REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSudan Południowy. Liczba uchodźców w obozach ONZ przekroczyła 100 tys.

Sudan Południowy. Liczba uchodźców w obozach ONZ przekroczyła 100 tys.

-

Liczba południowosudańskich cywilów, którzy znaleźli schronienie w bazach ONZ w Sudanie Południowym, po raz pierwszy od wybuchu konfliktu w grudniu 2013 roku przekroczyła 100 tys. – poinformowała w czwartek ONZ.

Uchodźcy w Sudanie fot.STR/EPA
Uchodźcy w Sudanie fot.STR/EPA

Według oenzetowskiej misji w Sudanie Południowym (UNMISS) w dziewięciu ośrodkach prowadzonych przez ONZ przebywa dokładnie 101 333 ludzi. Bardzo ciężkie warunki, spowodowane przeludnieniem tych obiektów, pogarszają ulewy związane z porą deszczową.

REKLAMA

Eksperci podkreślają, że nieprzerwany napływ cywilnych uchodźców do tych ośrodków świadczy o pogarszaniu się sytuacji w Sudanie Południowym, który jest niepodległy zaledwie od lipca 2011 roku. Misja ONZ zwraca uwagę na gwałtowny napływ uchodźców z miasta Bentiu, na północy Sudanu Południowego, których liczba w ciągu dwóch miesięcy wzrosła z kilku tysięcy do ponad 45 tys. Codziennie napływają kolejni uchodźcy.

Bentiu, stolica obfitującego w pola naftowa stanu Unity, jest areną intensywnych walk między armią południowosudańską a rebeliantami wiernymi byłemu wiceprezydentowi Riekowi Macharowi.

Szefowa misji UNMISS Hilde Johnson, która w tym tygodniu odwiedziła Bentiu, oceniła, że napływ uchodźców z tego regionu świadczy o „braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

W połowie czerwca organizacja Lekarze bez Granic informowała o alarmującej liczbie zgonów w bazie ONZ w Bentiu, gdzie – według tej relacji – „każdego dnia umiera troje dzieci poniżej piątego roku życia”.

Walki w Sudanie Południowym wybuchły w stolicy, Dżubie, 15 grudnia 2013 roku po utrzymującym się przez kilka miesięcy napięciu, wywołanym zdymisjonowaniem w lipcu Machara przez prezydenta Salvę Kiira. Konflikt ma podłoże plemienne – Machar jest Nuerem, a Kiir należy do ludu Dinka.

Walki i towarzyszące im masakry cywilów, na tle etnicznym i plemiennym, pochłonęły do tej pory tysiące, a według innych szacunków nawet dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Ponad 1,5 mln ludzi musiało opuścić swoje domy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102923098 views

REKLAMA

2102923330 views

REKLAMA

2104719722 views

REKLAMA

2102923473 views

REKLAMA

2102923573 views

REKLAMA

2102923682 views