Strona głównaSportPiłkarski PP - Raków rywalem Lecha w finale

Piłkarski PP – Raków rywalem Lecha w finale

-

Broniący trofeum piłkarze Rakowa pokonali w Częstochowie Legię 1:0 (1:0) i awansowali do finału piłkarskiego Pucharu Polski, w którym zmierzą się z Lechem Poznań. „Kolejorz” dzień wcześniej wyeliminował trzecioligową (czwarty poziom) Olimpię Grudziądz.

Raków nie przestaje zaskakiwać. W poprzednim sezonie, zaledwie dwa lata po awansie do ekstraklasy, podopieczni trenera Marka Papszuna w tabeli byli niżej tylko od Legii, a w Pucharze Polski nie pokonał ich nikt. W trwających rozgrywkach ligowych mają 55 punktów, o jeden mniej od prowadzącej Pogoni Szczecin, i nadal liczą się w walce o mistrzostwo.

W środowym meczu z mistrzem Polski Legią, która obecnie w tabeli jest jednak dopiero dziesiąta i ma 20 pkt straty do Rakowa, częstochowianie objęli prowadzenie już w piątej minucie. Wówczas austriackiego bramkarza Richarda Strebingera, zastępującego kontuzjowanego Cezarego Misztę, pokonał uderzeniem głową Mateusz Wdowiak.

Okazało się, że była to jedyna bramka w tym meczu. Gospodarze byli stroną przeważającą i wielokrotnie byli blisko podwyższenia wyniku, ale sześć celnych uderzeń obronił Strebinger. Po drugiej stronie boiska Kacper Trelowski musiał interweniować tylko dwa razy.

Był to 11. kolejny mecz częstochowskiego klubu bez porażki. Na tę passę składa się siedem zwycięstw i dwa remisy w ekstraklasie oraz dwa triumfy w Pucharze Polski.

We wtorek Lech pokonał w Grudziądzu występującą na czwartym poziomie rozgrywek Olimpię 3:0. Wynik otworzył w 26. minucie Dawid Kownacki, a na początku drugiej połowy dwa gole dla „Kolejorza” strzelił Szkot Barry Douglas.

Olimpia odpadła, ale jej postawa to i tak największa sensacja obecnej edycji. Zespół z Grudziądza wyeliminował w ćwierćfinale po rzutach karnych Wisłę Kraków. Niespodzianka tym większa, że był to pierwszy oficjalny mecz Olimpii w 2022 roku, ligę wznowiła bowiem dopiero w połowie marca.

Drużyna z Grudziądza świetnie radziła sobie wcześniej również z rywalami z Wielkopolski. W 1/16 finału wyeliminowała drugoligowe rezerwy Lecha (3:0), a rundę wcześniej wygrała z ekstraklasową Wartą Poznań 2:0.