REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiat"Kupuj lokalnie" podczas kanadyjskiego Cyber Monday

„Kupuj lokalnie” podczas kanadyjskiego Cyber Monday

-

Eksperci przewidują wzrost zakupów online w Kanadzie podczas Cyber Monday w związku z utrudnieniami w korzystaniu ze zwykłego handlu w czasie epidemii. Hasło Cyber Monday brzmi: kupuj lokalnie; zwraca uwagę sięganie po sprzedaż online przez tradycyjny handel.

Amerykański zwyczaj przedświątecznych super ofert w ramach Cyber Monday i przez cały Cyber Week przeniesiony został do Kanady w 2008 r. i bardzo dobrze tam się przyjął. Według raportów Salesforce.com – globalnej platformy wspierającej zarządzanie relacjami z klientami, w 2020 r. o 65 proc. więcej Kanadyjczyków zamierzało robić zakupy online niż rok temu.

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że tradycyjne lokale sklepowe stracą na znaczeniu – podkreslają autorzy raportu. „Przewidujemy, że ci, którzy zaoferują możliwość odbioru zakupu bezpośrednio przy drzwiach sklepu, w systemie drive-through, odnotują 90 proc. wzrostu sprzedaży w porównaniu z poprzednim sezonem świątecznym” – napisali analitycy Salesforce.com.

„Buy local” (kupuj lokalnie), to hasło tegorocznego Cyber Monday, które zresztą jest powtarzane w Kanadzie od początku epidemii. I choć np. w Toronto małe sklepy musiały właśnie na początku sezonu świątecznego zamknąć drzwi w związku z ponownym lockdownem, to przestawiają się one teraz na sprzedaż online i odbiór na miejscu, zaś klienci – na ogół szukający najniższej ceny i gotowi pojechać gdzieś dalej, by kupić taniej – zmieniają swe podejście.

W rozmowie z publicznym nadawcą CBC, profesor marketingu z Uniwersytetu York Markus Giesler podkreślił, że epidemia prowadzi do fundamentalnych zmian w zachowaniach klientów. „Jesteśmy znacznie bardziej skłonni pomagać lokalnym firmom i próbujemy to robić, uważamy to za prawie patriotyczny obowiązek” – tłumaczył Giesler. Podkreślił, że jeśli lokalni sprzedawcy wprowadzają dobre rozwiązania logistyczne i robią to w koordynacji z innymi, to mają duże szanse skorzystać z nowego nastawienia klientów.

Media we wszystkich prowincjach opisują rosnącą liczbę pomysłów prywatnych przedsiębiorców na cyfrową wersję biznesu. W Winnipeg (Manitoba) były gracz CFL i właściciel kilku restauracji Ibrahim Khan stworzył Goodlocal.ca, platformę dla lokalnych firm. W Toronto działa Torontomarket.co., który zaczynał sześć lat temu, a funkcjonuje na zasadzie tzw. pop-up stores czyli sklepów pojawiających się na krótki czas w pustych lokalach i sprzedających wyroby lokalnych wytwórców. W czerwcu br. pojawił się sklep wirtualny, w którym jest ponad 90 lokalnych dostawców, od żywności do biżuterii i dekoracyjnych talerzy. Można zamówiony towar odebrać samemu w wyznaczonym miejscu, można zamówić dostawę za niewielką opłatą.

W przejściu na cyfrowy biznes przedsiębiorców wspierają miasta i rządy prowincji. W Toronto funkcjonuje program „Digital Main Street” (cyfrowej ulicy Głównej), który wspiera lokalne biznesy w cyfrowej transformacji. Program otrzymał 42,5 mln CAD od rządu federalnego i 7,45 mln CAD od rządu Ontario. Według szacunków rządu federalnego, Digital Main Street może wesprzeć ok. 22 tys. firm.

Jeszcze rok temu Retail Council of Canada (RCC), organizacja zrzeszająca 45 tys. podmiotów sprzedaży detalicznej, podawała, że 72 proc. Kanadyjczyków woli robić przedświąteczne zakupy w „prawdziwych” sklepach, a tylko pozostałe 28 proc. online. W świetle jednego z ostatnich raportów RCC, w tym roku 42 proc. Kanadyjczyków zamierza dokonać świątecznych zakupów online, aportu RCC 62 proc. zamierza zamówiony towar odebrać w sklepie. Z raportu RCC wynika, że 90 proc. Kanadyjczyków uważa za „kluczową sprawę” kupowanie u kanadyjskiego sprzedawcy, a 83 proc. uważa, że „ważne jest kupienie kanadyjskiego produktu”.

Wydatki świąteczne planowane na ten rok to średnio 693 dolarów kanadyjskich (2 tys. zł) na Kanadyjczyka, 100 CAD mniej niż roku temu. Kanadyjczycy planowali wydać 37 proc. podczas Black Friday, 25 proc. podczas Cyber Monday i 27 proc. podczas Boxing Day, czyli w drugim dniu świąt. Tu nie ma zmian w porównaniu z ub.r.

Coraz częstsza praktyka dokonywania zakupów online pociąga za sobą zmiany społeczne. Z 67 proc. do 43 proc. spadł odsetek tych, którzy uważają, że znalezienie prezentów świątecznych „jest wyzwaniem”. Tylko 12 proc. – wobec 17 proc. w roku ubiegłym – wybierze stanie w kolejce, by kupić dany produkt taniej.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

REKLAMA

2091038969 views

REKLAMA

2091039268 views

REKLAMA

2092835727 views

REKLAMA

2091039550 views

REKLAMA

2091039697 views

REKLAMA

2091039843 views