REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatIran twierdzi, że w kraju są przestrzegane prawa człowieka

Iran twierdzi, że w kraju są przestrzegane prawa człowieka

-

Prawa człowieka w Iranie są przestrzegane, a w sprawie Rejaneh Dżabbari, kobiety straconej za zabójstwo mężczyzny, który miał próbować ją zgwałcić, państwo zrobiło wszystko, by uzyskać dla niej ułaskawienie – mówił w piątek przedstawiciel władz w Teheranie.

Dżabbari została powieszona w sobotę w teherańskim więzieniu Evin. Krewni zabitego mężczyzny odmówili jej łaski w ciągu 10 dni od wydania wyroku, do czego mieli prawo w ramach szariatu. Władzom irańskim nie udało się namówić rodziny ofiary do wybaczenia kobiecie, więc zgodnie z obowiązującym prawem egzekucja musiała się odbyć – powiedział Mohammad Dżawad Laridżani, szef irańskiej Wysokiej Komisji Praw Człowieka na sesji Komisji Praw Człowieka ONZ w Genewie.

REKLAMA

Jako jedną z przyczyn takiego obrotu spraw Laridżani wskazał stworzoną przez Zachód „propagandę wokół tego przypadku”. Według niego syn zabitego postanowił nie udzielać kobiecie łaski, ponieważ przez oskarżenia, nagłośnione przez media, jego ojciec został upokorzony jako rzekomy gwałciciel.

Sąd irański odrzucił wersję Dżabbari, twierdząc, że zbrodnia była wcześniej zaplanowana. Jednym z dowodów miał być fakt, że dwa dni przed morderstwem, do którego doszło w 2007 roku, Dżabbari kupiła nóż, który stał się później narzędziem zbrodni. W sprawę kobiety zaangażowała się ONZ, według której morderstwo miało charakter samoobrony, a samo postępowanie sądowe było źle przeprowadzone. Dżabbari miała być zastraszana, a zeznania były wymuszane przez śledczych.

Podczas debaty przedstawiciele części krajów, w tym Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Francji i Australii, publicznie skrytykowali Iran za nierespektowanie praw człowieka. Powoływano się na doniesienia o prowadzonych przez rząd prześladowaniach mniejszości religijnych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Wyrażono też zaniepokojenie wzrostem liczby przeprowadzanych egzekucji.

Zażądano też uwolnienia Jasona Rezaiana, dziennikarza „Washington Post” z podwójnym, amerykańsko-irańskim obywatelstwem, który od lipca jest przetrzymywany w areszcie. Wcześniej w październiku władze zwolniły za kaucją jego żonę, irańską dziennikarkę, po ponad dwóch miesiącach pobytu w areszcie bez postawienia zarzutów.

Laridżani oświadczył, że w Iranie nie ma dyskryminacji na tle rasy, koloru skóry, płci czy wyznania, nie utrudnia się też pracy obrońcom praw człowieka. Przeszkodą dla przestrzegania praw gospodarczych i społecznych Irańczyków są „jednostronne przymusowe działania przeciw naszym obywatelom” – powiedział, odnosząc się do sankcji nałożonych przez Zachód na Iran za rozwijanie programu atomowego.(PAP)

fot.T. Mughal/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2090747579 views

REKLAMA

2090747880 views

REKLAMA

2092544344 views

REKLAMA

2090748168 views

REKLAMA

2090748316 views

REKLAMA

2090748460 views