Strona głównaSportPiłkarskie MŚ kobiet - Francuzki i Niemki bliskie awansu

Piłkarskie MŚ kobiet – Francuzki i Niemki bliskie awansu

-

Piłkarki Francji zapewniły sobie zwycięstwo nad Norwegią skutecznie wykorzystanym rzutem karnym fot.Sebastien Nogier/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Reprezentantki gospodarzy – Francuzki – wygrały w meczu grupy A w Nicei z Norweżkami 2:1 i są bliskie awansu do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. W podobnej sytuacji w grupie B są Niemki, które pokonały w Valenciennes Hiszpanki 1:0.

W wieczornym spotkaniu w Nicei tuż po przerwie gola dla „Trójkolorowych” strzeliła Valerie Gauvin, ale w 56. minucie do własnej bramki piłkę posłała Wendie Renard – zdobywczyni dwóch goli w piątkowym meczu otwarcia z Koreą Południową (4:0). Kwadrans później Eugenie Le Sommer ustaliła wynik, wykorzystując rzut karny. Był to jej 12. gol w 12 ostatnich występach w drużynie narodowej.

W drugim meczu grupy A Nigeria nieoczekiwanie wygrała w Grenoble z Koreą Południową 2:0. W 29. minucie do własnej bramki piłkę posłała Kim Do-Yeon, a kwadrans przed końcem spotkania szybkością popisała się Asisat Oshoala, która wyprzedziła jedną z rywalek, minęła bramkarkę i z ostrego kąta trafiła do siatki.

Więcej okazji miały w tym spotkaniu Azjatki, które jednak praktycznie straciły szansę na awans do 1/8 finału. Ich bilans bramkowy w tym turnieju to 0-6. W ośmiu meczach w eliminacjach straciły zaledwie jednego gola, a strzeliły 30.

Francuzki mają sześć punktów, a Norweżki i Nigeryjki – po trzy.

W jedynym środowym spotkaniu grupy B w Valenciennes Niemki pokonały Hiszpanki 1:0. Bramkę zdobyła w 42. minucie Sara Daebritz, która zdążyła z dobitką po uderzeniu głową Alexandry Popp.

Niemki prowadzą w tabeli z sześcioma punktami. Ich środowe rywalki mają trzy, a ekipy RPA i Chin, które zmierzą się w czwartek w Paryżu, na razie pozostają z zerowym dorobkiem.

W turnieju występują 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z każdej z nich oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc. Faza grupowa potrwa do 20 czerwca, a pucharowa rozpocznie się dwa dni później. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 6 lipca w Nicei, finał odbędzie się 7 lipca w Lyonie.

Tytułu sprzed czterech lat bronią Amerykanki.