Strona głównaSportMŚ 2018 - Egipt - Urugwaj 0:1. Niespodzianka była blisko

MŚ 2018 – Egipt – Urugwaj 0:1. Niespodzianka była blisko

-

Urugwaj uratował zwycięstwo w ostatniej minucie meczu fot.Atef Safadi/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Urugwaj pokonał Egipt 1:0 i przerwał czarną serię, bo od 1970 roku nie potrafił wygrać swojego pierwszego meczu w mistrzostwach świata. Zanotował wcześniej trzy remisy i trzy porażki. W czwartek w pierwszym meczu grupy A Rosja rozbiła Arabię Saudyjską 5:0. 19 czerwca gospodarze mundialu zagrają z Egiptem, a dzień później Urugwaj z Arabią Saudyjską.

Wbrew czwartkowym zapowiedziom trenera Hectora Cupera w składzie Egiptu zabrakło wracającego do zdrowia i obchodzącego tego dnia 26. urodziny Mohameda Salaha. „Faraonowie” pozbawieni największej gwiazdy od pierwszej minuty skupili się na obronie.

Urugwaj natomiast choć dysponuje prawdopodobnie jedną z najlepszych na tym mundialu par napastników długo nie stwarzał poważnego zagrożenia. Egipcjanie skutecznie odcinali od podań Luisa Suareza i Edinsona Cavaniego.

W pierwszej połowie gwiazdor Barcelony miał jedną świetną okazję. Po rzucie rożnym piłka znalazła się pod jego nogami, ale nie trafił w nią czysto i nieznacznie chybił z pięciu metrów.

Suareza częściej można było zobaczyć jak nerwowo gestykuluje, poucza kolegów, jednak sam prezentował się słabo. Często miał problemy nawet z przyjęciem piłki. Druga połowa zaczęła się od kolejnej zmarnowanej przez niego szansy. Tym razem z ostrego konta trafił w bramkarza.

Po przerwie Urugwaj prezentował się nieco lepiej. Suarez zawiódł jednak jeszcze raz, kiedy przegrał pojedynek sam na sam z Mohamedem El Shenawym. Dwukrotnie blisko szczęścia był Cavani. Piłkarz Paris Saint-Germain najpierw świetnie uderzył z woleja, ale El Shenawy obronił, a następnie z rzutu wolnego trafił w słupek.

Ostatecznie słynnych snajperów wyręczył obrońca. W 90. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego świetnym strzałem głową popisał się Jose Maria Gimenez, zapewniając Urugwajowi pierwsze od 1970 roku zwycięstwo w meczu otwarcia.