REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrzedstawiciel białoruskich aktywistów: Cimanouska zaczęła starania o azyl w Polsce

Przedstawiciel białoruskich aktywistów: Cimanouska zaczęła starania o azyl w Polsce

-

Przedstawiciel białoruskiej grupy aktywistów Wadzim Krywaszejeu poinformował w poniedziałek, że uczestnicząca w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska stara się o polską wizę, która pozwoli jej ubiegać się o azyl polityczny w Polsce.

Sprinterka twierdzi, że białoruscy działacze sportowi próbowali zmusić ją do powrotu z Japonii do kraju – podała agencja Associated Press.

REKLAMA

Krywaszejeu z Fundacji Solidarności Białoruskiego Sportu powiedział, że Cimanouska znajduje się w poniedziałek w ambasadzie RP w Tokio. Poinformował też, że fundacja kupiła bilet dla sportsmenki z Tokio do Warszawy na 4 sierpnia.

W poniedziałek Cimanouska miała wystartować w biegu na 200 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na swoim koncie na Instagramie skrytykowała białoruskich działaczy, którzy próbowali zmusić ją do opuszczenia Japonii.

Cimanouska, którą próbowano siłą odesłać do kraju za krytykę sztabu trenerskiego, jest “cała i bezpieczna” w Tokio – poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Białoruski Komitet Olimpijski twierdzi, że odsunął Cimanouską od udziału w olimpiadzie z powodu złego “stanu emocjonalno-psychicznego”. Ona sama twierdzi, że nie badał jej lekarz, a władze sportowe próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś.

Cimanouska kilka dni temu skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4×400 m, choć biega na 200 m.

W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Z lotniska w Tokio lekkoatletka zaapelowała o pomoc, w tym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, i zgłosiła się na policję. Zapowiedziała, że zamierza prosić o azyl w Europie – poinformowało Euroradio.

Fundacja Solidarności Białoruskiego Sportu przekazała, że zwolennicy rządu wzięli na celownik Cimanouską, a sportsmenka skontaktowała się z organizacją, żeby uzyskać pomoc. “Kampania była dość poważna i to był wyraźny sygnał, że jej życie na Białorusi będzie zagrożone” – powiedział agencji AP rzecznik prasowy fundacji Alaksandr Apiejkin.

Jak sprecyzował, Cimanouska wezwała japońską policję na lotnisku Haneda i nie weszła na pokład samolotu odlatującego do Stambułu. Później na lotnisko przybyli urzędnicy MSZ – powiedział Apiejkin.

Podkreślając powagę zarzutów, kilka organizacji i krajów powiadomiło, że pomaga biegaczce – pisze Associated Press. Polska i Czechy zaoferowały pomoc, a japońskie MSZ zakomunikowało, że współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i organizatorami Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

MKOl, który jest w sporze z Białoruskim Komitetem Olimpijskim, przekazał, że interweniował: “MKOl przygląda się sytuacji i poprosił Narodowy Komitet Olimpijski o wyjaśnienie”.

Wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz napisał w niedzielę na Twitterze, że Cimanouskiej “zaproponowano wizę humanitarną, jeśli zechce, może kontynuować sportową karierę w Polsce”.

Szef czeskiego MSZ Jakub Kulhanek również poinformował tego dnia na Twitterze, że Republika Czeska zaoferowała jej azyl. “Jeśli zdecyduje się go przyjąć, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jej pomóc” – napisał. (PAP)

REKLAMA

2119136816 views

REKLAMA

2119136910 views

REKLAMA

REKLAMA

2120933264 views

REKLAMA

2119136979 views

REKLAMA

2119137038 views

REKLAMA

2119137083 views