REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCzłonkowie chicagowskiego Koła AK powitali wiosnę

Członkowie chicagowskiego Koła AK powitali wiosnę

-

Z myślą o weteranach i studentach

REKLAMA


Chicago (Inf. wł.) – Pragnę wszystkich państwa serdecznie powitać na dorocznym spotkaniu z okazji nadejścia wiosny i bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym koleżankom, które to żołnierskie popołudnie przygotowały, a tych którzy są u nas po raz pierwszy poinformować, że dochód z dzisiejszej imprezy tak jak dotychczas jest przeznaczony na pomoc dla inwalidów i chorych weteranów Polskiego Państwa Podziemnego żyjących w Polsce, na Białorusi, Litwie i Ukrainie – powiedział prezes Koła AK w USA i Fundacji Charytatywnej AK Wiesław Chodorowski witając w imieniu własnym i prezesa chicagowskiego Koła AK Mariana Pruska uczestników uroczystego dorocznego „Powitania wiosny”, które dwudziestego piątego marca odbyło się w salach bankietowych „Orła Białego” w Niles.

 

Na powitalnej imprezie spotkali się członkowie chicagowskiego Koła Armii Krajowej, Fundacji Charytatywnej AK oraz przyjaciele z zaprzyjaźnionych organizacji kombatanckich i społecznych. W gronie blisko 100 uczestników wiosennego spotkania obecni byli między innymi: zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki z małżonką Moniką, prof. Bożena Nowicka McLees, dyrektor Działu Studiów Polskich na uniwersytecie Loyola, prof. Marek Suszko, wykładowca historii Polski na tej uczelni oraz grupa studentów tej uczelni, prof. Keely Stauter-Halsted z Uniwersytetu Illinois, dwukrotny stypendysta AK na tej uczelni, Michał Kwiecień oraz emerytowany prof. John Kulczycki z żoną Reginą.

 

Obecny był prezes Związku Sybiraków Eugeniusz Chmielowski, Barbara Ciepiela i Mirosława Link z Legionu Młodych Polek, Barbara Bilszta, dyrektor generalna Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz dyrektor artystyczny tej orkiestry Wojciech Niewrzoł, prezeska Skrzydła Chicago Maria Chudzińska, prezeska Klubu Przyjaciół Warszawy Danuta Pawlik-Hoyer oraz członkowie kombatanckich organizacji na czele z byłym redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”, żołnierzem AK Janem Krawcem, wiceprezesem Koła AK w USA Tadeuszem Gubałą i wieloma innymi.

 

Po obejrzeniu wiązanki tańców przeworskich i beskidzkich zaprezentowanych przez Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Harcerstwa Polskiego „Lechici” im. hm. Czesława Orlicza, którego choreografem i kierownikiem artystycznym jest Konrad Więcek zgromadzeni wysłuchali informacji dotyczącej charytatywnej działalności AK w minionym roku, którą przekazała wiceprezes Fundacji AK Maryla Tumiłowicz.

 

Pomoc ta jest kierowana do inwalidów i chorych weteranów AK w Polsce, na Białorusi, na Litwie i Ukrainie. W ramach tej pomocy chicagowskie organizacje przekazały do kraju 16 tysięcy dolarów. Ponad pięć tysięcy zostało przekazane bezpośrednio do rąk ponad pięćdziesięcioosobowej grupy byłych żołnierzy z Kresów, którzy uczestniczyli w dorocznym zjeździe „Łagierników”, jaki w maju ubiegłego roku obradował w Warszawie. Z ramienia Fundacji fundusze przekazała Hanna Stadnik z Warszawy, prezes Środowiska „Baszta” Światowego Związku Żołnierzy AK. Dodatkowe fundusze w kwocie 4500 dolarów zostały przekazane weteranom z Kresów podczas ich wizyt lekarskich w Konstancinie koło Warszawy. Obdarowani wyrazili głęboką wdzięczność i podziękowania za zainteresowanie i pomoc. Maryla Tumiłowicz przekazała te podziękowania darczyńcom, dzięki którym udało się środki finansowe zgromadzić.

 

Dziękując za zaproszenie prof. Bożena Nowicka McLees z uniwersytetu Loyola poinformowała o przeprowadzeniu egzaminu z języka polskiego wśród studentów, którzy ubiegają się o stypendia na Wydziale Polskim przyznawane między innymi przez Fundusz Stypendialny stworzony dzięki inicjatywie AK oraz ufundowane przez prezesa „Sybiraków” Eugeniusza Chmielowskiego dla studentów pragnących uczyć się języka polskiego i stypendium im. profesora Kujawińskiego, ufundowane przez jego byłych studentów, a obecnie absolwentów Uniwersytetu Loyola. W egzaminie uczestniczyło blisko sześćdziesiąt osób.

 

Rozmawiałam z rodzicami tych studentów i dowiedziałam się, że dzieci pasjonują się historią drugiej wojny światowej. Jest to bardzo obiecujące. Myślę, że dla państwa, jako weteranów jest to też bardzo ważna wiadomość. Wszyscy się bardzo cieszymy, że takie zainteresowania studenci mają. Jest to następna grupa młodych ludzi, którzy będą studiować polską historię, język i literaturę.

Obecnie mamy 35 studentów, którzy zapisali się na fakultet z nauk polskich. To jest historia, literatura, język polski, film i teologia. W tym semestrze mamy wykład z teologii na temat dziedzictwa Jana Pawła II. Studia na fakultecie polskim się bardzo ładnie rozwijają i zawdzięczamy to między innymi państwa wysiłkom i zachęcie, żeby młodzież poznawała historię rodziców, kraju ich pochodzenia, żeby uczyła się czegoś, co naprawdę jest bardzo pasjonujące i interesujące – podkreśliła prof. McLees.

 

Właśnie obok pomocy socjalnej dla weteranów AK, ważnym celem działalności Fundacji AK i Koła AK jest utrwalanie prawdziwej historii Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. To w ramach tej działalności dwa lata temu Fundacja utworzyła fundusz stypendialny dla studentów działu Polish Studies na Uniwersytecie Loyola w Chicago, którego dyrektorem jest wspomniana prof. Bożena Nowicka McLeese, a historię wykłada były stypendysta AK dr Marek Suszko. Wcześniej podobne stypendium zostało ufundowane dla studentów historii Polski na UIC, gdzie wykładowczynią historii Polski jest obecnie dr Małgorzata Fidelis.

 

Gratulując weteranom tak cennych inicjatyw życzenia złożył weteranom konsul Robert Rusiecki, który podkreślił, że Polska jest dumna ze swoich synów, którzy przelewali krew za ojczyznę na różnych frontach drugiej wojny światowej i wyraził radość z możliwości przebywania w środowisku żołnierzy AK, które jest mu bardzo bliskie również z racji powiązań rodzinnych.

 

Podczas posiłku, do którego wino ufundował powstaniec warszawski, właściciel firmy „Stawski Imports” Stanisław Stawski oraz do tańca, które zakończyło spotkanie grali Bogdan Pawlikowski i Janusz Pliwko. W programie żołnierskiego popołudnia była loteria fantowa z licznymi upominkami.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

 

(Zdjęcia dostępne na stronie:  www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090743318 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2090743622 views

REKLAMA

2092540086 views

REKLAMA

2090743910 views

REKLAMA

2090744058 views

REKLAMA

2090744204 views