REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatNigeria. 10-letnia dziewczynka wysadziła się na zatłoczonym rynku

Nigeria. 10-letnia dziewczynka wysadziła się na zatłoczonym rynku

-

Dziewczynka w wieku około 10 lat dokonała samobójczego zamachu bombowego na zatłoczonym rynku w mieście Potiskum, w północno wschodniej Nigerii zabijając 4 osoby i raniąc 46 – poinformowały w poniedziałek władze.

Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachu jednak nosił on wszelkie cechy charakterystyczne dla zamachów dokonywanych przez islamskich ekstremistów z organizacji Boko Haram.

REKLAMA

Wzmógł on obawy, że Boko Haram może zacząć wykorzystywać uprowadzone w ub. r. uczennice do dokonywania samobójczych ataków bombowych. W ostatnich miesiącach islamiści wykorzystywali już dziewczęta i młode kobiety do dokonywania takich ataków na placach targowych, stacjach autobusowych i innych ruchliwych miejscach publicznych. Jednak samobójczyni, która dokonała ostatniego zamachu wydawała się o wiele młodsza.

Islamiści z Boko Haram, organizacji, której nazwa w języku Hausa oznacza “Zachodnia edukacja jest grzechem”, zostali potępieni przez społeczność międzynarodową za uprowadzenie w kwietniu ub. r. 276, w większości chrześcijańskich, uczennic ze szkoły z internatem w mieście Chibok. Kilkudziesięciu z nich udało się uciec jednak 219 pozostaje nadal w ich rękach.

Według Boko Haram, dziewczęta przeszły na islam i wyszły za mąż za jej bojowników.

W wielu rejonach Nigerii i całego regionu bojownicy Boko Haram są w defensywie na skutek zmasowanej operacji wojsk wszystkich czterech państw regionu borykających się z tą islamistyczną partyzantką.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii, lub przynajmniej części jej terytorium, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii, w tym najludniejszym kraju Afryki, zginęły dziesiątki tysięcy osób. Tylko w ub. r. liczbę ofiar śmiertelnych ocenia się na 10 tys. Co najmniej 1,6 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)

fot.Tife Owolabi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116554558 views

REKLAMA

REKLAMA

2116554759 views

REKLAMA

REKLAMA

2118351131 views

REKLAMA

2116554870 views

REKLAMA

2116554957 views

REKLAMA

2116555048 views