Strona głównaSportZwycięstwa Francji i Hiszpanii. Holandia wciąż w kryzysie

Zwycięstwa Francji i Hiszpanii. Holandia wciąż w kryzysie

-

Odmłodzeni Francuzi bez najmniejszych problemów pokonali Włochów fot.Tony Vece/EPA

W towarzyskich meczach zespołów przygotowujących się do eliminacji mistrzostw świata 2018 Francuzi pokonali w Bari Włochów 3:1 (2:1), Grecy w Eindhoven Holandię 2:1, a  Hiszpanie w Brukseli Belgię 2:0.

„Trójkolorowi” przystąpili do spotkania w odmłodzonym po Euro 2016 składzie. Przez obserwatorów chwalony był obrońca Djibril Sidibe. Trzy kosztowne błędy popełniła za to defensywa gospodarzy. Przy pierwszej bramce – strzelonej przez Anthony’ego Martiala – najbardziej zawinił Giorgio Chiellini, a przy ostatniej – autorstwa Layvina Kurzawy – 17-letni bramkarz Gianluigi Donnarumma, który w drugiej połowie zastąpił podstawowego golkipera Włochów. Został tym samym najmłodszym debiutantem w reprezentacji Italii od 105 lat.

W ekipie gości na listę strzelców wpisał się również Olivier Giroud. Honorowe trafienie dla Włochów zanotował Graziano Pelle.

Nieudany debiut zaliczył nie tylko Donnarumma, ale też Giampiero Ventura, który zastąpił na stanowisku trenera Italii Antonio Conte, który rozstał się z drużyną narodową po ostatnich ME.

W dużym kryzysie są nadal Holendrzy. Nie uczestniczyli w mistrzostwach Europy we Francji, a nowym selekcjonerem został Danny Blind.

To jednak gospodarze już w 13. minucie wyszli na prowadzenie. Gola zdobył Georginio Wijnaldum. Holendrzy niezbyt długo cieszyli się z prowadzenia. Do wyrównania jeszcze w pierwszej połowie doprowadził Konstantinos Mitroglou (29.). Po zmianie stron zwycięską bramkę dla gości strzelił rezerwowy Ioannis Gianniotas (73.).

W meczu w Brukseli obie bramki dla Hiszpanii zdobył David Silva. Pierwszą strzelił w 34. minucie, a drugą w 62. z rzutu karnego.

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Belgii po nieudanych mistrzostwach Europy we Francji zmieniono selekcjonerów reprezentacji. W pierwszej drużynie posadę po Vicente del Bosque przejął Julen Lopetegui, a Belgów prowadzi obecnie Roberto Martinez. Obaj trenerzy to… Hiszpanie.