzie Jan Paweł Drugi rozpoczął nową erę w chrześcijańsko-żydowskim dialogu odwiedzając Wielką Synagogę w Rzymie. Podczas spotkania w Miami przywódcy żydowscy z różnych rejonów USA przedstawili papieżowi trzy postulaty: uznanie Państwa Izraelskiego, potępienie przez Stolicę Apostolską antysemityzmu oraz wyrażenie ubolewania, że katolicy nie uczynili więcej dla ratowania żydów podczas Holocaustu. Z biegiem czasu wszystkie te życzenia zostały zrealizowane. W 1994 roku doszło do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Izraelem. W 1998 roku w opublikowanym przez Watykan dokumencie, poświęconym refleksjom na temat zagłady żydów, znalazło się stwierdzenie, że chrześcijanie byli przerażeni znikaniem ich żydowskich sąsiadów, ale nie byli na tyle mocni, aby wspólnie przeciw temu zaprotestować. W roku 2000, na krótko przed pamiętną pielgrzymką papieża do Ziemi Świętej, gdzie odwiedził Ścianę Płaczu, Jan Paweł Drugi modlił się o rozgrzeszenie dla stanowiska Kościoła wobec żydów, którzy na przestrzeni wieków byli prześladowani w chrześcijańskich państwach i królestwach.

 

Kontakty Karola Wojtyły z pełnym życia środowiskiem żydowskim w jego rodzinnych Wadowicach pozwoliły mu, po wyborze na papieża w 1978 roku, dać dowód jego silnych więzów z bliźnimi o odmiennych przekonaniach religijnych – stwierdza komentator Miami Herald i przypomina, że najbliższym przyjacielem Karola Wojtyły z czasów dzieciństwa był żydowski chłopiec Jerzy Kruger, który do końca swego życia utrzymywał kontakty z papieżem. Ta przyjaźń jest dowodem, że Jan Paweł Drugi nie musiał pokonywać żadnych uprzedzeń, wyciągając rękę do narodu hebrajskiego.

 

Na krótko przed śmiercią Jan Paweł Drugi zaprosił do Watykanu delegację rabinacką, aby wspólnie obchodzić 40. rocznicę wydania historycznej deklaracji Nostra Aetate, która w majestacie Kościoła zdjęła rzekomą zbiorową odpowiedzialność żydów za śmierć Jezusa Chrystusa.

 

Dla milionów katolików papież stał się błogosławiony, dla żydów jest już święty– konkluduje w Miami Herald Daniel Shoer Roth.

 

Wojciech Minicz

REKLAMA

2091038176 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091038476 views

REKLAMA

2092834937 views

REKLAMA

2091038760 views

REKLAMA

2091038907 views

REKLAMA

2091039051 views