REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska. Studentka skazana na 34 lata więzienia za antyrządowe wpisy na...

Arabia Saudyjska. Studentka skazana na 34 lata więzienia za antyrządowe wpisy na Twitterze

-

Pochodząca z Arabii Saudyjskiej 34-letnia studentka uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii została skazana w ojczyźnie na 34 lata pozbawienia wolności za korzystanie z Twittera i publikowanie w tym serwisie antyrządowych treści – powiadomił brytyjski dziennik „Guardian”.

Salmę al-Szehab zatrzymano w rodzinnym kraju, do którego przyjechała na wakacje. Początkowo otrzymała karę trzech lat więzienia za wykorzystywanie mediów społecznościowych do „podsycania niepokojów społecznych i działalności wymierzonej w bezpieczeństwo państwa”. W poniedziałek wyrok został zaostrzony po interwencji prokuratury.

REKLAMA

Jak poinformował „Guardian”, domniemana wina studentki miała dotyczyć głównie przekazywania dalej (retweetowania) wpisów krytycznych wobec saudyjskich władz. Były to m.in. apele o uwolnienie więźniów politycznych i poszerzenie zakresu praw obywatelskich kobiet.

Wyrok przeciwko al-Szehab zapadł kilka tygodni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej. Obrońcy praw człowieka ostrzegali, że spotkanie amerykańskiego przywódcy z saudyjskimi władzami może ośmielić Rijad do bardziej radykalnych działań wobec dysydentów i aktywistów demokratycznych – czytamy na łamach „Guardiana”.

„Biden musi teraz przynajmniej zabrać głos i zażądać, aby Salma al-Szehab została uwolniona, a następnie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii do swoich synów w wieku czterech i sześciu lat oraz kontynuować tam studia” – ocenił „Washington Post”.

Jednym z największych udziałowców Twittera jest saudyjski miliarder książę Alwalid ibn Talal, który posiada ponad 5 proc. udziałów poprzez swoją firmę inwestycyjną Kingdom Holdings. (PAP)

REKLAMA

2102941308 views

REKLAMA

2102941541 views

REKLAMA

2104737933 views

REKLAMA

2102941684 views

REKLAMA

2102941784 views

REKLAMA

2102941893 views