REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBal Muzeum Polskiego

Bal Muzeum Polskiego

-

Historia Balu Letniego Muzeum Polskiego w Ameryce sięga 1980 roku.

REKLAMA

 

Odbywa się w najwspanialszych salach metropolii chicagowskiej i przedmieść.

 

Uważany jeast za najbardziej wytworny bal sezonu.

 

W piątek 8 czerwca 2012 roku odbył się 32. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) w sali bankietowej Rosewood Restaurant & Banquets w Rosemont. W Balu Letnim MPA wzięło udział 150 Przyjaciół i Sympatyków MPA. W roku obecnym MPA świętuje 75. rocznicę otwarcia, specjalna wystawa z tej okazji została otwarta w piątek 15 czerwca w MPA. Podczas Balu były prezentowane jej wybrane plansze, przygotowane przez Julitę Siegel i Lisę Terlecki.

 

Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce, jest zbieranie funduszy na działalność popularyzatorską Muzeum, jedynej tego rodzaju placówki w Stanach Zjednoczonych. Działalność Muzeum Polskiego w Ameryce jest finansowana ze składek członkowskich (już od 25$ na rok), opłat za wstęp oraz darowizn osób indywidualnych i organizacji. Opłaty członkowskie przekazywane przez wszystkich Polaków, którym zależy na ocaleniu polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych pomagają Archiwum, Bibliotece i Muzeum Polskiemu w Ameryce. MPA musi pozyskiwać jak najliczniejsze grono przyjaciół wspierających, gdyż tylko dzięki darczyńcom instytucja może istnieć. Muzeum Polskie w Ameryce, najstarsze i największe muzeum polskie w Stanach Zjednoczonych, to centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum.

 

Bal rozpoczęła o 19.00 godzina koktajlowa. Uczestnicy balu mieli możliwość zakupu losów głównej loterii (rozlosowano 4 nagrody pieniężne o wysokości $2500, $1000, $750 i $500 ) oraz ciekawej loterii z kartami do gry, z których każda sprzedawana była za $20, wygrana wynosiła $300. Godzina koktajlowa trwała do 20.00, serwowano wyborne drinki i zakąski, a do westybulu sali bankietowej nadchodzili kolejni goście witani w drzwiach przez przedstawicieli MPA: dyrektora Jana M. Lorysia, prezes Marię Cieślę i przewodniczącego zarządu MPA Josepha A. Drobota Jr. oraz przedstawicieli Rady Dyrektorów MPA.

 

O godzinie 20.00 rozpoczęła się oficjalna część wieczoru. Zgromadzonych powitała przewodnicząca komitetu balowego – Betty Uzarowicz. Hymny narodowe odśpiewała utalentowana Aleksandra Kurzydlowski. Uroczyste przesłanie w języku angielskim i polskim wraz z modlitwą przekazał gościom wieczoru ksiądz jezuita Stanisław Czarnecki, S.J., przełożony Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago. Dyrektor Jan M. Loryś wygłosił kilka zdań w języku polskim, które zostały przyjęte aplauzem gości:

 

„Szanowni Państwo, witam na 32. Balu podczas diamentowej rocznicy otwarcia muzeum. Przyjechaliśmy tutaj, aby się spotkać, pobawić, a najważniejsze, aby uhonorować naszych założycieli, tych, którzy nas popierają, a szczególnie panią Kasię Bober, która zostanie uhonorowana nagrodą „Ducha Polskości”.

 

Tak jak muzeum, pani Kasia prowadzi swój „biznes” (mówiąc naszą chicagowską gwarą) w historycznie polskiej dzielnicy, jest znana w całym Chicago i rozwija się w różnych stronach Stanów Zjednoczonych i nawet o niej mówią w Polsce. Dobrze byłoby, gdyby muzeum miało tyle energii i wdzięku, co pani Kasia. Dziękujemy za wsparcie, prosimy o częste odwiedzanie naszych progów, wznieśmy kielichy!”

 

Z ust zebranych popłynęło gromkie „Sto lat”.

 

Zyczajowo przed obiadem toast za pomyślność placówki wzniosła także Maria Cieśla. Piękne przemówienie, nawiązujące do postaci pani Kasi wygłosił także przewodniczący Rady Dyrektorów MPA – Joseph A. Dobot Jr. Następnie została podana wyborna kolacja z fenomenalnym deserem, podczas której raczono się rozmową ze współbiesiadnikami oraz muzyką skrzypcową wykonywaną na życzenie przy stołach przez członków renomowanej Anthony Kawałkowski Orchestra, która oprawiała muzycznie wieczór.

 

Po obiedzie nastąpił ciąg dalszy części oficjalnej. Dyrektor Jan M. Loryś, prezes Maria Cieśla i przewodniczący Joseph Dobot Jr. wyczytywali publicznie i nagradzali symbolicznymi kwiatami „Białe Kruki”, czyli osoby, organizacje i instytucje, które przekazały na cele MPA największe sumy (ponad $1000) oraz kuratorów ($500). W kategorii „Biały Kruk” pomogli MPA: Stephen Kusmierczak, Dobrosław J. Krysiak, Deborah Greenlee, Legion Młodych Polek, Leo P. Niemiec, Rodzina Państwa Joan i Donalda Versenów, Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie w Ameryce, Chicago Society PNA, Logde 1450; Kenneth P. Gill – w hołdzie zmarłej żonie Marlene Wilczynski Gill, Państwo Judith L. i Joseph A. Drobot Jr., Polish Genealogical Society of America, Maria i Richard Cieślowie, Anna i Mark Sokołowscy, Thaddeus J. Makarewicz, Betty Uzarowicz, Joan Kosinski oraz pułkownik J.N. Pritzker. W kategorii kuratorów pomogli MPA: Mitch i Fran Wiet, Polish Women’s Alliance of America oraz Leo P. Niemiec. Ponadto przedstawicielki Związku Polek w Ameryce: prezes Delphine Huneycutt, wiceprezes Sharon Zago i sekretarz-skarbnik Antoinette L. Trela wręczyły MPA kwotę $500.

 

Inne kategorie wsparcia MPA podczas Balu Letniego to: archiwiści ($250), inwentaryzatorzy ($100), konserwatorzy ($50) i przyjaciele ($25) – nazwiska wszystkich donatorów Balu Letniego i aktualnych członków placówki zostały opublikowane w wydawnictwie okolicznościowym. W broszurze tej znalazły się ponadto artykuły, dotyczące stanu prac nad katalogowaniem zasobu i konserwacją kolekcji w archiwum, bibliotece, kolekcji fotograficznej i muzeum, autorstwa Jana M. Lorysia, Małgorzaty Kot, Haliny Misterki, Moniki Nowak, Julity Siegel i Leonarda Kurdka.

 

Biografię Kazimiery Bober, która otrzymała w roku bieżącym nagrodę „Ducha Polskości” (Polish Spirit Award) Muzeum Polskiego naświetliła Geraldine Balut Coleman. Pani Kazimiera „Kasia” Bober, która od wielu lat jest członkinią MPA i wspiera MPA, otrzymała tę nagrodę za pielęgnowanie tradycji polskich na ziemi amerykańskiej. Rodzina pani Kasi wraz z gośćmi stawiła się na uroczystości w licznym gronie i aktywnie przyczyniła się do sukcesu Balu Letniego.

 

Podczas przyjmowania nagrody bardzo skromna pani Kasia wygłosiła podziękowanie dla wszystkich przybyłych. Nagrodą specjalną było przyznanie pani Kasi honorowego członkostwa wieczystego MPA, a niespodzianką był występ Ewy Kowz-Farr, solistki zespołu Lira Singers, która zaśpiewała wiązankę polskich pieśni z gracją zapowiedzianej przez Lucynę Migałę.

 

Ponadto została wręczona Piotrowi Uzarowiczowi, twórcy filmu „Żona oficera” (The Officer’s Wife), który przeprowadzał w MPA kwerendę archiwalną i biblioteczną, specjalna plakieta dziękująca za stworzenie świadectwa o Katyniu. To wyróżnienie zostało uroczyście nadane przez dyrektora Jana M. Lorysia, prezes Marię Cieślę i przewodniczącego zarządu MPA Josepha A. Drobota Jr.

 

Członkami tegorocznego komitetu balowego byli: przewodnicząca komitetu Betty Uzarowicz, wiceprzewodnicząca Maria Cieśla, Kenneth P. Gill (odpowiedzialny za zaproszenia), Mary Jane Robles (odpowiedzialna za rezerwacje), Geraldine Balut Coleman (redakcja anglojęzycznej publikacji balowej), Lidia Kowalewicz (opracowanie graficzne balu oraz skład), Robert Kowalski (druk), Lucille Gutowski (wystrój sali), Mary Jane Robles (loteria), Małgorzata Kot (współpraca z mediami), Anna Sokołowska, Jan Loryś oraz Joseph A. Drobot Jr. W pracach pomogli ponadto: Michelle Kurzydłowski, Henriette Rocks, Jon T. Osada, Ronald Korajczyk, Halina Misterka, Julita Siegel, Krystyna Grell, Monika Nowak, L. Jessica Jagielnik oraz Ramona West.

 

Powodzenie tego przedsięwzięcia zawdzięczamy właśnie tym osobom oraz wszystkim uczestnikom i członkom wspierającym.

 

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną nam w czasie przygotowań. Dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszom.

 

Dodatkowe zdjęcia z balu znajdują się na naszej muzealnej stronie internetowej pod adresem: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPAStronaGlowna.htm oraz na stronie komunikatora Facebook – Polish Museum of America http://www.facebook.com/album.php?aid=241805&id=96920757924&l=45c61af521.

 

Szanowni Państwo, spośród Polonii zaledwie 1650 osób to członkowie MPA. Muzeum nie jest utrzymywane przez rząd polski, rząd federalny USA ani przez miasto Chicago. Istnienie oraz dalszy rozwój placówki muzealnej jest naszym wspólnym dziełem, odpowiedzialnością i obowiązkiem. Zapraszamy do uczestnictwa w programie członkowskim.

 

W imieniu zespołu MPA opracowała

Małgorzata Kot

Zdjęcia:

Julita Siegel

 

www.polishmuseumofamerica.org,

tel. (773) 384-3352 ext. 101,

fax (773) 384-3799,

501(c)3 under IRS Code

Muzeum Polskie w Ameryce

984 North Milwaukee Ave.,

Chicago, Illinois 60642-4101.

REKLAMA

2091114214 views

REKLAMA

2091114513 views

REKLAMA

2092910972 views

REKLAMA

2091114794 views

REKLAMA

2091114940 views

REKLAMA

2091115084 views